ad
x

लालबहादुर शास्त्री : होचा कदका अग्ला मानिस

person explore access_timeअसोज १२, २०७८ chat_bubble_outline0

लालबहादुर शास्त्री स्वतन्त्र भारतको दोस्रा प्रधानमन्त्री थिए । शारीरिक दृष्टिले जति होचा थिए वैचारिक दृष्टिले त्यति नै उचा थिए उनी । २ अक्टुवर १९०४ मा भारत यूपीको मुगलसरायमा जन्मेका शास्त्रीजीको मृत्यु ११ जनवरी १९६६ मा रुसको तास्कन्दमा भएको थियो । उनी नेहरुको मृत्युपछि सन् १९६४ देखि १९६६ सम्म करीव १८ महिना भारतको प्रधानमन्त्री भएका थिए । उनको कार्यकाल छोटो भए पनि विशेष किसिमको थियो । उनकै कार्यकालमा पाकिस्तानसित युद्ध भएको थियो, जहाँ पाकिस्तानलाई नराम्ररी हारको स्वाद चखाएका थिए ।   


स्वतन्त्रता आन्दोलनमा करीव अढाई वर्ष जेल जीवन बिताएका शास्त्रीजी भारत स्वतन्त्र भएपछि उत्तर प्रदेश राज्यको पुलिस तथा परिवहनमन्त्री भएका थिए । यतिबेला उनले कुशलतापूर्वक दायित्व निर्वाह गर्नुका साथै केही नयाँ नियम बसाउने कामसमेत गरेका थिए । सर्वप्रथम सवारी साधनमा महिलाले पनि कन्डक्टर हुन सक्ने नियम उनैले बसाएका हुन् । यस बाहेक पहिले आन्दोलनका बेला भीड नियन्त्रण गर्न लाठी, मुङ्ग्री गर्ने चलन थियो तर उनले यसको बदला पानीको फोहरा प्रयोग गर्नुपर्ने नियम बसाए ।नेहरु सरकारमा गृहमन्त्रालय, सञ्चारमन्त्रालय, रेलमन्त्रालय, परिवहनमन्त्रालय, वाणिज्य तथा उद्योगमन्त्रालय जस्ता थुपै्र केन्दीय मन्त्राल समालिसकेका शास्त्रीजीले जुनजुन पदमा पुगे सबैमा उच्च नैतिकता देखाएका छन् । रेलमन्त्री भएको बेला एउटा रेल दुर्घटना भएको थियो, जसमा उनको दोष थिएन । तथापि नैतिकताको आधारमा पदबाट राजीनामा दिएर उच्च नैतिकता देखाउने काम गरे । त्यतिबेला उनको यस कदमको सबैले खुलेर प्रशंसा गरेका थिए । स्वयं प्रधानमन्त्री नेहरूले समेत प्रशंसा गर्दै भनेका थिए–

‘शास्त्रीजीको राजीनामा कुनै दोषको कारण नभई नैतिकताको नजिर बसाउन स्वीकृत गरेको हुँ ।

शास्त्रीजी हमेशा अधिकार, कर्तव्य र इमान्दारीलाई सँगै लिएर हिँड्थे । जहाँ जाँदा पनि राजकीय काम बाहेक सरकारी सुविधा प्रयोग गर्दैनथे । यहाँसम्म कि प्रधानमन्त्री भएको बेला उनलाई सरकारको तर्फबाट उपलब्ध भएको कारसमेत विशेष राजकीय कामबाहेक अन्य बेला प्रयोग गरेनन् । एकपटक उनका छोरा सुनील शास्त्रीले निजी काममा उक्त कार प्रयोग गरेका रहेछन्, जुन कुरा शास्त्रीले चाल पाएछन् र डाइभरलाई बोलाएर गाडीले हिँडेको किलो मिटर सोधेछन् । जब डाइभरले किलो मिटरको जानकारी दिए तब पत्नीलाई भनेर सचिव मार्फत् प्रतिकिलोमिटर सात पैसाको दरले सरकारी कोषमा रकम दाखिला गर्न लगाएछन् ।

उनले जीवनमा कहिल्यै न आफूले सरकारी सम्पत्तिको दुरुपयोग गरे न अरूलाई गर्नै दिए । सरकारी काम बाहेक सरकारको सामान्य सवारी साधनसम्म प्रयोग गरेनन् । निजी काममा जानुपर्दा हमेशा सार्वजनिक सवारी साधन प्रयोग गर्थे । सरकारी काममै जानुपर्दा पनि सकेसम्म कम सुविधा प्रयोग गर्ने गर्थे । एक पटक रेलमन्त्री भएको बेला कतै जानुपर्दा उनी बसेको रेलको डिब्बामा एयर कन्डिशनको व्यवस्था गरिएको रहेछ । गाडीमा बाहिरको भन्दा बढी चिसो भेटेपछि पिएलाई सोधेछन्–

‘रेलको डिब्बामा बाहिरको भन्दा बढी चिसो छ नि किन ?’

