ad
सन्दर्भ : उद्योग दिवस

औद्योगिक अर्थतन्त्र निर्माणमा कहाँ चुक्यो नेपाल ?

८ हजार २१३ वटा उद्योग दर्ता, ६ लाख ३९ हजार जनालाई रोजगारी

person explore access_timeमंसिर ९, २०७८ chat_bubble_outline0

सरकारले आज मंसिर ९ गते ‘स्वदेशी उद्योग र उत्पादन : दिगो औद्योगिक पुनरुत्थान’ भन्ने नारासहित ‘सातौं उद्योग दिवस’ मनाउँदैछ । बि.सं. २०७१ साल चैत २० गते मन्त्रिपरिषद्को बैठकले हरेक वर्ष मंसिर ९ गते उद्योग दिवस मनाउने निर्णय गरेसँगै २०७२ सालदेखि औपचारिक रूपमा उद्योग दिवस मनाउन थालिएको हो ।


बि.सं. १९९२ मंसिर ९ गते पहिलोपटक उद्योग परिषद स्थापना भएको दिनलाई स्मरण गर्दै सरकारले उद्योग दिवस मनाउन शुरू गरेको हो । नेपालमा उद्योग परिषद स्थापना भएको ८६ वर्ष पुगिसकेको छ । यस्तै, पहिलो उद्योग विराटनगर जुट मिल स्थापना भएको ८५ वर्ष पूरा भइसकेको छ । यो अवधिमा नेपालले उद्योग क्षेत्रमा खासै प्रगति गर्न नसकेको उद्योग विभागको तथ्यांक र बढ्दो अवस्थामा रहेको नेपालको आयातले पुष्टि गर्छ । नेपालमा प्रशस्त मात्रामा उद्योगधन्दा कलकारखाना भएको भए विदेशबाट ठूलो मात्रामा वस्तु आयात गरेर व्यापार घाटा सहनुपर्ने थिएन ।नेपालमा उद्योगको इतिहासनेपालमा निजी क्षेत्रले पहिलो उद्योग स्थापना गरेको ७५ वर्ष भइसक्यो । वि.सं. २००३ साल (सन् १९४६) मा गोल्छा समूहले विराटनगरमा पहिलो रघुपति जुट मिल्स स्थापना गर्नु नेपालमा निजी क्षेत्र उद्योगमा संलग्न भएको प्रस्थानविन्दु मानिन्छ ।त्यसअघि तत्कालीन प्रधानमन्त्री जुद्धशम्सेर राणाले विराटनगरमै वि.सं. १९९३ सालमा विराटनगर जुट मिल स्थापना गरेका थिए । विराटनगर जुट मिल नेपालको पहिलो उद्योग हो र यो ८५ वर्ष अघि स्थापना भएको थियो । तर, पहिलो उद्योग स्थापनाको ८५ वर्षे इतिहासमा नेपालको औद्योगिक यात्रा सन्तोषजनक देखिँदैन ।उद्योग विभागको तथ्यांकले नै यसलाई पुष्टि गर्छ । विभागमा हालसम्म सबैखाले उद्योग गरेर कुल ८ हजार २१३ वटा उद्योग दर्ता भएका छन् । यी उद्योगबाट जम्मा ६ लाख ३९ हजार जनाले रोजगारी पाएका छन् । यी उद्योगमा २४ खर्ब १८ अर्ब रुपैयाँ हाराहारी लगानी भएको छ । सबैखाले उद्योग भन्नाले पर्यटन, सूचनाप्रविधि, ऊर्जा, खानी उत्खनन्, सेवामूलक र उत्पादनमूलक उद्योग पर्छन् ।रघुपति मिल्स स्थापना हुँदासम्म अहिलको एसियाको सबैभन्दा दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्र भएको मुलुक जापानमा यूरोप र अमेरिकाका प्रतिष्ठित उद्योग आइसकेको थिएनन् । सन् १९५० को दशकपछि मात्रै युरोप र अमेरिकाका कम्पनी जापान सर्न थालेका थिए ।

सो स्थिति हेर्दा नेपालको औद्योगिक इतिहास जापानको भन्दा पनि अघिदेखिको भएको नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ, उद्योग समितिका सभापति भरत आचार्यले बताए । तर, राजनीतिक अस्थिरता, नीतिगत कमजोरी र आवश्यक नियमकानून नहुँदा उद्योगले ठूलो फड्को मार्न नसकेको उनको भनाइ छ ।

यस्तै, चीन र भारतले सन् १९९० को दशकमा मात्रै युरोप र अमेरिकाका कम्पनीलाई आफ्नो देशमा आकर्षण गर्ने नीति लिएका थिए । उक्त दशकमा मात्रै ती देशले आफ्नो देशमा विदेशी लगानी (एफडीआई) भित्र्याउने योजना दृढतासाथ लागू गरेका थिए । चीन र भारतले विदेशी लगानी भित्र्याउने योजना बनाउनुभन्दा अघिदेखि नै उद्योग खोल्न थालेको देश नेपाल भने निकै पछि पर्‍यो ।

