केन्द्रीय संस्करण

उत्तर कोरियामा नयाँ विदेशमन्त्री चयन,अमेरिकासँगको परमाणु वार्तामा यु टर्नको संकेत

person explore access_timeमाघ ६, २०७६ chat_bubble_outline0

एजेन्सी । प्योङयाङले अमेरिका र उत्तर कोरिया बीचमा अवरुद्ध परमाणु वार्तामा यु टर्न लिएको छ । उत्तर कोरियाले अमेरिकासँग परमाणु वार्ता जारी राख्ने भन्दै नयाँ विदेश मन्त्री नियुक्त गरेको छ । नयाँ विदेशमन्त्रीको नियुक्तिसँगै दुई देशबीचको परमाणु वार्ताले यु टर्न लिने संकेत देखिएको हो । उत्तरकोरियाले भर्खरै रि सोन ग्वोनलाई नयाँ विदेशमन्त्रीमा नियुक्त गरेको छ । अघिल्ला विदेशमन्त्री रि योङ होको ठाउँमा ग्वोनलाई नियुक्त गरिएको जनाइएको छ । यद्यपि मन्त्री नियुक्तिको सूचना गतहप्ता मात्र बाहिर आएको हो । 

यद्यपि, नयाँ विदेश मन्त्रीको नियुक्तिसँगै उत्तर कोरियाका नेता किम जोङ उनले सामरिक हतियारहरूको विकास गर्ने क्रम भने जारी राख्ने जनाएका छन् । उनले जबसम्म अमेरिकाले आफ्नो देशप्रतिको शत्रुतापूर्ण नीति समाप्त पार्दैन तबसम्म आफ्नो अभियान जारी राख्ने बताएका हुन् । तर उनले नयाँ विदेशमन्त्रीलाई परमाणु वार्तालाई निश्कर्षमा पुर्याउने उद्धेश्यसहित नियुक्ति गर्नुभएको अनुमान गरिएको छ ।

यो हप्ताभित्र नयाँ विदेशमन्त्रीको आधिकारिक नियुक्ति घोषित गरिने जनाइएको छ । योनहपको रिपोर्टअनुसार रि सोन एक पूर्व सैन्य अधिकारी हुन् । उनी यसअघि मुलुकको शान्तिपूर्ण पुनर्मूल्याँकनका लागि बनेको समितिका अध्यक्ष समेत भैसकेका व्यक्ति हुन् । उनी दक्षिण कोरियासँगको वार्ताका लागि बनेको उच्चस्तरीय प्रतिनिधिमण्डलको नेतृत्वकर्ता पनि हुन् ।

एक हप्ताअघि उत्तर कोरियाले फेरि आणविक वार्ता सुरु हुने बताएको थियो । त्यो देशले अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पले नेता किमलाई जन्मदिनको बधाईसहितको पत्र प्राप्त भएको जनाउँदै आएको छ । आणविक वार्ताबारे किमले भनेका छन, ‘उत्तर कोरियाले उठाएका मुद्दाहरूको बारेमा वाशिङ्गटनले पूर्ण सहमति गरेमा मात्र वार्ता सुरु हुन सक्दछ।’

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...