ad
x

मधुमेह छ ? खाना सम्बन्धि यी पाँच गल्ती बिर्सेर पनि नगर्नुहोस्

person explore access_timeकात्तिक २९, २०७८ chat_bubble_outline0

 


मधुमेहका बिरामीले खानपानको विशेष ख्याल राख्नुपर्छ । डाइट सही राख्दा ब्लड सुगरको स्तर पनि नियन्त्रणमा रहन्छ । बिरामीले के खाना खानुपर्छ भनेर थाहा पाउनुका साथै के खानु हुँदैन भन्ने बारे पनि ज्ञान हुनुपर्छ । मधुमेह नियन्त्रण गर्नका लागि विभिन्न प्रकारको तरिका अपनाइन्छ तर यस्ता थुप्रै कुराहरु छन् जसलाई धेरै जनाले सुनाएका त हुन्छन् तर वास्तवमा ती गलत हुन्छन् । पोषणविद् यस्ता अफवाहमा ध्यान नदिन सल्लाह दिन्छन् । आउनुहोस्, यस्तो भ्रमबारे जानकारी लिऔं जसलाई मधुमेहका बिरामीले पत्याउनु हुँदैन ।मधुमेहका बिरामीले कार्ब्स खानु हुँदैनःमधुमेहका बिरामीले कार्ब्स खानु हुँदैन भनेर धेरैको मान्यता छ । स्वास्थ्य विज्ञका अनुसार कार्ब्सले तपाईंलाई हानी गर्ने होइन । तपाईंले कस्ता खालका र कति मात्रामा कार्ब्सको सेवन गर्नुहुन्छ भन्ने कुरामा कार्ब्सले तपाईंलाई फाइदा गर्छ वा हानी गर्छ भन्ने कुरा निर्भर हुन्छ । तपाईंले कुन समयमा कार्ब्स खाइरहनु भएको छ, यसको असर मधुमेहका बिरामीमाथि अत्यधिक पर्ने गर्छ । मधुमेहका बिरामीले असाध्यै कार्ब्स भएका खानेकुरा जस्तै पास्ता, ह्वाइट ब्रेडजस्ता खानेकुराबाट टाढै बस्नुपर्छ ।मधुमेहका बिरामीले फ्याट बढाउने खाना खान सक्छन्ःफ्याट तपाईंको जीवनको एक जरुरी हिस्सा हुनसक्छ तर तपाईंले यसको छनोट निकै सावधानीपूर्वक गर्नुपर्छ । न्यूट्रिशनिस्टका अनुसार अत्यधिक स्याचुरेटेड खाना खाँदा तपाईंको ब्याड कोलेस्ट्रोलको स्तर बढ्न सक्छ जसले हृदयघात र स्ट्रोकको सम्भावना बढ्ने गर्छ ।आर्टिफिसियल स्विटनर एक सुरक्षित विकल्पःबजारमा धेरै नै आर्टिफिसियल स्विटनर पाइन्छन् जुन विशेषगरी मधुमेहका बिरामीका लागि सुरक्षित मानिन्छ । यद्यपि, वास्तविकता यो हो कि आर्टिफिसियल स्विटनर्स इन्सुलिन रेजिस्टेन्सलाई बिगार्छ । यसमा सुगर फ्री लेखिएता पनि यसमा सबै हानिकारक केमिकल्स पाइन्छ ।

औषधी खाएको छ भने गुलियो खान सक्नुहुन्छः

स्वास्थ्य विज्ञकाम अनुसार यदि तपाईंले औषधी खाइरहनुभएको छ भने यसको अर्थ यो होइन कि तपाईंलाई गुलियो खाने छुट छ । मधुमेहका बिरामीले औषधीका साथै पोषक तत्वले भरपुर खाना खानुपर्छ । पोषक तत्वले भरपुर खानाले सुगरको स्तरलाई नियन्त्रित गर्न मद्दत गर्छ । यसका साथै यो रोगसँग जोडिएको जोखिमलाई पनि कम गर्न मद्दत गर्छ ।

मधुमेहका बिरामीका लागि फल हानिकारक छः

फलफूलमा प्राकृतिक मिठास हुन्छ तरपनि मधुमेहका थुप्रै बिरामीलाई आफूहरुले फलफूल खान नसक्ने लाग्छ । फलफूलमा सबै आवश्यक पोषक तत्व हुन्छ र सिमित मात्रामा यसको सेवन शरीरका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । फलफूलको जुसको साटो तपाईंले सिङ्गै फलफूल खाँदा राम्रो । मधुमेहका रोगीले अरुले भनेको भरमा खाना खाने नखाने गर्नुहुँदैन । आफ्नो खानामा कुनै परिवर्तन गर्नुअघि पोषणविद् वा डाक्टरको सल्लाह कुनै पनि हालतमा लिनुहोस् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X