केन्द्रीय संस्करण

डोटीका आठ स्थानीय तहले ल्याए बजेट

person explore access_timeअसार १०, २०७८ chat_bubble_outline0

नौवटा स्थानीय तह रहेको डोटीका आठ स्थानीय तहले आज आगामी आर्थिक वर्ष २०७८–७९ को नीति तथा कार्यक्रमसहित बजेट ल्याएका छन् ।  पूर्वी चौकी गाउँपालिका बाहेका सबै पालिकाले आगामी आर्थिकको बजेट प्रस्तुत गरेका छन् । जसअन्तर्गत बोगटान फुड्सिल गाउँपालिकाले आगामी आर्थिक वर्षका लागि रु ४१ करोड ४० लाख १७ हजारको बजेट पारित गरेको छ । उपाध्यक्ष भगवती देवी बमले नवौं गाउँसभामा बजेट प्रस्तुत गरेकी हुन् । प्रस्तुत बजेटमा चालूतर्फ रु २८ करोड ७ लाख ४९ हजार र पुँजीगततर्फ रु १३ करोड ३२ लाख ६८ हजार छ । पालिकाले क्रमशः स्वास्थ्य, शिक्षा तथा कृषिलाई प्रमुख प्राथमिकता दिएको छ ।

यसैगरी दिपायल सिलगढी नगरपालिकाले आर्थिक वर्ष २०७८/७९ का लागि रु ५५ करोड ८० लाख ६५ हजार बजेट पारित गरेको छ । जोरायल गाउँपालिकाले रु ४६ करोड २२ लाख ५४ हजार बराबरको बजेट पेस गरेको छ । चालुगततर्फ रु ३६ कारोड ३८ लाख ४४ हजार र पुँजीगततर्फ रु ९ करोड ६९ लाख ४९ हजार ५ सय विनियोजन गरेको छ । कृषि स्वास्थ्य, खानेपानीलगायत क्षेत्रलाई प्राथमिकता दिएको गाउँपालिका अध्यक्ष दुर्गा ओझाले जानकारी दिए । उता केआइसिंह गाउँपालिकाले रु ३६ करोड ५९ लाख ८६ हजार बराबरको बजेट पेस गरेको छ । पुँजीगततर्फ रु ९ करोड ७ लाख र चालुतर्फ १० करोड १२ लाख ४३ हजार विनियोजन गरेको छ ।

आदर्श गाउँपालिकाले रु ४७ करोड १७ लाख ४७ हजार बराबरको बजेट पेस गरेको गाउँपालिकाका अध्यक्ष टेकबहादुर रोकायाले जानकारी दिए । गाउँपालिकाले आर्थिक वर्ष २०७८/८९ को लागि विशेषगरी भौतिक पूर्वाधार विकास निर्माण, कृषि, स्वास्थ्य, शिक्षा, सीपमूलक आयआर्जन तथा रोजगारीलाई बजेटको पहिलो प्राथमिकतामा राखेको छ ।

यसैगरी बडीकेदार गाउँपालिकाले पनि रु ३४ करोड २६ लाख ९३ हजार बजेट विनियोजन गरेको छ । बडीकेदार गाउँपालिकाको नवौं गाउँसभाबाट गाउँपालिकाका अध्यक्ष कृष्णबहादुर चन्दले  नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गरे । जसबाट आर्थिक विकास, सामाजिक विकास, पूर्वाधार विकास, वातावरण तथा विपद् व्यवस्थापन, कृषि, पर्यटन र संस्थागत विकासमा टेवा पुग्ने अपेक्षा गाउँपालिकाले लिएको छ । विभिन्न विषयगत क्षेत्र जस्तै स्वास्थ्य क्षेत्र, शिक्षा क्षेत्र, लक्षित वर्गलाई सम्बोधन गरिएको छ ।

स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐनअनुसार सबै स्थानीय सरकारले असार १० गतेभित्र आगामी वर्षको नीति, कार्यक्रम र बजेट सभामा पेस गर्नुपर्ने कानूनी व्यवस्था छ । सोही बमोजिम स्वास्थ्य, शिक्षा, कृषि, पर्यटनलाई प्राथमिकता दिएर डोटीका आठ स्थानीय तहले बजेट पेस गरेका हुन् । तर, पूर्वी चौकी गाउँपालिकाले भने विवादका कारण यस वर्ष समयमा बजेट पेस गर्न नसकेको अध्यक्ष दीर्घराज बोगटीले जानकारी दिए । स्थानीय तहले यस अगाडिका अधुरा योजना कार्यान्वयन गर्ने बताएका छन् । स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिका लागि यस वर्ष बजेट निर्माण गर्ने अन्तिम वर्ष पनि भएकाले विकासका क्षेत्रमा बढी बजेट विनियोजन भएको हो । 

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.