केन्द्रीय संस्करण

इतिहासमा आज – कञ्चनजङ्गा हिमालमा पहिलो मानव पाइला

person explore access_timeजेठ १२, २०७७ chat_bubble_outline0

२५ मे १९५५ मा कञ्चनजङ्गा हिमालमा पहिलो मानव पाइला पुगेको थियो । ब्रिटिस आरोही चाल्र्स इभान्सको नेतृत्वमा जो ब्राउन र जर्ज ब्यान्ड पनि शिखरमा पुगे । भोलिपल्ट उनीहरुलाई पछ्याउँदै नोरम्यान हार्डी र टोनी स्टे«यथर पनि आइपुगे ।

सगरमाथामा मानव पाइला पुगेको दुई वर्षपछि यो आरोहण सम्भव भएको थियो । २९ मे, १९५३ मा नेपालका तेन्जिङ नोर्गे शेर्पा र न्युजिल्यान्डका एडमन्ड हिलारीले पहिलोपटक सगरमाथा चढेका थिए । सन् १८५२ मा सगरमाथालाई विश्वको सर्वोच्च शिखर घोषणा गर्नुअघि नेपाल र सिक्किमको सीमामा पर्ने कञ्चनजङ्गालाई नै सर्वोच्च हिमाल मानिन्थ्यों । तर विभिन्न अध्ययन र ग्रेट ट्रिगोनोमेट्रिकल सर्वेक्षणपछि सन् १८४९ सम्म सगरमाथा नै विश्वको सर्वोच्च शिखर हो भन्ने निष्कर्षमा विज्ञहरु पुगे । सन् १९५६ मा कञ्चनजङ्गालाई विश्वको तेस्रो अग्लो हिमाल भनेर औपचारिक रुपमै घोषणा गरियो ।

 

पृथ्वीका सर्वाधिक १० अग्ला हिमालमध्ये सर्वोच्च शिखर सगरमाथासहित कञ्चनजङ्गा, लोत्से, मकालु, चो यु, धौलाागिरी, मनास्लु र अन्नपूर्ण नेपालमा पर्छन् । विश्वको दोस्रो ठूलो शिखर के टु पाकिस्तान–चीन सीमामा पर्छ भने नवौँ अग्लो शिखर नान्गा पर्वत भारतमा पर्छ ।

महत्त्वपूर्ण घटनाक्रम

सन् १९६१ – अमेरिकी राष्ट्रपति जोन अफ केन्नडीद्वारा अन्तरिक्ष अभियानको सुरुवातका लागि लाखौँ डलर घोषणा, वर्ष १९७० सम्म चन्द्रमामा पुग्ने लक्ष्य ।

सन् १९६३ – अफ्रिकी देशलाई एकजुट गर्ने लक्ष्यसहित ३२ देशद्वारा अफ्रिकी संघ गठन ।

सन् १९९८– परमाणु परीक्षण गरेको भारतलाई प्रतिबन्ध लगाउनका लागि युरोपेली युनियनअन्तर्गतका देशहरु सहमत ।

सन् २०१३– जापानका ८० वर्षीय युइशिरो मिडराद्वारा ८० वर्षको उमेरमा सगरमाथा आरोहण । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.