केन्द्रीय संस्करण
स्याहार

सुन्दर छालाको लागि पिलिङ : कस्तो अवस्थामा गर्ने ?

person explore access_timeसाउन १८, २०७६ chat_bubble_outline1

कुनै समय थियो छालाको समस्यालाई समस्याको रुपमा नै हेरिँदैन थियो । छालामा केही समस्या भएमा बेवास्ता गरिन्थ्यो । तर अहिले समय फेरिएको छ । छाला हाम्रो शरीरको एक महत्त्वपूर्ण अंग हो र छाला स्वस्थ्य हुन जरुरी छ भन्ने बारेमा मानिस सचेत बनेका छन् ।

त्यही भएर मानिसहरु छालालाई सुन्दर बनाउन आजभोलि विभिन्न प्रकारका कस्मेटिक उत्पादन प्रयोग गर्छन् । तर, छालाको सुन्दरताका लागि भन्दै उत्पादित विभिन्न कस्मेटिकहरुले छालाको सुन्दरतामा सुधार होइन कि नकारात्मक असर गरिरहेको हुन्छ । यस्ता नकारात्मक असरबाट बच्नको लागि आफ्नो छालाको अवस्था र समस्याबारे चिकित्सकको सल्लाह लिनु अत्यावश्यक छ ।

छालाको सुन्दरताका लागि गरिने विभिन्न उपचार पद्धति मध्ये एक हो पिलिङ । यदी तपाईंको छाला रुखो, तैलिय छ अथवा दाग, धव्वा, चयाँपोतो अनि चाउरीपना छ भने पिलिङले सामान्य अवस्थामा ल्याउँछ ।

मेडिकल पिलिङ एउटा यस्तो प्रविधि हो जसले छालालाई सुधार गर्छ र साथै थप सुन्दर बनाउँछ । मेडिकल पिलिङले अनुहार, घाँटी, हात लगायतका छालालाई स्वस्थ्य, मुलायम र चमकदार बनाउन मद्दत गर्छ ।

वास्तवमा पिलिङ के हो र यसले कसरी असर गर्छ भन्नेबारे पहिलो पटक नेपालमा पिलिङ र लेजर प्रविधि भित्र्याउने वरिष्ठ छाला रोग विशेषज्ञप्रो.डा. धर्मेन्द्र कर्ण

पिलिङ

सामान्य अर्थमा बुझ्दा पिलिङ भनेको छालाको माथिल्लो सतहलाई हटाउनु हो । पिलिङले पुरानो, नराम्रो तथा अन्य अरु कालो दागहरु हटाएर नयाँ छाला ल्याउन मद्दत गर्छ ।

छालालाई चम्किलो बनाउन, डन्डीफोर र त्यसका दागहरु हटाउन, चायाँ पोतो, चाउरीपन तथा अन्य दागहरु हटाउन पिल एउटा उत्तम उपाय हो ।

पिलिङ धेरै किसिमको हुन्छ । मुख्यत तीन किसिमको पिलिङ चल्तिमा छ र यसलाई छालाको अवस्था अनुसार गर्ने गरिन्छ ।

१. केमिकल पिल (औषधी लगाएर गरिने)

२. लेजर पिल (लेजरबाट गरिने)

३. फिजिकल पिल (छालालाई तानेर गरिने)


लेजर : फेसन कि बाध्यता ?

जाडोमा कपाल झर्ने समस्याबाट पीडित हुनुहुन्छ ? यस्ता छन् समाधानका उपाय

जाडोमा छालाको स्याहार कसरी गर्ने ?


केमिकल पिल

औषधी लगाएर गरिने पिल केमिकल पिलिङ हो । यसले छालाको माथिल्लो कोषहरुलाई नरम बनाइदिन्छ । जसरी ईट, सिमेन्ट अनि ईट जोडेर कुनै संरचना बनाइन्छ त्यसैगरी हाम्रो छालाको सतह पनि बनेको हुन्छ ।

केमिकल पिलले छालाको बीचमा रहने कोषलाई नरम गरिदिन्छ । यसले कोषहरुलाई छुट्याईदिन्छ । केमिकल पिलले मरेको छालाको सतहलाई छुट्याएर निकाल्ने काम गर्छ ।

केमिकल पिल तीन किसिमको हुन्छ ।

–सुपर फिसिअल

नेपालमा ९५ प्रतिशत सुपर फिसियल पिल गरिन्छ । केमिकल पिल प्रायः बाक्लो छालामा गरिने भएकाले सुपर फिसिअल पिल बढी प्रयोग हुन्छ । सुपर फिसियल पिल छालामा चमक ल्याउन, चाया पोतो हटाउन, मखियाहरु हटाउन गरिन्छ । सुपर फिसियल पिलमा प्रायः प्रयोग हुने भनेको अल्फा हाइड्रोक्सी एसिड (ग्लाइकोलिक एसिड) र बिटा हाइड्रोक्सी एसिड हुन् ।

अल्फा हाइड्रोक्सी एसिड प्राकृतिक वस्तुबाट बनाइएको हुन्छ । जसमा प्रायः उखुको रस प्रयोग गरिन्छ । यो प्राइमरी पिल हो । पिलिङ गर्दा पहिले यो पिलको प्रयोग हुन्छ जसले छालालाई नरम र खुकुलो बनाउन मद्दत गर्छ । र यसले मरेका कोषहरुलाई निकाल्ने काम गर्छ । प्राइमरी पिल गरेपछि छालाको प्रतिकृया हेरेर मात्र अन्य पिलको प्रयोग गरिन्छ । समस्या अनुसार पिल पनि फरक फरक हुन्छन् ।

