केन्द्रीय संस्करण

जाडोमा तौल घटाउन खानुहोस् यी ५ खानेकुरा

person explore access_timeपुस १६, २०७६ chat_bubble_outline0

जाडो मौसममा तौल बढ्ने सम्भावना धेरै हुन्छ । जाडोको समयमा पाचन प्रक्रिया तन्दुरुस्त हुने हुँदा छिट्टै भोक लाग्छ । जसले गर्दा मानिसहरु धेरै खाने गर्छन् । र, चिसोको कारण व्यायाम नगर्ने र धेरै सुत्ने गर्छन् । त्यसले गर्दा शरीरको तौल एक्कासी बढ्ने गर्छ । 

चिसो मौसममा शरीरको तौल धेरै बढ्ने भएकाले कस्ता खानेकुरा खाँदा तौल सन्तुलन राख्न सकिन्छ भन्ने कुरामा ध्यान दिनु पर्छ । 

जसमा गाजर, चुकन्दर, दालचिनी, मेथी, अम्बा जस्ता फलफूलले शरीरको तौल सन्तुलन गरिरहन मद्दत गर्ने विज्ञहरु बताउँछन् । 

गाजर
गाजरमा धेरै मात्रामा भिटामिन, फाइबर, क्यारोटिन, एन्टिअक्सिडेन्ट जस्ता तत्वहरु पाइन्छ । जसले पेटसम्बन्धी समस्याहरुबाट छुटकारा दिलाउँछ । साथै, यसले आँखाको देख्ने क्षमता पनि बढाउँछ । यसको सेवनले मधुमेह र रक्तचापजस्ता रोगहरु नियन्त्रण गर्छ र क्यालोरीको मात्रा कम गरी अनावश्यक तौल बढ्न दिँदैन । 

चुकन्दर
यसमा क्याल्सियम, मिनरल्स, म्याग्नेसियम, आइरन, पोटासियम, आयोडिन, भिटामिन जस्ता तत्वहरु पाइन्छन् । फ्याट र क्यालोरीको मात्रा कम हुने भएकाले तौल घटाउन यसले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्छ ।

दालचिनी
प्रायः भान्सामा मसलाको रुपमा प्रयोगमा आउने दालचिनीमा थुप्रै औषधिय गुणहरु हुन्छन् । यसमा पाइने एन्टीअक्सिटेन्ट गुणले केही रोगहरुबाट समेत बचाउँछ । एक चम्चा दालचिनीको पाउडर, एक चम्चा मह र एक चम्चा कागतीको रस तातो पानीमा उमालेर पिउँदा तौल सन्तुलनमा आउँछ ।

मेथी
चिसोमा आफ्नो शरीरमा अनावश्यक फ्याटको मात्रा कम गराउँन मेथीको प्रयोग लाभदायी सावित हुनेछ । यसले रगतमा मधुमेहको मात्रा कम गर्न र इन्सुलिनको मात्रा नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्छ । यसले शरीरमा मेटाबोलिज्म प्रक्रिया तन्दुरुस्त राख्न सहयोग गर्छ । 

अम्बा
अम्बा खाँदा पेटसँग सम्बन्धित सम्पूर्ण रोगहरु निको हुन्छ । यसमो प्रोटिन, फाइबर, भिटामिन जस्ता तत्वहरु पाइन्छन् । जसले पाचन प्रक्रिया ठिक राख्न मद्दत गर्छ । 
 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...