ad
x
अन्तरवार्ता

कर्णालीका पूर्वमुख्यमन्त्री शाही भन्छन्– सरकारको नेतृत्व गर्नेले भागबण्डामा ‘बार्गेनिङ’ गर्ने होइन

‘दलको हैसियतको आधारमा मन्त्रालयको भागबण्डा’

person explore access_timeकात्तिक ३०, २०७८ chat_bubble_outline0

कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीलाई मन्त्रिपरिषद् विस्तारमा सकस पर्दै आएको छ । गत कार्तिक १६ मा मुख्यमन्त्रीको शपथ लिएका उनले अहिलेसम्म मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न सकिरहेका छैनन् । नेकपा माओवादी केन्द्र, नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टीको समर्थनमा मुख्यमन्त्री बनेका उनलाई सरकारमा भागबण्डा मिलाउन समस्या भएको टिका–टिप्पणी भइरहेको छ । आलोपालो सरकारको नेतृत्व गर्ने सहमतिअनुसार सत्ताको नेतृत्व गर्न पाएका काँग्रेस संसदीय दलका नेता तथा मुख्यमन्त्री शाहीले सहयोगी घटकबाट साथ नपाएका त होइनन् भन्ने प्रश्न पनि उठ्न थालेको छ ।


यिनै विषयमा केन्द्रित रहेर रातोपाटीले पूर्व मुख्यमन्त्री तथा प्रमुख सत्ता साझेदार दल माओवादी केन्द्र संसदीय दलका नेता महेन्द्रबहादुर शाहीसँग कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ, पूर्व मुख्यमन्त्री शाहीसँग गरिएको कुराकानीको सम्पादित अंश :आलोपालो नेतृत्वका सन्दर्भमा काँग्रेससँग भएको सहमतिअनुसार तपाईले सत्ता हस्तान्तरण त गर्नुभयो, अब कस्तो भूमिका निर्वाह गर्नुहुन्छ ?—  नेकपा विभाजन भएसँगै एमालेले सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएपछि  मेरो नेतृत्वको सरकार  अल्पमतका परेको थियो । त्यतिखेर सरकारले विश्वासको मत लिन जरुरी थियो र विश्वासको मत लिँदा नेपाली काँग्रेस, एमालेबाट विभाजित (हाल नेकपा एकीकृत समाजवादी) का साथीहरुले साथ दिएका थिए ।त्यतिखेर भएको सम्झौता अनुसार मैले सहज रुपमा सत्ता हस्तान्तरण गरेको हो । नेपालको राजनीतिक इतिहासमा एउटा नयाँ संस्कार पैदा होस् भन्ने उद्देश्यका साथ मैले पूर्वनिर्धारित समयमै राजीनामा दिएको हुँ ।अहिलेको आवश्यकता भनेको राष्ट्रियतालाई कसरी जोगाउने र राष्ट्रियताको संरक्षण कसरी गर्ने भन्ने हो । अहिले प्रतिगमनकारी शक्तिहरुले देशलाई दुर्गतितर्फ धकेल्दैछन् । प्रतिगमनमा जान नदिनका लागि र अहिलेको संघीय व्यवस्थालाई पूर्ण रुपमा कार्यान्वयन गर्न  हामी नयाँ ढङ्गबाट जान जरुरी थियो । प्रतिगमन विरुद्धका हामीले कर्णाली प्रदेशबाट नयाँ गठबन्धन बनायौं र, हामीले सुरु गरेको गठबन्धन केन्द्रसम्म विस्तार भएको छ ।अर्को कुुरा, अहिले राजनीतिक पार्टीभित्र अथवा एउटै दलभित्र एकले अर्कोलाई विश्वास गर्नसक्ने अवस्था छैन । एक नेताले अर्को नेतालाई घात गरिरहेको हुन्छ । यो संस्कार नेपाली राजनीतिमा धेरै छ । त्यसैले पद, कुर्सी ठुलो होइन भन्ने सन्देश दिन पनि जरुरी थियो । मैले आफ्नो नेतृत्वको सरकारलाई नै निरन्तरता दिनसक्ने थुप्रै सम्भावना थिए तर,  नयाँ राजनीतिक संस्कारको विकास गर्नुपर्छ, यसले ठुलो सन्देश दियोस् भनेर इमान्दारीपूर्वक राजीनामा दिएँ ।जहाँसम्म अब मेरो भूमिकाको सवाल छ, अब सरकारलाई प्रभावकारी बनाउने कुरामा मेरो भूमिका रहन्छ । किनकि, यो सरकार भनेको पुरानै सरकारको निरन्तरता हो, नेतृत्वमात्र परिवर्तन भएको हो । म मुख्यमन्त्री भएको ठाउँमा नेपाली काँग्रेसका जीवनबहादुर शाहीजी आउनु भएको हो । त्यसैले अघिल्लो सरकारले गरेका कामलाई निरन्तरता दिन, कार्यान्वयन गर्नतर्फ यो सरकारले ध्यान दिनुपर्छ । त्यसपछि समग्र कर्णाली प्रदेशको आर्थिक समृद्धिका लागि र सुशासन कायम गर्न सरकारले प्रभावकारी भूमिका निर्वाह गर्नुपर्छ । त्यसमा हाम्रो भूमिका अझै महत्त्वपूर्ण हुन्छ । सरकारलाई पूर्ण रुपमा सफल बनाउने काममा हामी कहीँ–कतै कमी हुन नदिएर अघि बढ्छौँ ।

मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीलाई मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्न सकस देखिएको छ, तपाईहरुले असहयोग गर्नुभएको हो ?

— होइन–होइन । यसमा असहयोग भन्ने प्रश्न नै छैन । मैले यति सहज राजीनामा दिन्छु भनेर बाहिर कसैले कल्पना नै गरेका थिएनन् । नेपाली काँग्रेसले समेत त्यो कल्पना गरेको थिएन । एक प्रकारले सबैका लागि त्यो ‘सरप्राइज’ थियो । मैले राजीनामा दिने बित्तिकै रातारात शपथ ग्रहण पनि गराइदिएँ । सरकारले पूर्णता पाउने कुरामा हाम्रो तयारी नै पुगेन । मन्त्रालय बाँडफाँटको विषयमा पनि छलफल नै भएको छैन र थिएन पनि । राजीनामा दिनुभन्दा पहिला नै मन्त्रालयको संख्या र कुन मन्त्रालयल कसलाई दिने कुरा टुङ्ग्याएको भए हुन्थ्यो । त्यो बेला कुनै दलबीच सल्लाह नै भएन र, अहिले पनि भएको छैन ।

अर्को समस्या भनेको तुरुन्तै तिहार सुरु भयो । हाम्रा सांसदहरु पनि टीका लगाउन आ–आफ्नो निर्वाचन क्षेत्र, गाउँमा जानुभयो । त्यो बेला हामीले ‘क्याबिनेट’ बनाउन सकेनौँ । अब बिदा सकियो, सबै भेला हुँदैछौँ । अब केही दिनभित्रै ‘क्याबिनेट’ बनाउँछौं ।

तर, जीवनबहादुर शाहीले शपथ ग्रहण गर्दै गर्दा ब्यानरमासमेत मुख्यमन्त्री तथा मन्त्रीहरुको शपथ ग्रहण भनिएको थियो । कतिपयले त सबै भागबण्डाको कुरा पनि सकेर मन्त्रीहरुले समेत शपथ लिन्छन् भन्ने सोचेका थिए तर, त्यसो भएन । यसको अन्तर्यचाहिँ के थियो ?

— त्यो ब्यानरमा कसले के लेख्यो भन्ने कुरा त मलाई थाहा भएन । मसँग कसैले सल्लाह लिएको पनि होइन र मैले त्यस्तो लेख्न सल्लाह दिएको पनि होइन । त्यस्तो गर्नुभन्दा पहिला त सल्लाह लिनुपर्ने हो । कसैको मनमा आउने बित्तिकै त्यसो गर्नु मूर्खता हो । खास भन्ने हो भने जिम्मेवार निकायले गैरजिम्मेवारी काम गर्नु हुन्थेन । त्यस्तो केही सल्लाह भएको थिएन । तुरुन्त कसैलाई शपथ लिन आइज भनेर भन्न सकिन्न । यदि, मैले राजीनामा दिएर एक हप्ताको समय राखेर नयाँ मुख्यमन्त्रीको शपथ गराएको भए ‘क्याबिनेट’को सबै काम सम्पन्न गर्थ्यौँ । हतार–हतारमा त्यो सबै सम्भव पनि थिएन ।

मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले तिहारपछि ५ दिनभित्रै सरकारलाई पूर्णता दिन्छौं भनेर रातोपाटीसँगकै कुराकानीमा भन्नुभएको थियो । तर, अहिलेसम्म सरकारले पूर्णता पाउने संकेत नै देखिएन । यसको कारक के हुन सक्छ  त ?

खास त्यस्तो केही पनि छैन । तयारी नपुगेर मात्रै हो । भित्रीकुरा केही पनि छैन । त्यो बेला हामीले मन्त्री नियुक्त गरेर पठाएको भए उनीहरु पदभार ग्रहण नगरेर सिधै आफ्ना दिदिबहिनीको घरमा टीका लगाउनु जानुपर्थ्यो । झण्डा हल्लाएर भाइटीका लगाउन पाउँथे, त्यत्तिमात्रै हो । खाली दिदिबहिनीको आर्शिवाद पाएर हुँदैन नि !  ‘पोलिटिकल’ कारण कुनै छैन । ढुक्क हुनोस् ! जीवनबहादुर शाहीलाई असहयोग गर्ने भन्ने कुरै छैन ।

सरकारले बजेट ल्याइसकेको छ । सबै कार्यक्रम ‘इन्ट्री’ भएर जिल्लाहरुमा गइसकेका छन् । कार्यान्वयन गर्ने निकायबाट कार्यान्वयनको प्रक्रियामा छन् । अहिलेको सरकारले त्यसलाई गति दिने कुरामात्रै हो । नयाँ बजेट, कार्यक्रम बनाउने कुरा पनि छैन । यसमा कार्यान्वयन गर्ने भनेको कर्मचारीहरुले हो । त्यसमा त मुख्यमन्त्री आफैले पनि सचिवहरुलाई चलाउन सक्नुहुन्छ नि !

मैले त शपथ ग्रहण गरिसकेपछि एक महिना होटलमा बस्नु परेको थियो । अहिलेको मुख्यमन्त्रीले शपथ ग्रहण गरेर निवासमा आएर बस्न पाउनु भएको छ । मसँग त्यो बेला ३ जना कर्मचारीमात्र थिए । मेरो कार्यकक्ष पनि थिएन । अस्ति मेरो बिदाई कार्यक्रममा गर्वका साथ भन्दा २१ सय कर्मचारीले मलाई बिदाई गरे । त्यो हालतमा अहिलेको मुख्यमन्त्रीज्यू हुनुहुन्न । त्यतिबेला मैले एउटा सिफारिस लेख्नुपर्दा आफैले टाइप गर्नुपरेको थियो । क्याबिनेटका प्रस्ताव सचिवले होइन, मैले आफैले टाइप गरेको थिएँ । अहिले त्यो स्थिति छैन ।

खासमा सरकारमा भागबण्डाको विषयमा कस्तो समझदारी भएको छ ?

— त्यहाँ हामीले सरकार छाड्ने भन्ने कुरामात्रै हो । सबैभन्दा ठुलो दल नेकपा माओवादी केन्द्रको १२ सिट, नेपाली काँग्रेसको ६, एकीकृत समाजवादीको ३ सिट छ । आफ्नो पार्टीको हैसियत जुन छ, म दाबीका साथ भन्छु कि त्यो आधारमै मन्त्रालयको भागबण्डा हुन्छ । त्यही भएर त हाम्रो छलफल पुगेन ! नत्र सबै कुरा पहिला नै टुङ्ग्याएको भए हामीले त्यही दिन नै मन्त्रीहरुको पनि शपथ ग्रहण गराइसक्थ्यौं नि ! कतिवटा मन्त्रालय कुन दलले पाउने भन्ने कुरा टुङ्गिएकै छैन । यसका बारेमा अब छलफल हुन्छ ।

अब यो सरकारले कहिले कहिले पूर्णता पाउँछ त ?

