केन्द्रीय संस्करण

विश्वको नेतृत्व मूल्याँकनः चीनले अमेरिकालाई उछिन्यो, पहिलो जर्मनी

person explore access_timeचैत १, २०७५ chat_bubble_outline2

काठमाडौं– विश्वव्यापी नेतृत्व गर्ने क्षमतामा चीनले अमेरिकालाई उछिनेको छ । अमेरिकी जनमत सर्भेक्षण सञ्चालक दि ग्ल्याप अर्गनाइजेशनको बिहिबार सार्वजनिक रिपोर्ट अनुसार चीनले अमेरिकालाई नेतृत्व क्षमतामा उछिनेको हो । 

उक्त रिपोर्टअनुसार सन् २०१८ को तुलनामा चीनको मिडियन एप्रोभल रेटिङ अर्थात् औसत अनुमोदन मूल्याङ्कन ३४ प्रतिशत पुगेको छ भने अमेरिका ३१ प्रतिशतमा सिमित भएको छ । 

‘ग्यालप्स रेटिङ वल्ड लिडर्स २०१९’ नाम दिइएको उक्त रिपोर्टले अमेरिका, चीन, जर्मनी, रूसलगायत एक सय तीस वटा मुलुकमा सर्वेक्षण गरेको थियो ।

रिपोर्टअनुसार सबैभन्दा अगाडि भने जर्मनी रहेको छ । जर्मनीले ३९ प्रतिशत अंक प्राप्त गरेको छ । त्यस्तै रुसको ३० प्रतिशत रहेको रिपोर्टमा उल्लेख छ । यसअघि सन् २०१७ मा भने चीन र अमेरिका बराबरजस्तै स्थानमा थिए ।

चीनले छिमेकी देश पाकिस्तानबाट सबैभन्दा धेरै ७३ प्रतिशत स्वीकृति पाएको छ भने अफ्रिकी देशहरूबाट ५३ प्रतिशत पाएको छ।

 त्यस्तै रिपोर्टअनुसार, चीनले विश्वको नेतृत्व गर्ने सम्बन्धमा विश्वको ३४ प्रतिशतका जनताले समर्थन प्राप्त गरेको छ भने अमेरिकाले विश्वका ३१ प्रतिशत जनताबाट समर्थन प्राप्त गरेको छ । 

कमेन्ट

  1. March 16, 2019, 10:03 a.m. Krishna Mukhiya
    Yeh by 2020 China is going to rule world in economy. .
  2.  0 Reply
  3. March 16, 2019, 12:20 a.m. Kiran
    यो समाचार के कति को आधारमा लेखिएको हो, थाहा भएन! अमेरिकालाई अहिले को अवस्थामा, आर्थिक, उन्नति, technology , मिलिटरी, leadership ,र सामाजिक कुराहरु मा, चीनले मात्र होइन, कुनै पनि देशले उछिन्न सक्ने स्थिती छैन। अमेरिकाको चिन माथिको बेपार घाटा को कुराले अमेरिकाले चिन लाइ लगाएको व्यापार ब्याजदरको कारण ले, चिन को आर्थिक अवस्थामा दसक कै सब भन्दा न्युनतम आएको छ। अमेरिकाले चिन को सामान आयात गर्न बन्द गर्दा, त्यहाको कम्पनी हरु, बन्द हुने अवस्था मा पुग्छ। अमेरिकाको technology चोर्न आझ पनि चीनले कुनै कशुर बाकी राखेको छैन। अमेरिकाको तुलनामा चीनको मिलिटरी को शक्ति १/५० अंशले पनि छैन। अमेरिकाको अगाडी सारा युरोप लागे पनि, अमेरिका को शक्ति को सामु टिक्न सक्दैन। जहाँ अमेरिकाले चाहना राख्दैन, त्यो ठाउमा रुस र चिन पुग्छ, तर अमेरिका त्यो ठाउमा छ भने, ति देशहरु टाउको उठाएर हेर्न पनि सक्दैन। उदाहरण को लागि अहिले वेनेज़ुएला, सिरिया, अफघानिस्तान, middle -east हेरे हुन्छ। विदेशको मानिस हरु, सके सम्म अमेरिका नै जान चाहन्छ, तर चिन र रसिया होइन। यो विश्लेषण सबै सत्य हो। त्यसैले भ्रामक लेख हरु प्रकाशित नगरेको बेश हुन्छा।
  4.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

Loading comments...