केन्द्रीय संस्करण
फोटोफिचर

खोकनाको खुर्सानी

person explore access_timeसाउन २५, २०७७ chat_bubble_outline0

ललितपुरको खोकनाका घरहरु कुनै बेला श्रावण महिनाभरी खुर्सानीले राताम्य हुन्थे । तर अहिले बिरलै घरहरु मा खुर्सानी झुन्डिएको देखिन्छ । हरेक वर्ष वसन्त पञ्चमीपछि खुर्सानीको बाली लगाएर श्रावणको पहिलो हप्ता खुर्सानी टिपेर त्यसलाई परालमा उनेर घर–घरको झ्यालहरुमा ६ दिनसम्म झुन्डाइन्छ । यसरी खुकाऐका खुर्सानीलाई बीउ राख्ने र खानका लागि पनि प्रयोग गरिन्छ ।

नेवार समुदायका कलात्मक झ्यालहरुमा खुर्सानीहरु सारा खोकनालाई एउटै रङमा रङ्ग्याउँथ्यो । तर, अहिले खोकनामा त्यस्ता कलात्मक घरहरु थोरै मात्र छन् । भूकम्पका कारण घरहरु भत्किएपछि  नयाँ शैलीमा घरहरु बन्न थालेका छन् । जसका कारण यो खुर्सानी झुन्डाउने परम्परा लोप हुँदै गएको छ  ।

तस्बिर : सुवास श्रेष्ठ, रातोपाटी

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.