ad
x

इतिहासमा आजः आफ्नो पहिलो र अन्तिम यात्रामा निस्किएको थियो टाइटानिक, चार दिनपछि भएको भयानक दुर्घटनामा १५०० बढीको मृत्यु

person explore access_timeचैत २८, २०७७ chat_bubble_outline0

आजकै दिन सन् १९१२ मा टाइटानिक जहाज आफ्नो पहिलो र अन्तिम यात्रामा निस्किएको थियो । बेलायतको साउथेम्पटन महासागरमा एउटा हिमखण्डबाट ठोक्किएर दुई टुक्रा भयो । उक्त दुर्घटनामा १५ सय बढी मारिएका थिए । यो शान्तिकालको सबैभन्दा ठूलो समुद्री दुर्घटना हो । सन् १९९७ मा यो जहाजमा एउटा फिल्म बन्यो जसले यो जहाजलाई चर्चित बनाइदियो ।


टाइटानिकलाई २० औं शताब्दिको सुरुवातमा बेलायतको जहाज बनाउने कम्पनी ह्वाइट स्टार लाइनले बनाएको थियो । यो बनाउने काम सन् १९०९ मा सुरु भएको थियो र सन् १९१२ मा यो काम पूरा गरिएको थियो । २ अप्रिल सन् १९१२ मा यसको समुद्री परीक्षण भएको थियो । १० अप्रिल सन् १९१२ मा यो आफ्नो पहिलो यात्रामा निस्कियो । यात्राको चौथो दिनमा थियो । १४–१५ अप्रिल राती जहाज समुद्रमा बरफको एउटा पहाडसँग ठोक्कियो ।दुर्घटनाको विषयमा धेरैले विभिन्न प्रश्न उठाउने गर्छन् । जहाजका क्याप्टेन स्मिथले हिमखण्ड भएको चेतावनीलाई नजरअन्दाज गरेको र जहाजको गति कम नगरेको धेरैले आरोप लगाउने गर्छन् । दुर्घटनापछि थुप्रै लाइफबोट आधा खाली नै पठाइएको र त्यो पछि यात्री लिन फिर्ता नभएको पनि बताइनछ । जहाजमा ३ दिनदेखि आगलागी भइरहेको पनि बताइन्छ । यसको जानकारी जहाजका क्याप्टेन र जहाजका केही सदस्यलाई पहिले नै थियो तर पनि यो कुरा लुकाइएको बताइन्छ ।इतिहासमा १० अप्रिलमा अरु के के भएको थियो ?सन् २०१९ः खगोलविद्ले पहिलो पटक कुनै ब्ल्याक होलको फोटो जारी गरे ।  यो विशाल आकाशगंगाM87 को केन्द्रमा छ ।सन् २०१०ः पोल्याण्डका राष्ट्रपति लेख काजिस्की र उनकी श्रीमती मारियाको विमान दुर्घटनामा मृत्युसन् २००१ः नेदरल्याण्डले एउटा विधेयक पारित गरेर इच्छा मृत्युलाई मञ्जुरी दियो । यस्तो प्रकारको कानुन बनाउने यो संसारको पहिलो देश बन्यो ।

सन् १९७२ः ईरानमा भूकम्पका कारण करिब ५ हजार मानिसहरुको मृत्यु

सन् १९५३ः पहिलो कलर्ड थ्री डी मुभी हाउस अफ व्याक्स न्युयोर्कमा रिलिज भयो ।

 सन् १९३१ः चर्चित लेखक खलिल जिब्रानको निधन

सन् १८४९ः अमेरिकामा वाल्टर हन्ट नामका व्यक्तिले सेफ्टी पिनको पेटेन्ट लिए । पछि उनले यसलाई चारसय डलरमा बेचिदिए ।

सन् १८४७ः पुलित्जर पुरस्कारका प्रणेता अमेरिकी पत्रकार तथा प्रकाशक जोसेफ पुलित्जरको जन्म

सन् १७१०ः बेलायतमा संसारको पहिलो कपिराइट एक्ट लागू भयो ।

सन् १६३३ः लण्डनमा पहिलो पटक केराको बिक्री सुरु भयो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

यो पनि पढौँ

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।