ad
x

इतिहासमा आजः क्रिकेटर बन्ने सपना देखे र बने बलिउड स्टार, ट्युमरले रोकिदियो इरफानको यात्रा

person explore access_timeबैशाख १६, २०७८ chat_bubble_outline0

‘व्यक्तिको सपना जब टुट्छ तब व्यक्ति समाप्त हुन्छ’ मार्च सन् २०२० मा रिलिज भएको फिल्म ‘अंग्रेजी मिडियम’ को यो डायलगले मध्यम वर्गीयको सपनालाई उडान भर्न सहयोग गर्छ । यो फिल्म एउटा यस्ता कलाकारको अन्तिम फिल्म थियो जसले आफ्नो फिल्ममा आफ्नो हरेक पात्रलाई बाँचे । हामी कुरा गरिरहेका छौं इरफान खानको । भारतीय सिनेमाका यी निखारिएका कलाकार सन् २०२० मा आजकै दिन संसारबाट बिदा भए ।


इरफानको जन्म ७ जनवरी सन् १९६७ मा राजस्थानको जयपुरमा भएको थियो । इरफानको क्रिकेटर बन्ने सपना थियो तर भाग्यले उनलाई नेशनल स्कूल अफ ड्रामामा डोहोर्‍यायो । त्यहाँ उनको भेट सुतापा सिकदरसँग भयो जोसँग इरफनले विवाह गरे ।इरफान नेशनल स्कूल अफ ड्रामाबाट पढाई पूरा गरेर मुम्बईमा आए । यहाँ उनले थुप्रै धारावाहिकमा काम गरे । सन् १९८८ मा रिलिज भएको ‘सलाम बम्बे’ इरफानको पहिलो फिल्म थियो । यो फिल्ममा इरफानको एउटा छोटो भूमिका थियो । यति छोटो कि सायद उनलाई कसैले यी दुब्ला, पातला युवक को हुन् भनेर याद नै गरेनन् । उनले त्यसपछिका थुप्रै फिल्ममा यस्तै भूमिका निर्वाह गरिरहे तर उनी जुन स्टारडमका हकदार थिए, त्यो उनले पाएका थिएनन् । सन् २००३ मा ‘हासिल’ फिल्म रिलिज भयो त्यसपछि ‘मकबूल’ । यहाँबाट इरफानले चर्चा पाउन थाले । त्यसपछि इरफानले कहिल्यै पछाडि फर्केर हेर्नुपरेन ।सन् २०१२ मा इरफानको फिल्म आयो । नाम थियो पान सिंह तोमर । यो फिल्ममा इरफानले बीहडको डाकूको भूमिका निभाए । यसका लागि इरफानले उत्कृष्ट अभिनेताको राष्ट्रिय पुरस्कार पाए ।  बलिउडमा पीकू, हिन्दी मिडियम त हलिउडमा स्लमडग मिलियनेयर, द अमेजिङ स्पाइडर म्यान, जुरासिक वर्ल्डमा उनको भूमिकाले अत्यधिक प्रभावित पार्यो । एउटा लामो संघर्ष पछि इरफानले सफलता पाएका थिए । तर सन् २०१८ मा इरफानलाई थाहा भयो कि उनी न्यूरोएन्डोक्रायन ट्युमरबाट पीडित छन् । उपचारका लागि विदेशमा पनि बसे । सबैकुरा राम्रै चलिरहेको जस्तो देखिएको थियो तर अघिल्लो वर्ष सन् २०२० मा मुम्बईमा उनको निधन भयो ।बंगलादेशमा समुद्री आँधीःसन् १९९१ मा २९ अप्रिल राती समुद्री आँधीले बंगलादेशमा यस्तो कहर निम्त्यायो कि एक लाखभन्दा बढी मानिस मारिए । लाखौं मानिस बेघर भए । टुबी नामको यो आँधी यस्तो घातक थियो कि यसका कारण समुद्रमा १५ देखि २० फिट अग्लो लहर उठ्न थाल्यो । द्वीप डुबे । १५ दिनसम्म शव हटाउने काम चलिरह्यो । यो आँधीलाई २० औं शताब्दिको सबैभन्दा भयानक आँधीमध्ये एक मानिन्छ ।

आँधी यति भयावह थियो कि चटगांव पोर्टमा राखिएको एउटा १०० टन तौल भएको जहाज बगेर करिब २ किलोमिटर टाढा कर्णफुली नदीको पुलमा गएर ठोक्कियो । यसरी ठोक्किँदा जहाज दुई टुक्रा भयो । यसरी नै सयौं संख्यामा डुङ्गा र जहाजमाथि क्षती पुग्यो ।

प्रिन्स विलियम्स र केट मिडलटनको शाही विवाहः

प्रिन्स विलियम्स र केट मिडलटनको विवाह आज १० वर्ष पुरा भयो । सन् २०११ मा आजकै दिन प्रिन्स विलियम्सले केट मिडलटनसँग विवाह गरेका थिए । प्रिन्स विलियम्सले ड्यक अफ केम्ब्रिज र उनकी श्रीमती केटले डचेस अफ केम्ब्रिजको उपाधि पाएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।