–मिडियम पिल

मिडियम पिलिङ कमै मात्र गरिन्छ । यो पिल गर्दा छालाको सतह नै उप्किन्छ र छाला रातो हुन्छ । यस्तोमा दाग बस्न सक्ने सम्भावना हुने भएकाले विशेष अवस्थामा बाहेक सामान्य अवस्थामा यो पिल गर्नु हुँदैन । डन्डिफोरका खत खाल्डो पर्ने गरी बसेको छ भने मात्र मिडियम पिल गरिन्छ ।

–डिप पिल

डिप पिल नेपालमा एकदमै कम गरिन्छ । डिप पिल गर्दा छालामा घाउ नै हुन्छ । गहिरो चोट तथा दागमा डिप पिल गर्नुपर्ने हुन्छ । गर्नै पर्ने अवस्थामा मात्र ढिप पिल गरिन्छ । यो पिल गरे पनि घाउ नै हुने भएकाले निको हुन केही समय लाग्छ । गहिरो चोटको खतमा डिप पिल गर्दा भित्री छाला पलाएर माथि ल्याउने काम गर्छ ।

पिलिङ एक किसिमको कला नै हो । कुन पिल कस्तो अवस्थामा गर्ने भन्नेबारे राम्रोसँग बुझ्न सक्नुपर्छ । सिधै पिलिङको विधिमा जाने हो भने छालालाई असर गर्न सक्छ । पिलिङ गर्दा छालाको प्रतिकृयालाई विशेष ध्यान दिने हो भने परिणाम राम्रो आउँछ ।

लेजर पिल

लेजर पिल अलि एग्रेसिभ हुन्छ । यो पिल गर्दा छाला अलि रातो हुने सम्भावना हुन्छ । तर केही दिनमै सामान्य अवस्थामा आउँछ ।

फिजिकल पिल

मेसिनको माध्यमबाट छाला तानेर गरिने फिजिकल पिलिङ हो । यसले मरेको छाला (डेड स्किन)लाई तानेर फालिदिन्छ ।

पिल गर्ने विधि

पिल गर्नुभन्दा पहिले छाला विशेषज्ञले छालाको पहिचान गरेर त्यस अनुसारको उपचार शुरु गर्ने गर्छन् । पिलिङमा प्रयोग गरिने औषधीहरु लगाई १–२ मिनेट पछि सफा गरिन्छ । जसको असरले छालाको माथिल्लो तह चम्किलो भएर जान्छ । यस किसिमको उपचार १ देखि ६ पटकसम्म गरिन्छ । केमिकल पिलले गहिरो खाल्डो, दागहरु तथा धरै चाउरीपनहरु हटाउन सक्दैन त्यसको लागि लेजर वा सर्जरीको आवश्यकता पर्दछ ।

पिलिङ गरिसकेपछि छालाको स्याहार

पिल गरिसकेपछि तीन दिनसम्म फेसवास, साबुन वा तातोपानी प्रयोग गर्नुहुँदैन । घामबाट सकेसम्म बच्ने कोशिस गर्नुपर्छ । सन स्क्रिन क्रिमहरुको प्रयोग निरन्तर गरिरहनु पर्छ । डाक्टरको सल्लाहअनुसारका क्रिमहरुको प्रयोग गर्नुपर्छ । अनुहार चिलाएमा, पोलेमा वा रातो भएमा मोयस्चराइजरको प्रयोग बढी गर्नुपर्छ ।

पिलिङको साइड इफेक्ट

पिलिङ संसारको सबैभन्दा सस्तो र लोकप्रिय एन्टी एजिङ विधि मानिन्छ । पिलिङको कुनै पनि साइड इफेक्ट हुँदैन । तर डाक्टरको सल्लाह अनुसार छालाको हेरचाह भएन भने चाहिँ रातो हुने अथवा अन्य समस्या आउन सक्छ ।

पिलिङ गर्दा घाउ खटिरा भएको, धेरै सुख्खा छाला, घामको एलर्जी हुने समस्या छ भने छालालाई तयारी गर्न समय लाग्छ । सामान्य छाला छ भने तुरुन्तै गर्न पनि सकिन्छ तर केही समस्या छ भने त्यो समस्याको समाधान गरेर मात्रै पिलिङ गर्नुपर्छ । 

पिलिङ गरेपछि छालाको विशेष ख्याल राख्नुपर्छ । केही दिन घामबाट बच्ने र डाक्टरको सल्लाहअनुसारको औषधी वा क्रिमहरुको प्रयोग गर्ने हो भने यसको कुनै पनि नकारात्मक असर हुँदैन । पिलिङ गर्नु पूर्व र पछि विशेष खालको क्रिमको प्रयोग गरी छालालाई घामको असरबाट बचाउनु पर्छ ।

र, पिलिङ गराउँदा अनुभवी र विशेषज्ञ व्यक्तिहरुबाट गराउनु पर्छ । आजकल बजारमा छालाको उपचार गराउने भन्दै विभिन्न उपचार केन्द्र खोलिएका छन् । जहाँ पायो त्यही पिलिङ गराउँदा समस्याको समाधान भन्दा पनि समस्या झनै बढ्न सक्नेमा नागरिक आफै सचेत हुन जरुरी छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

  1. Aug. 3, 2019, 5:13 p.m. Shiva lal Chaudhary
    Hal ma UAE ma karyarat ho yo liping ko barema maile pade ra ma Lai man paryo to liping garna k Kati kharcha lagxa ra kaha samparka garnu parxa kehi jankari paye aabhari hune to hiye number address pauna sakinxa vane please mero mail ma pathaidinu hola mero hall ko contact number ±971505891077 ho dhanyabad
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.