उत्तरमा पिएले भनेछन्–

‘किनकि यहाँ एसीको व्यवस्था गरिएको छ मन्त्रीज्यू !’

त्यसपछि उनले असन्तुष्टि जनाउँदै भनेछन्–

‘कसले गरेको हो यस्तो काम ? जनता गर्मी सहेर यात्रा गरिरहेका छन् भने तिनै जनताले तिरेका करबाट सुखभोग गर्ने हामी को हौँ ? यात्रा त हामीले पनि तृतीय श्रेणीकै डिब्बाबाट गर्नुपर्ने थियो । यतिसम्म त भैगो भनियो तर यसको अर्थ यो होइन कि चाहिनेभन्दा बढी सुविधा भोग गरौँ । जसले गरेको भए पनि राम्रो भएन । तत्कालै हटाउन लगाउनु ।’

यस्तै अर्को घटना पनि उत्तिकै चासो पर्दो छ । एक पटक रेलमन्त्री भएकै बेला सरकारी कामले कतै जाँदै रहेछन् । उनका निम्ति प्रथम श्रेणीको टिकट व्यवस्था गरिएको थियो तर उनी चड्दा उनको सिटमा एक जना बिरामी सुतिरहेका रहेछन् । उनले यताउता हेरेछन् र केही  नभनी आफ्नो टिकट बिरामीलाई दिएर बिरामीको तेस्रो श्रेणीको टिकट आफूले लिएछन् र सिटमा गएर सुतेछन् । थकाइका कारण सुत्नासाथ निदाएछन् पनि । कन्डक्टरले सिटमा मानिस सुतेको देखेर हप्काउँदै उठाएछन् । उनलाई देख्ने बित्तिकै कन्डक्टरले रातोपीरो हुँदै प्रथम श्रेणीको सिटमा लान खोज्दा उनले भनेछन्–

‘सुत्न देउन भाइ ! किन निद्रा खराब गर्छौ ?’

यति भनी उनी च्यादर तानेर ओडेछन् घुर्न लागेछन् । कन्डक्टर हेरेकोहे–यै भएछन् ।

त्यस्तै अर्को एक घटना पनि उत्तिकै मननीय छ । एक पटक गृहमन्त्री भएको बेला एकजना मित्रले आएर भनेछन्–

‘शास्त्रीजी ! छोरो प्रहरी इन्स्पेक्टरमा भर्ना हुन चाहन्छ तर आधा इञ्ची उचाइ पुगेन, भनिदिनुप–यो ।’

मित्रको कुरा सुनेपछि शास्त्रीजीले भनेछन्–

‘उचाइ पुग्दैन भने तपाईँको छोराले मात्र होइन मित्र ! म आफैँ पनि भर्ना हुन सक्दिन ।’

त्यसपछि मित्रले रिसाउँदै भनेछन्–

‘उचाइकै कुरा गर्नुहुन्छ भने तपाईँ पनि कहाँ अग्लो हुनुहुन्छ र । तपाईँ होचो भएर पनि गृहमन्त्री हुनसक्नुहुन्छ भने मेरो छोरो इन्स्पेक्टर हुन किन नसक्ने ? उसको उचाइ जम्मा आधा इञ्ची नपुगेको न हो ।’

उनको कुरा सुनेर शास्त्रीजीले मुस्कुराउँदै भनेछन्–

‘हो, उचाइ नपुगेपछि म पनि इन्स्पेक्टर बन्न सक्दिन तर तपाईँको छोरा भने एक दिन गृहमन्त्री बन्न सक्छन् ।’

त्यसपछि मित्र रातो मुख लगाउँदै घरतिर हिँडेछन् ।

शास्त्रीजीका जीवनमा यस्ता अनगन्ती घटना छन्, जसले उनको सादगी र इमान्दारीको प्रमाण दिन्छ । हाल उनी त छैनन् तर उनको चर्चा भने अहिले पनि बरोबर भइरहन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।