ad
x

कडाइमा खुकुलाे पारिँदा अमेरिकामा मर्नेहरुको संख्या झनै बढ्ने

अगस्तको पहिलो हप्तासम्ममा अमेरिकामा १ लाख ३७ हजार मानिस मर्न सक्ने

person explore access_timeबैशाख २९, २०७७ chat_bubble_outline0

 


लकडाउन खुल्दै तथा मानिसहरुको चहलपहल बढ्दै गएपछि अमेरिकामा मर्नेहरुको संख्या पहिले अनुमान गरिएभन्दा पनि बढी हुने आँकलन गरिएको छ ।युनिभर्सिटी अफ वासिंगटनको इन्स्टिच्यूट फर हेल्ट मेट्रिक्स एण्ड इभ्यालुएसनलेआगामी अगस्तको पहिलो हप्तासम्ममा अमेरिकामा १ लाख ३७ हजार मानिस मर्न सक्ने आँकलन गरेको छ । सोही संस्थाले यसअघि मोडलिंगमा आधारित एक अनुसन्धानका आधारमा त्यसअवधिमा मर्नेहरुको सख्ंया १ लाख ३४ हजारसम्म हुन सक्ने आँकलन गरिएको थियो ।इन्स्टिच्यूटका डाइरेक्टर डा. क्रिस्टोफर मुर्रेका अनुसार त्यसरी सम्भाव्य मृतकहरुको संख्या बृद्धि हुनुको कारण अमेरिकाका थुप्रै राज्यहरुमा गरिएको कडाइ खुकुलो बनाउँदै गएपछि हिँड्डुल, अवातजावतमा बृद्धि हुनु नै हो ।‘परीक्षणमा बृद्धि, संक्रमितसँगको सम्पर्कको पहिचान, परीक्षणमा पोजेटिभ देखिएकाहरुलाई अरुसँग अलग्याउने प्रक्रिया र सार्वजनिक स्थानहरुमा मास्कको व्यापक प्रयोगमा बढोत्तरी नगरेसम्म नयाँ संक्रमण बढ्ने सम्भावना बढी नै छ,’ इन्स्टिच्यूटले जारी गरेको प्रेस नोटमा मुर्रेले भनेका छन् ।गएको अप्रिल महिनाको अन्त्यतिरदेखि नै अमेरिकाका दक्षिण क्यालिफोर्निया र जर्जियाले राज्यलाई खुल्ने प्रक्रियाको थालनी गरेका थिए र यो हप्तादेखि न करिब करिब अमेरिकाका सबै राज्यहरुले कोरोनाविरुद्धको कडाइलाई खुकुलो बनाउँदै लगेका छन् ।त्यसो त स्वास्थ्यविद्हरुसँगको सल्लाहमा नै त्यस्तो खुकुलो बनाउँदै लगिएको भनिएको छ । तर जनस्वास्थ्यविद्हरुले त्यसरी बिना तयारी र हतारोमा कडाइलाई खुकुलो बनाउँदै लैजाँदा हजारौंको ज्यान जान सक्ने कडा चेतावनी पनि दिँदै आएका छन्  ।त्यसो त अमेरिकी जनताहरु पनि कोरोनाविरुद्ध राज्यले गरेको कडाइका बारेमा विभाजित देखिएका छन् । एउटा जनमत सर्वेक्षणमादुई तिहाई जनताले आफ्नो राज्यले चाँडै कडाइ खुकुलो बनाएकोबारेमा चिन्ता चासो जाहेर गरेका छन् । तर अर्कोतिर पछिल्ला हप्ताहरुम मुलुकका विभिन्न ठाउँहरुमा हज्जारौं अमेरिकी जनताहरुले आफूहरुको काममा फर्कन पाउने अधिकार हो भन्दै सरकारले लगाएको कडाइ र प्रतिबन्धका विरुद्ध उग्र प्रर्दशन पनि गरेका छन् ।

त्यसो त कडाइ खुकुलो बनाउनेबित्तिकै संक्रमणको संख्यामा ह्वात्तै बृद्धि भइहाल्ने भन्ने पनि होइन । त्यसको प्रतिकूल असर अर्थात् संक्रमणमा बृद्धि केही हप्ताको समयपछि देखिने विज्ञहरुको चेतावनी छ ।

जोन हप्किन्स युनिभर्सिटीको तथ्यांकअनुसार अहिलेसम्म अमेरिकामा १३ लाख २९ हजार ७०० जना संक्रमित भइसकेका छन्, जसमध्ये ७९ हजार ५२८ जनाको सोही कारण मृत्यु समेत भइसकेको छ । कोरोनाको कारणसबैभन्दा बढी मृत्यु नै अमेरिकामा भएको छ ।

 

सीएनएनबाट ।Title Photo : https://cdn.cnn.com

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X