केन्द्रीय संस्करण
शिक्षा

विश्वविद्यालयको अनुसन्धानमा सबैभन्दा बढी खर्च गर्ने देशहरु कुन हुन् ?

अमेरिकाको स्थिति खस्कँदो

person explore access_timeमाघ ७, २०७६ chat_bubble_outline0

सबैको मनमा लाग्न सक्छ, संसारको महाशक्ति देश अमेरिकाले विश्वविद्यालयको अनुसन्धामा सबैभन्दा बढी खर्च गर्छ । तर यथार्थ त्यो होइन । द इन्फर्मेसन टेक्नोलोजी एण्ड इनोभेसन फाउण्डेसनका अनुसार अन्य विकसित राष्ट्रहरुको तुलनामा अमेरिका विश्वविद्यालयको अनुसन्धानमा लगानी गर्ने देशहरुको सूचीबाट लगातार पछाडि पर्दै गइरहेको छ । दोस्रो विश्वयुद्धकालदेखि नै अमेरिकालाई प्रविधिमा सर्वोच्च बनाउनका लागि उसले विश्वविद्यालयहरुको अनुसन्धानमा गरेको लगानीले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेको कुरा सत्य हो, तर त्यत्तिकै सत्य कुरा के हो भने कूल ग्राहस्थ उत्पादनको आधारमा सन् २०१३ मा विश्वविद्यालयको अनुसन्धानमा लगानी गर्ने मामिलामा २४ औं स्थानमा रहेको अमेरिका सन् २०१७ मा आइपुग्दा २८ औं स्थानमा खसिसकेको थियो ।

 

https://www.businessamlive.com

विश्वविद्यालयका अनुसन्धानहरुले खोजतलास र आविष्कारमा आधारित आर्थिक बृद्धिमा निक्कै ठूलो भूमिका निर्वाह गर्ने गर्दछ । त्यस दिशामा त्यस्ता अनुसन्धानहरुले वैज्ञानिक तथा इन्जिनियरहरुलाई तालिम प्रदान त गर्छ नै , साथसाथै ज्ञानको हस्तान्तरण पनि गरिरहेको हुन्छ ।

सन् २०१७ मा स्वीट्जरल्याण्डले आफ्नो कूल ग्राहस्थ उत्पादनको ०.७६ प्रतिशत विश्वविद्यालयको अनुसन्धानमा खर्च गरेको थियो, जुन अमेरिकाको तुलनामा ३.७ गुना बढी थियो । त्यसैगरी, ०.७२ प्रतिशत लगानी गरेर डेनमार्क दोस्रो थियो भने ०.६४ प्रतिशत लगानी गरेर नर्वेले तेस्रो स्थान ओगटेको थियो ।

त्यसो आफ्नो कूल ग्राहस्थ उत्पादनको सापेक्षतामा विश्वविद्यालयका अनुसन्धानमा लगानी गर्ने सवालमा अमेरिकाको स्थिति खस्कँदै गएको भए पनि अझै ऊ यो सवालमा जापान, न्यूजील्याण्ड, चीन र रुसभन्दा अगाडि नै छ ।

तथ्यस्रोत : https://www.weforum.org

title Photo: https://assets.weforum.org

 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.