ad
x

धनी देशहरुको दौड : अरु देशभन्दा अमेरिका किन पछि परिरहेको छ ?

person explore access_timeअसार २१, २०७७ chat_bubble_outline0

संयुक्त राज्य अमेरिका फरक छ । पछिल्ला तीन दशकमा विश्वका सबैजसो उच्च आय भएका देशहरुमा जनताहरु थप धनी बन्दै गएका छन् । उनीहरुले लामो हुँदै गएका औसत आयुको आनन्द समेत  लिइरहेका छन् ।


तर, संयुक्त राज्य अमेरिकामा त्यस्तो छैन । औसत आम्दानी बढेको छ । तर, ती आम्दानीको अधिकांश हिस्सा र लाभहरु सम्पन्नकहाँ मात्रै पुगेको छ । र, सन् १९९० पछि औसत आयु ३ वर्षले मात्रै बढेको छ । विश्वका अरु कुनैपनि विकसित देशले जीवनचक्रमा त्यति ठूलो सुस्तताको सामना गर्नुपरेको छैन ।

किन यस्तो भएको छ ? यसका विविध कारणहरु छन् । तर, एउटा प्रमुख कारण चाहिँ बहुसंख्यक जनसंख्यासँग राजनीतिक शक्तिको अभाव हुनु हो ।सरकारको नीति तथा अन्य आर्थिक शक्तिहरु समेत कर्पोरेट क्षेत्र र धनी नागरिकलाई अझै धनी र शक्तिशाली बनाउन एकीकृत भएका छन् । ती नीति र शक्तिहरुले कामदार र उनीहरुका परिवारलाई कमजोर बनाउँदै गएका छन् । त्यस्ता व्यक्ति र परिवारको सामाजिक स्रोतमाथिको पहुँच पहिले उनीहरुले पाउँदै आएका भन्दा पनि सानो र सीमित छ । कतिसम्म भने कहिलेकाहीँ उनीहरुको आफ्नै जीवनमाथिको निइन्त्रण पनि पहिलेभन्दा कम हुँदै आएको छ । प्रदुषण र जटील स्वास्थ्य समस्याका कारणले उनीहरुको जीवन छोटो हुँदै गएको छ ।यहाँ हामी तपाइँहरुलाई फरकफरक देशको शक्ति, जीवनस्तर र अन्य सूचकहरुको श्रृंखला देखाउँदैछौं । र, तिनले समग्रमा नयाँ स्वरुपका अमेरिकी अपवादवादको तस्विरलाई समेत चित्रित गर्नेछन् ।हामी युनियनको सदस्यताबाट सुरु गरौं ।शैंक्षिक अनुसन्धानहरुले श्रमिक संगठनमा आवद्ध नरहेका श्रमिकले भन्दा त्यस्तो संगठनमा रहेका श्रमिकहरुले बढी आम्दानी प्राप्त गर्ने गरेको देखाएका छन् । र, अमेरिकामा पछिल्लो समय त्यस्ता युनियनमा आवद्ध हुनेको संख्या घट्दै गएको छ । सन् १९५० मा कुल श्रमिकको ३५ प्रतिशत जनसंख्या युनियनमा आवद्ध रहेकोमा अहिले त्यो संख्या घटेर १० प्रतिशतमा सीमित भएको छ । अझै निजी क्षेत्रका कामदारमा युनियनको आवद्धता झन् ६.२ प्रतिशत मात्रै छ । 

युनियनमा आवद्ध हुनेको संख्या त्यसरी घट्दै जानुको कारण ट्रेड युनियनप्रति रोजगारदाताहरु बढी आक्रामक हुनु हो । उनीहरुको यो कदमलाई राज्यले पनि साथ दिइरहेको छ । 

युनियनको आवद्धता घटेकै कारण अहिले अमेरिकी कम्पनीबाट कामदारलाई जाने तलबको हिस्सा घटेको छ । यसले गर्दा कर्पोरेट आम्दानीसहित कुल राष्ट्रिय आम्दानीमा कर्पोरेट क्षेत्रको हिस्सा बढ्दै गएको हो । यो अवस्था युरोपियन मुलुकहरुमा भन्दा संयुक्त राज्य अमेरिकामा निकै बढी छ ।

उच्च दरको कर्पोरेट नाफाले कार्यकारीहरुको तलबलाई पनि निश्चित सीमामा राख्न सहयोग गरेको छ । यद्यपि, धेरैजसो देशमा साधारण कामदारको भन्दा त्यस्ता कार्यकारी प्रमुखहरुको तलब धेरैले बढेको छ । यो प्रवृत्ति अमेरिकामा झनै धेरै छ ।

उच्च व्यवस्थापनभन्दा तल्लो तहका कर्मचारीको तलब कम बढ्नुमा पनि सरकारी नीतिले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । अमेरिकामा अन्य मुलुकहरुको तुलनामा कम न्यूनतम ज्यालादर तोकिएको छ । केही राज्यहरुले भने संघीय मापदण्डभन्दा माथि गएर पनि न्यूनतम ज्यालादर तोक्दै आएका छन् । तर, काला जातिको जनसंख्याको बाहुल्यता रहेको दक्षिणी राज्यमा त्यस्तो अवस्था छैन ।

