केन्द्रीय संस्करण

लघुवित्तलाई लाभांश वितरणमा कडाइ : १० वर्षसम्म लाभांश लिन नजाने सेयरधनीको पैसा बैंकिङ विकास कोषमा जाने

person explore access_timeअसोज ९, २०७७ chat_bubble_outline0

बाह्रै महिना न्युनतम पुँजीकोष कायम गर्न नसक्ने लघुवित्त वित्तीय संस्थाले लाभांश बाँड्न नपाउने भएका छन् । नेपाल राष्ट्र बैङ्कले बाह्रै महिना पुँजीकोष कायम नभएका लघुवित्तलाई लाभांश वितरणमा रोक लगाएको हो । यसअघि वर्षको अन्त्यमा तोकिएको न्यूनतम पुँजीकोष पुर्याएकाले पनि लाभांश वितरण गर्न पाउँथे ।

केन्द्रीय बैङ्कका अनुसार अब आर्थिक वर्षको अन्त्यमा न्यूनतम पुँजीकोष कायम भएको आधारमा मात्र नगद लाभांश तथा बोनस सेयर वितरण गर्न पाइनेछैन । यसअघि आर्थिक वर्षको अन्त्यमा वाह्य लेखापरीक्षकबाट प्रमाणित वित्तीय विवरणबाट तोकिएको अनुपातमा न्यूनतम पुँजीकोष कायम भएको आधारमा राष्ट्र बैङ्कको स्वीकृति लिइ बोनस सेयर वितरण गर्न सकिने व्यवस्था थियो ।

यस्तै, लघुवित्त कम्पनीहरुको लाभांश १० वर्षसम्म पनि लिन नजाने सेयरधनीको पैसा अब बैंकिङ विकास कोषमा जम्मा हुने भएको छ । यसअघि ५ वर्षसम्म लाभांश लिन नजाने लगानीकर्ताको पैसा केन्द्रीय बैङ्कले तोकेको खातामा जम्मा गर्नुपर्ने व्यवस्था थियो । नेपाल राष्ट्र बैङ्कले लघुवित्त वित्तीय संस्थाहरूलाई यसअघि जारी गरेको निर्देशन २०७६ संशोधन गर्दै अहिले नयाँ व्यवस्था गरेको हो ।

यता लघुवित्त संस्थाहरुले १० वर्षदेखि कारोबार नभएको बचत खाता, हकदाबी नपरेका निक्षेपहरु तथा वितरण नभएको लाभांश विवरण १० वर्ष अवधि समाप्त भएको १ महिनाभित्र सार्वजनिक सूचना जारी गर्नुपर्ने छ । सूचना प्रकाशित हुँदा समेत त्यस्तो खाता नियमित नभएमा र बाँकी रकम भुक्तानी नभएमा उक्त पैसा बैङ्क तथा वित्तीय संस्था सम्बन्धी ऐन २०७३ बमोजिम बैकिङ विकास कोषमा जम्मा गर्नुपर्ने नेपाल राष्ट्र बैङ्कले भनेको छ ।

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.