केन्द्रीय संस्करण
फोटो

पेट्रोलियम पाइपलाइनको उद्घाटनको यस्तो छ तयारी (फोटोफिचर)

person explore access_timeभदौ २४, २०७६ chat_bubble_outline0
फोटोः प्रयास श्रेष्ठ र हेमराज ढकाल

लामो समयदेखि चर्चामा रहेको नेपाल भारत पेट्रोलियम पाइपलाइनको आज मंगलबार औपचारिक उद्घाटनसँगै पाइपमार्फत नेपालमा पहिलोपटक पेट्रोलियम पदार्थ आउने भएको छ । 

यसअघि ट्याङ्करबाट पेट्रोलियम पदार्थ आयात हुँदै आएकोमा अबदेखि डिजेल र पेट्रोल पाइपबाटै आउने छ । पाइप लाइनको नेपाल र भारतका प्रधानमन्त्रीले संयुक्त रुपमा मंगलबार मध्यान्ह सिंहदरबार र हैदरावादबाट एकैसाथ रिमोट थिचेर उद्घाटन गर्ने तयारी भएको छ । 

भारतको मोतिहारीदेखि नेपालको अमलेखगञ्जसम्म निर्माण भएको पेट्रोलियम पाइपलाइनको दुरी ६९.५ किलोमिटर लम्बाइ रहेको छ । पाइपलाइनको नेपालबाट प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र भारतबाट भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले दिउँसो १२ बजे स्विच थिचेर उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम रहेको प्रधानमन्त्री ओलीको सचिवालयले जनाएको छ । 

पेट्रोलियम पाइपलाइनको उद्घाटनका लागि भारतीय आयल कर्पोरेसनका कार्यकारी निर्देशक अविजित चौधरीसहित नेपाल आयाल निगमको टोली अमलेखगञ्जमा तयारी अवस्थामा बसेको छ । चार बर्ष अघि २०७२ सालमा नोपल भारतबीच भएको सम्झौताअनुसार भारतले झण्डै ७० किलोमिटर लामो पाइपलाइन बिच्छाएको हो ।

जसमध्ये नेपालतर्फ ३६ किलोमिटर र भारततर्फ ३४ किलोमिटर रहेको छ । यो पाइपलाईन विच्छाउन भारतले २ अर्ब भारु र नेपालले ७५ करोड रुपैयाँ खर्च गर्ने सम्झौता भएको थियो । तर हालसम्म भारतले मात्रै २ अर्ब २५ करोड भारु खर्च गरेको छ ।

यसरी आउँछ पाइपबाट पेट्रोलियम 
नेपालमा डिजलको माग धेरै भएकोले यो पाइपलाइनबाट सुरुमा डिजलमात्रै आउनेछ । पाइपलाइनबाट प्रतिघण्टा २ सय किलोलिटर अर्थात २ लाख लिटर र २४ घण्टामा ४८ लाख लिटल डिजल आउने नेपाल आयल निगमका डिपो प्रमुख प्रमुख प्रदिप यादवले जानकारी दिए । 

पाइपमार्फत आएको तेल भण्डारण गर्न ४१ लाख लिटर क्षमताका २ वटा ३९ लाख लिटर क्षमताका २ वटा गरी १ करोड ६० लाख लिटर अट्ने ट्यांकी निर्माण भैसकेका छन् ।

पाइपलाइनमार्फत आउने तेल कन्ट्रोल र नापजाँचका लागि अत्याधुनिक कम्युटर कन्ट्रोल रुम पनि बनिसकेको छ । पाइपलाइनबाट पेट्रोलियम पदार्थ नेपाल भित्रिएपछि ढुवानीमा बार्षिक ७० देखि ८० करोड रुपैयाँ बचत हुने नेपाल आलय निगमले जनाएको छ । कम्प्युटरकै माध्यमले पाइपलाईन बन्द र खुला गर्न अमलेखगञ्जमा कन्ट्रोल रुम राखिएको छ र आज उद्घाटन भएसँगै पेट्रोलियम पदार्थ अमलेखगञ्जमा झर्न सुरु गर्नेछ ।

 

 


 

भिडियो हेर्नुहोस्

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नेहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Loading comments...