न्युनतम ज्यालाको अतिरिक्त अमेरिकाले बढ्दो ‘कर्पोरेट कन्सन्ट्रेसन’ लाई समेत सहयोग गर्दै आएको छ । यस्ता केन्द्रीकरण विरुद्धको कदमलाई राज्यले वेवास्ता गर्दै आएको छ । ठूला कर्पोरेट हाउसहरुले अहिलेसम्म पनि कामदारको ज्याला वृद्धि हुनबाट रोकिरहेका छन् । किनभने ‘कर्पोरेट कन्सन्ट्रेसन’मा कारण बजारमा प्रतिस्पर्धाको वातावरण कम छ । यसले गर्दा कामदारहरुले राम्रो अवसर र विकल्प खोज्न पाइरहेका छैनन् । उता, कम प्रतिस्पर्धाकै कारण कर्पोरेट हाउसहरुले आफ्नो उत्पादनको मूल्य समेत उच्च लिइरहेका छन् । यसले गर्दा कामदारहरुले उच्च खर्च गर्नु परिरहेको छ  । उदाहरणका लागि, अमेरिकनहरुले मोबाइलमा गर्ने खर्च अन्य विकसित देशहरुले गर्ने खर्चभन्दा निकै बढी छ ।

अमेरिकाको स्वास्थ्य क्षेत्र मूलधारबाट बाहिर आम जनताका पहुँचभन्दा टाढाको कुरा बनेको छ । अमेरिकामा औषधि, चिकित्सा र चिकित्सकहरुको शुल्क समेत अन्य विकसित देशको तुलनामा ज्यादै महँगो छ । निजी क्षेत्र, राज्य सरकार र संघीय सरकारबीचको घनचक्करमा पिसिएको जटील स्वास्थ्य प्रणालीका कारण अमेरिका कर्मचारीतन्त्रीय नालायकीपनको शिकार समेत बनेको छ ।

जम्मामा भन्दा, अन्य विकसित देशको तुलनामा अमेरिकी जनताले स्वास्थ्य रक्षाका लागि सामान्यतया दोब्बर रकम खर्च गर्छन् । स्वास्थयको हिसाबले अमेरिकीहरु अरु देशका स्वस्थ नागरिकका तुलनामा निक्कै पछि छन् ।

कारावासको अवस्थाले पनि यहाँनिर महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छ । सामान्यतः धनी देशहरुले अमेरिकाले जस्तो गरी कारागारमा खाँदाखाद गरेर बन्दी राख्दैनन् ।  अमेरिकामा कैदीहरुको संख्या धेरै छ । त्यसमा पनि काला जाति र ल्याटिन अमेरिकीहरुको संख्या बढी छ ।

जेलमा विताउने समयले जीवनमा लामो प्रतिछायाँ निम्त्याउँछ । यसले दीर्घकालीन स्वास्थ्य समस्याका साथै राम्रो ज्याला पाउने काम हासिल गर्ने क्षमतालाई समेत स्थायी रुपमा ध्वस्त बनाइदिन्छ ।

यही कारण नै, महामारीले आक्रान्त तुल्याउनुभन्दा पहिले नै, कालाजातीका मध्य उमेरका करिब ३० प्रतिशत व्यक्तिले पूर्ववत् काम नसकेको तथ्यांकले देखाएका छन् । यो महामारीभन्दा अघिको आँकडा हो । उनीहरुमध्ये धेरैजसो बेरोजगारको सूचीमै समावेश नै भएका हुँदैनन् । किनकी उनीहरु जेलमा हुन्छन् वा काम खोज्न बन्द गरेका हुन्छन् ।

र, सरकारी नीतिहरुले कसरी अमेरिकामा विशिष्ट असमानतालाई बढावा दिइरहेको छ भन्ने कुराको एउटा बलियो उदाहरण हो, त्यहाँको कर नीति ।

फ्रान्स र अन्य देशहरुमा उच्च आय भएका परिवारले अहिले पनि औसत रुपमा आधा भन्दा बढी कर तिर्छन् । अमेरिकामा सम्पन्न व्यक्तिहरुमा लाग्दै आएको करको दर कम छ । र, यो पछिल्ला दशकहरुका झनै घट्दै गएको छ ।

यी प्रवृत्तिहरुले असमानता बढाउन संयुक्त रुपमा भूमिका खेल्दै आएका छन् । युरोप र अन्य विकसित देशको तुलनामा अमेरिकी मध्यम वर्गीय जनताले राष्ट्रिय आम्दानीमा कम हिस्सा मात्रै प्राप्त गर्न पाएका छन् ।

केही तथ्यांकहरुले अरु विकसित देशमा प्राप्त गर्ने तलब प्राप्त गर्न अमेरिकामा थप समय काम गर्नुपर्ने अवस्था रहेको समेत देखाएका छन् । यसले समेत अमेरिकी असमानताका अपवादहरुमा थप जोड दिन्छ ।

असमानताको बारेमा सोच्ने सबैभन्दा सजिलो तरिका आर्थिक अवस्थालाई मानिन्छ । त्यो सही पनि हो । तर, राजनीतिक शक्ति, जीवनको गुणस्तर र फरकफरक वर्गका मान्छेले बाँच्ने आयु पनि समानता मापनको आयाम हो ।

द न्यूयोर्क टाइम्समा प्रकाशित डेविड लियोनहार्ड/यारेना सर्केजका लेखको शंकर अर्यालले गरेको भावानुवाद

Title Photo:https://www.occupydc.org

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X