ad
x

मदरसाबाट एसईई उत्तीर्ण गरेका विद्यार्थीलाई सम्मान

person explore access_timeभदौ २९, २०७८ chat_bubble_outline0

 


परासी । मुस्लिम समुदायको धार्मिक विद्यालय ‘मदरसा’बाट पहिलो पटक एसईई उत्तीर्ण गरेका विद्यार्थीहरु सम्मानित भएका छन् । नेपालमै पहिलो पटक कक्षा १० सम्मको अनुमति प्राप्त गरेको नवलपरासीको प्रतापपुर गाउँपालिका–६ को मदरसा मदिनतुल ओलुमबाट यस वर्ष ११ जना छात्राले एसईई उत्तीर्ण गरे । उनीहरुलाई शैक्षिक प्रमाणपत्रका साथै शैक्षिक सामग्री प्रदान गर्दै सम्मान गरिएको छ ।मदरसा व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष साकिर अन्सारीको अध्यक्षतामा आयोजित कार्यक्रममा पूर्वमन्त्री तथा प्रतिनिधिसभा सदस्य हृदयेश त्रिपाठीले कक्षा १० पास गरेका ती ११ जना छात्रालाई शैक्षिक प्रमाणपत्र वितरण गर्दै बधाई ज्ञापन गरे ।मदरसाबाट कक्षा ८ पछि माध्यमिक तथा उच्च शिक्षा हासिल गर्न बाध्य भएर भारत जानुपर्ने अवस्था अब अन्त्य भएको भन्दै मदरसाका प्रधानाध्यापक आमिरआजम अन्सारीले मुस्लिम समुदायका छात्रछात्रालाई सहज तुल्याएको टिप्पणी गरे ।यस मदरसाबाट धार्मिक तथा भाषिक शिक्षातर्फ कुरान, उर्दु, अरबी, दिनियातसहित अंग्रेजी, विज्ञान, गणित र सामाजिक विषयको पठन पाठन गराउँदै आएको अन्सारीले बताए ।हाल सो मदरसामै ११ कक्षाको पनि पढाइ भइरहेको छ । कक्षा १२ सम्मको अनुमति पाएको सो मदरसाले मुस्लिम समुदायका बालबालिकालाई उच्च माध्यमिक तहसम्म अध्ययनका लागि सहजता थपेको हो ।मदरसालाई उर्दु अरबी भाषा, ईस्लाम धर्म र यसका कानुनी प्रावधान तथा संस्कारका विषयमा अध्ययन गराउने शिक्षालयका रुपमा लिइन्छ । राज्यले यस्ता धार्मिक विद्यालयहरुलाई पनि मुलधारमा ल्याई व्यस्थित गर्दै उर्दु अरबी भाषा र धार्मिक ज्ञानसँगै जीवनोपयोगी शिक्षा, अंग्रेजी, विज्ञान, गणित, सामाजिक र नेपालीजस्ता विषयहरु थपेको छ । धार्मिक र व्यावहारिक शिक्षालाई सँगै लैजाने उद्देश्यले राज्यले नेपालका मदरसाहरुलाई पनि क्रमशः कक्षागत अनुमति दिँदै अध्यापन गराउँदै आएको छ ।विगतमा मदरसामा अध्ययनरत विद्यार्थीहरु माध्यमिक र उच्च माध्यमिक तथा उच्च शिक्षाका लागि उर्दु अरबी भाषा छाडेर देशकै सामुदायिक तथा निजी विद्यालयमा परम्परागत पाठ्यक्रम बढ्नुपर्ने वा छिमेकी मुलुक भारतमा गएर पढ्नुपर्ने बाध्यता थियो । पश्चिम नवलपरासीमा भने अब उच्च माध्यमिक तहसम्म मुस्लिम विद्यार्थीले मदरसामै पढ्न पाउने भएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।