—  एक÷दुई दिनभित्रै मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुन्छ । यो म दाबीका साथ भन्छु ।

तपाईहरुले वैशाख ३ मा सहमति गर्र्दै गर्दा तत्कालीन एमालेबाट ‘फ्लोर क्रस’ गरेर आउनेलाई तीन मन्त्रालय दिनुभयो र त्यही सहमति अनुसार अहिले पनि एकीकृत समाजवादीले तीनवटा मन्त्रालय पाउनुपर्ने दाबी गरेको छ । तपाईंसँग के सहमति भएको थियो ?

— त्यस्तो होइन । त्यतिबेला तीनवटा मन्त्रालय दिइएको हो । प्रकाश ज्वाला बाहिर बस्नुभयो । त्यतिबेला एउटा मन्त्रालय नेपाली काँग्रेसलाई दिने भनिएको थियो । पछि मन्त्रालय फुटाएर दुईवटा दियौँ । अब हामीले नयाँ ढङ्गले छलफल गर्छौं । यो कुरामा लिखित—सिखित भन्ने कुरै छैन । उहाँहरुले प्रस्ताव गर्नु उहाँहरुको कुरा हो । उहाँहरु चारवटा पनि भन्न सक्नुहुन्छ ।

मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले आफैले पनि मुख्यमन्त्रीसहित अन्य दुई मन्त्रालय काँग्रेसले राख्नुपर्छ र मुख्यमन्त्री पद भनेको साझा हो भन्ने खालको तर्क गर्नुभएको छ । यो अवस्थामा तपाईहरुले के गर्नुहुन्छ ?

— अहिले मुख्यमन्त्रीले त्यसो भन्नु राम्रो होइन । उहाँले त नेतृत्व गर्ने हो । उहाँले त माओवादी केन्द्रलाई कसरी समेट्न सकिन्छ, अर्को पार्टीलाई के गर्दा सहज हुन्छ भन्नेतर्फ ध्यान दिने हो । आफूले नै दाबी गर्न थाले त सक्किगो नि ! यदि जीवनबहादुर शाहीले त्यसो भन्नुभएको छ भने त्यो गलत हो । उहाँले त सरकारलाई टिकाउनका लागि कसरी दलहरूलाई विश्वासमा ल्याउने भन्नेमा ध्यान दिनुपर्ने हो ।

मैले सरकारको नेतृत्व गर्दा काँग्रेसलाई विश्वासमा लिन आफ्नै पार्टीबाट मन्त्री बनेका विन्दमानलाई ‘ब्याक’ गराएको थिएँ, त्यसो गरेर पनि मैले उहाँहरुलाई ‘स्पेस’ दिएको थिएँ । यदि जीवनबहादुर शाहीले मुख्यमन्त्री बाहेक दुई मन्त्रालयको कुरा गर्नुभएको छ भने त्यो गलत हो, त्यो कुराले उहाँलाई धेरै प्रभाव पार्छ । नेतृत्वले त ‘बार्गेनिङ’ गर्ने नै होइन । नेतृत्वले आफूले त्याग गरेर भए पनि अरुलाई विश्वास दिलाउन सक्नुपर्छ ।

प्रदेश सरकारमा सहभागी हुन माओवादी केन्द्रका मुख्य शर्त के छन् ?

— सरकारको नेतृत्वलाई हाम्रो पूर्ण साथ रहन्छ । अहिले दलमा जुन पार्टीको जे हैसियत छ, त्यही आधारमा सरकारमा सामेल हुन्छन् । त्यो हामीले गराउनै पर्छ र हुन्छ पनि । सबैभन्दा ठुलो दल हाम्रो छ । सबैभन्दा बढी मन्त्री हाम्रा हुन्छन् भनेर भनिरहनु नपर्ला !

दलीय आधारमा सबैको चित्त बुझाएर पछिसम्म पनि यो गठबन्धनलाई टिकाइराख्न छलफल गरेर अघि बढ्छौँ । विवादचाहिँ हुँदैन भन्ने लाग्छ ।

तपाई अहिले यस्तो भन्नुहुन्छ । तर, तपाईको दलभित्रकै केही सांसदबीच मन्त्री बन्ने कुरालाई लिएर लडाइँ सुरु भइसक्यो नि ?

