केन्द्रीय संस्करण

सोधानान्तरमा अत्यधिक चाप, सरकारको आर्थिक बृद्धिदरको लक्ष्यलाई चूनौती

person explore access_timeजेठ ५, २०७६ chat_bubble_outline0

काठमाडौं– देशको चालू खाता घाटा २ खर्ब रुपैयाँभन्दा बढी नाघेको छ । चालू खाता घाटा २ खर्ब ४ अर्ब ४३ करोड रुपैयाँ पुगेको हो । यो घाटा गतवर्षको यसै अवधिमा १ खर्ब ७२ अर्ब ६७ करोड रुपैयाँ थियो । निरन्तर बढ्दो आयात, विस्तारित चालू खाता घाटा, सोधानान्तर घाटा आदिले गर्दा नेपालको उच्च आर्थिक बृद्धिदरको लक्ष्यमा असर पर्ने देखिन्छ ।  

केही समयअघि अन्तर्राष्ट्रिय मुद्राकोषले (आइएमएफ) एक÷डेढ बर्षमै नेपाल आर्थिक रुपले जटिल मोडमा पुग्ने घोषणा गरेको थियो । त्यसको कारण विस्तार हुँदै गएको चालू खाता घाटा, अत्यधिक आयात र सोधानान्तर घाटा हो । 

राष्ट्र बैंकले प्रकाशित गरेको पछिल्लो प्रतिवेदनले चालू खाता घाटा झन्झन् बढ्दै गएको देखाएको छ ।  चैत मसान्तसम्म देशको सोधानान्तर ६४ अर्ब ६८ करोड घाटामा छ । जबकि गतवर्षको यसै अवधिमा १४ अर्ब ६० करोड घाटामा थियो । 

देशको प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी पनि निकै गिरावट आएको छ । चैत सम्म ७ अर्ब १० करोड प्रतयक्ष वैदेशिक लगानी छ । गतवर्षको यसै अवधिमा १४ अर्ब ४१ करोड रुपैयाँ प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानी आएको राष्ट्र बैंकको तथ्यांकले देखाउँछ । 


 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.