ad
x

ग्रामीण सडकमा पहिरोको सास्ती, मर्मतमै खर्च हुन्छ वर्षेनी लाखौँ बजेट

person explore access_timeअसोज ६, २०७८ chat_bubble_outline0

रुकुम पूर्वमा वर्षाका कारण अवरुद्ध भएका ग्रामीण सडक मर्मतका लागि मात्रै बर्सेनि लाखौँ रकम खर्च हुने गरेको पनि समस्या जस्ताको तस्तै रहँदै आएको छ । जिल्लाका तीनवटै गाउँपालिका र सडक पूर्वाधार कार्यालयबाट बर्खाको समयमा अवरुद्ध भएका ग्रामीण सडकहरू मर्मतका लागि लाखौँ रकम खर्च हुने गरेको हो ।
ग्रामीण सडकहरू ठाउँ ठाउँमा पहिरो खसेर हरेक बर्खाको समयमा अवरुद्ध हुने गर्छन् । प्रत्येक बर्खामा झन्डै चार महिना सबै सडक अवरुद्ध हुन्छन् । मापदण्ड पूरा नगरी, वातावरणीय प्रभाव मूल्यांकन नगरी सडक निर्माण गर्दा गाउँ बस्तीमा पहिरोको जोखिम बढेको विज्ञहरु बताउँछन् । बर्खाभरि सडक अवरुद्ध हुँदा आवतजावत तथा सामान ढुवानीमा समस्या हुने गरेको छ ।


प्रत्येक वडामा सडक पुर्याउने योजनासहित जिल्लाका तीन वटै गाउँपालिकाले विभिन्न ठाउँमा सडक खनेका छन् । ती सडक बर्खाभरि अवरुद्ध हुने गर्छन् । मनसुन सकिनै लाग्दा अहिले तीन वटै गाउँपालिकाले वर्षाका कारण अवरुद्ध भएका ग्रामीण सडकहरु सुचारु गर्न थालेका छन् । मौसम सफा रहेको समयमा सडक मर्मतको काम हुने गर्दछ ।जिभूमे गाउँपालिकाले अवरुद्ध भएका सडकहरू मर्मत सम्भार गर्न यस वर्षमात्रै २४ लाख रुपैयाँ बजेट बिनियोजन गरेको छ । गत भदौ ३१ गते बसेको कार्यपालिका बैठकले केही सडक मर्मतका लागि लागत अनुमान तयार पारेको छ । अन्य सडकको पनि लागत अनुमान तयार गरी टेन्डर प्रक्रियामार्फत मर्मतको काम गरिने गाउँपालिका अध्यक्ष रामसुर बुढामगरले बताए ।यस्तै पुथाउत्तरगंगा गाउँपालिकाले मात्रै चालु आर्थिक वर्षमा ग्रामीण सडक मर्मतका लागि १५ लाख रुपैयाँ बजेट छुट्याएको छ । गाउँपालिकामा अहिले ग्रामीण सडक मर्मतको कार्य चलिरहेको उपाध्यक्ष ओमकुमारी शाही मल्लले बताइन् । उनका अनुसार केही सडक सुचारु भइसकेका छन् ।सिस्ने गाउँपालिकाले पनि सडक मर्मतकै लागि भनेर १० लाख रुपैयाँ बजेट छुट्याएको छ । प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत चिन्तामणि दाहालले अवरुद्ध सडक मर्मत गरी सञ्चालनमा ल्याउन बजेट बिनियोजन गरिएको जानकारी दिए ।मौसमले साथ दिएमा जिल्लाका प्रायः सबै सडक दसैँतिहार भन्दा अघि नै सञ्चालनमा ल्याउने तीन वटै स्थानीय तहले जनाएका छन् । सडक पूर्वाधार कार्यालय रुकुम पूर्वले पनि १० लाख बजेट छुट्याएको छ । सडक मर्मतका लागि प्रदेशबाट यस वर्ष १० लाख बजेट प्राप्त भएको र मौसम अनुकुल हुने बित्तिकै पहिरो पन्छाएर सञ्चालनमा ल्याउने कार्यालय प्रमुख गोविन्द महतारा क्षेत्रीले बताए । कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।