–  व्यक्तिको हिसाबले उहाँहरु लड्नुहुन्छ, त्यो फरक कुरा हो । त्यसमा मेरो भन्नु केही छैन । दलको बैठक बोलाएर छलफल गरेर अघि बढिन्छ । उहाँहरुले आफैले आफूलाई मन्त्री घोषणा गरेर हिँड्दै जानुहुन्छ भने त्यसका पछाडि म दौडिनुपर्छ भन्ने छैन ।

गत वैशाखमा भएको ‘आलोपालो नेतृत्व’ सम्बन्धी सहमतिको शृङ्खला सकियो कि अझै बाँकी छ ?

— त्यो त राजनीतिक परिस्थिति कस्तो बन्छ भन्ने कुरामा भर पर्छ । हिजो हामीले प्रदेश तहबाट सहमति ग-यौं । अहिलेसम्म भएका सहमति भनेका प्रदेश लेबलका हुन् ।

अहिले माथि केन्द्रमा एक किसिमको गठबन्धनको संयन्त्र  बनेको छ । त्यसको नेतृत्व नेपाली काँग्रेसका नेता रामचन्द्र पौडेलले गर्नुभएको छ । अब, हामीले प्रदेशलाई आ–आफ्नो तरिकाले जाने भनेर निर्णय गरेको भए हामी त्यो अनुसार अघि जान्थ्यौँ । हामीले यसअघि गरेका पनि हौं । ६ महिनापछि सरकारको नेतृत्व छोड्ने भनेको हो, छोड्यौँ । अब, पूरा कार्यकाल जीवनबहादुर शाहीले चलाउनुहुन्छ ।

यदि केन्द्रमा केही फरक दृश्य देखा परेको खण्डमा सोही अनुसार हामीले गर्नैपर्ने हुन्छ । केन्द्रले प्रदेशलाई चलाउन पाउने आफ्नो ‘राइट’ छ । त्यसको कार्यान्वयन गर्नुपर्ने हुन्छ । भोलि कर्णालीमा माओवादीले, अथवा काँग्रेसले नै र एकीकृत समाजवादीले नै नेतृत्व गर्नुपर्ने भन्ने भयो भने पनि त्यही आधारमा बढ्नैपर्ने हुन्छ । तर, अहिले हामीले कार्यान्वयन गर्नुपर्ने भनेको प्रदेशमा जे हामीले सम्झौता गरेका थियौं, त्यही अनुसार कार्यान्वयन गर्ने हो ।

यस्तो त तपाईले अघिल्लो पटक पनि भन्नुभएकै थियो । तर, तपाईहरुले आफ्नै सहमतिअनुसार राजीनामा दिनुभयो । आउँदो वैशाखपछि एकीकृत समाजवादीले सरकारको नेतृत्व गर्ने सहमति भएको भन्ने पनि चर्चा छ, खास के हो ?

— बाहिर हल्ला के आयो, त्यसको पछि लाग्ने होइन । त्यस्तो कुनै प्रकारको सम्झौता भएको छैन । हाम्रा जे सम्झौता भएका थिए, ती कार्यान्वयनका चरणमा छन् । यीबाहेक कुनै प्रकारका सम्झौता हामीले गरेका छैनौं । नेपालको राजनीति तपाईलाई थाहै होला नि ! भोलि बिहान के हुन्छ भन्ने पनि थाहा हुँदैन । रातारात घटना घटिसक्छन् ।

प्रकाश ज्वाला मुख्यमन्त्री बन्ने कुरामा सहमति भएको होइन त ?

—  उहाँ मुख्यमन्त्री बन्ने कुरामा त न कुनै सम्झौता, न कुनै सम्भावना छ । त्यस्ता कुरा त उधारा भए । उधारा कुरामा सहमति पनि हुँदैन । उहाँ अहिले सांसद नै हुनुहुन्न नि ! कसरी मुख्यमन्त्री बन्न सक्नुहुन्छ ?

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X