ad

बेलायतमा इन्धनको हाहाकार अझै जारी

person explore access_timeअसोज १४, २०७८ chat_bubble_outline0

 बेलायतमा पछिल्ला केही दिनयता इन्धन आपूर्तिमा भएको संकटका कारण मानिसहरुमा हाहाकार मच्चिएको छ ।  इन्धन अभावका बढेका  कारण मानिसहरुले सपिङ ब्याग, जेरिकेन, बाल्टिन जस्ता भाँडामा समेत इन्धन भर्ने गरेका भिडियो तथा फोटो भाइरल बनेका छन् । 


लाइनमा बस्दा इन्धन सकिएर गाडी  धकेल्दै गरेको दृश्यका साथै पेट्रोल स्टेशनमा नै हातपात गरेको दृश्य पनि अहिले सामान्य बनिसकेको छ  । बेलायतका करिब आठ हजार पेट्रोल स्टेसनमध्ये एक करिब तिहाइमा मात्र इन्धन उपलब्ध हुँदै आएको अधिकारीहरुले बताएका छन् । आपूर्तिलाई सहज बनाउन सरकारले १५० वटा सेनाका ट्यांकरहरुलाई तालिम दिएको बताए पनि घण्टौंसम्म गाडीमा लाम लाग्नुपर्ने अवस्था यथावत नै छ । पर्याप्त मात्रामा इन्धन मौज्दात रहे पनि इन्धन ढुवानी गर्ने चालकको अभावका कारण सङ्कट उत्पन्न भएको हो । वर्तमान परिस्थितिमा बेलायतमा  ९० हजारदेखि एक लाखसम्म लरी ड्राइभरको आवश्यकता रहेको छ । उक्त परिस्थितिलाई मध्यनजर राख्दै सरकारले आगामी क्रिसमस झन् आतंक फैलिने भन्दै  विदेशी लरी ड्राइभरलाई तीन महिने अस्थायी भिसा दिने  प्रक्रिया अघि बढाएको छ । तर, कतिपय युरोपेली ड्राइभरहरूले भिसा अवधि  छोटो भएको भन्दै सरकारको उक्त आव्हान अस्वीकार गरेका छन् । अनावश्यक रुपमा पनि मानिसहरुले इन्धन मौज्दात राख्न थालेपछि इन्धन संकट झन् चुलिएको छ । पेट्रोल स्टेशनहरुमा २४ घण्टा नै गाडीहरु लामबद्ध देखिन्छ ।बेलायतमा इन्धन भण्डारण सम्बन्धी कानूनी प्रावधानबेलायतमा  पेट्रोल  स्टेसनबाट आफ्नो सवारी साधनबाहेक अन्य भाँडामा इन्धन भर्दा कानूनले निर्धारण गरेको मापदण्डको पालना गर्नुपर्नेछ । बढीमा कति मात्रामा इन्धन भण्डारण गर्न सकिन्छ, कस्तो सुरक्षा विधि अपनाउनुपर्छ र कस्तो भाँडामा कहाँ राख्नुपर्छ भन्ने विषयमा कानूनले स्पष्ट व्यवस्था गरेको छ ।

आफ्नो  सवारी साधनबाहेक आफूसँग इन्धन भण्डारण गर्नको लागि यहाँको कानूनले निश्चित सिमा निर्धारण गरेको छ । भण्डारण गर्ने भाँडाको आधारमा कतिसम्म इन्धन राख्न सकिन्छ भन्ने निर्धारण गरिएको छ । प्लास्टिकको भाँडामा १० लिटर, धातुको  भाँडामा २० लिटर र फ्युल ट्यांकमा ३० लिटरसम्म इन्धन भण्डारण गर्न सकिनेछ । पेट्रोल प्रज्वलनशील भएकोले भाँडामा पेट्रोल र उच्च प्रज्वलनशील चिन्हसहित स्पष्ट खुलाएर लेख्नुपर्नेछ । दुईवटा उपयुक्त भाँडोमा बढीमा ३० लिटरसम्म पेट्रोल राख्न पाउने कानूनी प्रावधान छ । घरमा भण्डारण गर्दा घर भन्दा  ६ मिटरको दुरीमा सेड वा ग्यारेजमा राख्नुपर्नेछ । तर, आफ्नो सवारी साधनको ट्यांक, बोट तथा जहाजमा भएको इन्धनलाई भने गणना गरिनेछैन ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।