ad
केन्द्रीय संस्करण

९ महिनामा देशबाट ११ खर्ब रुपैयाँ विदेशियो

person explore access_timeबैशाख १०, २०७८ chat_bubble_outline0

 देशको ११ खर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी रकम विदेशिएको छ । चालु आर्थिक वर्षको (२०७७/७८) ९ महिनामा देशमा ११ खर्ब रुपैयाँ भन्दा बढी विदेशी सामान आयातका लागि बाहिरिएको हो ।

भन्सार विभागको तथ्याङ्कलाई आधार मान्ने हो भने ११ खर्ब ११ अर्ब ३९ करोड ५४ लाख ५७ हजार रुपैयाँ भन्दा बढीको सामान आयात भएको छ । यो अवधिमा नेपालले भारत तथा तेस्रो मुलुकबाट सो बराबरको सामान आयात गरेको हो  ।  गत वर्षको यसै अवधिमा नेपालले भारत तथा तेस्रो मुलुकबाट ९ खर्ब ८२ अर्ब ५३ करोड ४८ लाख ४० हजार रुपैयाँ बराबरको सामान आयात गरेको थियो । गत वर्षको यसै अवधिको तुलनामा यस पटक १३.१२ प्रतिशतले आयात बढेको हो । यसले देशको अर्थतन्त्रमा परनिर्भरताको पराकाष्टा  पुष्टि हुन्छ ।

आयातको तुलनामा निर्यात अत्यन्तै न्युन छ । यद्यपि, पछिल्ला केही  महिनाको तथ्यांकले निर्यातको बृद्धि सामान्य रुपले भइरहेको देखाउँछ । चालु आवको नौ महिनामा २०.२३ प्रतिशतले निर्यातको बृद्धि छ । यस अवधिमा ९४ अर्ब ७६ करोड ७१ लाख १० हजार रुपैयाँ बराबरको स्वदेशी बस्तु निर्यात भएको छ । गत वर्षको सोही अवधिमा नेपालले ७८ अर्ब ८१ करोड ८६ लाख ६१ हजार रुपैयाँ बराबरको सामान निर्यात गरेको थियो । अहिले देशको व्यापार घाटा १० खर्ब १६ अर्ब रुपैयाँ पुगेको छ । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.