पछिल्लो तथ्यांक हेर्दा देशको कूल गार्हस्थ उत्पादन (जीडीपी)मा उत्पादनमूलक उद्योगको योगदान जम्मा १४ प्रतिशत छ । आर्थिक वर्ष २०७७/७८ मा नेपालको कुल गार्हस्थ उत्पादन (चालू मूल्य) ४२ खर्ब ६६ अर्ब रुपैयाँ छ । यस्तै, वैदेशिक व्यापार घाटाले पनि नेपालमा प्रशस्त उद्योग छैनन् भन्ने प्रष्टै देखाउँछ । भन्सार विभागले सार्वजनिक गरेको चालू आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को ४ महिना (साउनदेखि कात्तिक)को तथ्यांकले ५ खर्ब ६८ अर्ब रुपैयाँ व्यापार घाटा भएको देखाउँछ । यस अवधिमा जम्मा ८२ अर्बको निर्यात हुँदा विदेशबाट ६ खर्ब ५० अर्ब रुपैयाँ बराबरको सामान नेपाल भित्रिएको छ ।

नेपालको ढुवानी लागत एकदमै उच्च भएको निजी क्षेत्रको तर्क छ । पेट्रोलियम पदार्थमा सरकारले लिने उच्च कर र ट्रक व्यवसायीले लिने ज्यालादर लगायत ढुवानीमा लाग्ने समय र सडक जामका कारणले ढुवानी लागत बढेको उद्योगीहरू बताउँछन् ।

‘वैदेशिक व्यापार झनै घाटामा जाँदै छ । हामी जति बेच्छौं–त्यो भन्दा ११ गुणा बढी सामान किनिरहेका छौं । हामीसँग प्रशस्त उद्योग हुन्थ्यो भने यस्तो हुँदैनथ्यो,’ सभापति आचार्यले भने, ‘नेपालबाट १ रुपैयाँको सामान बेच्छौँ र विदेशबाट ११ रुपैयाँको सामान किन्दै आएका छौं ।’ यो अवस्था हटाउन नेपालमा प्रशस्त उद्योगधन्दा नभित्र्याए अब आर्थिक वृद्धि र व्यापार घाटा न्यूनीकरण गर्नै नसकिने स्थिति निम्तिन लागिसकेको आचार्यले बताए ।

सन् १९९० को दशकमा नेपालमा उद्योगधन्दा स्थापना गर्न पर्याप्त अवसर थिए । त्यतिबेला नेपालमा सस्तो ऊर्जा, सस्तो श्रम, उच्च उत्पादकत्व र सहजै जग्गा प्राप्ति हुन्थ्यो,’ नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघका अध्यक्ष शेखर गोल्छाले भने, ‘तर, अहिले यस्तो स्थिति छैन । श्रमिक ज्याला दक्षिण एसियाकै सबैभन्दा उच्च छ । बिजुलीमा आत्मनिर्भर हुँदैहुँदै उत्पादनमूलक उद्योग प्राथमिकतामा परेका छैनन् । उद्योग खोल्न चाहिने जग्गा लिन निकै कठिनाइ भोग्नुपर्छ ।’

‘साउदी अरेबिया तेलमा आत्मनिर्भर छ र निर्यात समेत गर्छ । त्यसैले साउदीमा डिजेल/पेट्रोलको मूल्य सबैभन्दा सस्तो छ,’ गोल्छाले भने, ‘तर, नेपाल विद्युतमा आत्मनिर्भर हुँदा पनि उत्पादनमूलक उद्योग प्राथमिकतामा नपर्नु दुःख विषय हो । यसले नेपालले उद्योगको महत्व नै नबुझेको जस्तो देखिन्छ ।’

महँगो ढुवानी लागत

नेपालको ढुवानी लागत एकदमै उच्च भएको निजी क्षेत्रको तर्क छ । पेट्रोलियम पदार्थमा सरकारले लिने उच्च कर र ट्रक व्यवसायीले लिने ज्यालादर लगायत ढुवानीमा लाग्ने समय र सडक जामका कारणले ढुवानी लागत बढेको उद्योगीहरू बताउँछन् ।

‘भारत वा चीनको बन्दरगाहबाट कच्चा पदार्थ आयात गर्दा ढुवानी भाडा एकदमै उच्च छ । पछिल्लो समय नेपालको ढुवानी लागत प्रतिस्पर्धा गर्नै नसक्नेगरी बढेको छ,’ आचार्यले भने, ‘यसलाई घटाउनु पहिलो चुनौती हो । जबसम्म ढुवानी लागत सस्तो हुँदैन, तबसम्म उत्पादन लागत घट्दैन र उद्योग विकास हुन सक्दैन ।’

चीनको बन्दरगाहदेखि समुद्रीमार्ग हुँदै कच्चा पदार्थ भारतको बन्दरगाहसम्म ल्याउनुपर्छ । भारतीय बन्दरगाहबाट रेलले कच्चा पदार्थ नेपालको सीमा नाकासम्म ल्याइदिन्छ । सीमा नाकाबाट यता ट्रकमार्फत वस्तु ढुवानी गर्नुपर्छ । धेरैवटा चरण पार गर्दै ल्याउनुपर्दा ढुवानी भाडा महँगिएको उनको भनाइ छ ।

अस्थिर ब्याजदर

नेपालमा हरेक एक महिनामा ब्याजदर फेरिइरहन्छ । एक महिना कायम भएको ब्याजदर अर्को महिना बढेर माथि पुग्छ । झनै, तरलता अभावको मौका छोपेर बैंकहरू ब्याजदर बढाउन माहिर रहेको धेरै उदाहरणहरू छन् । पछिल्लो समयमात्रै नेपाल राष्ट्र बैंकले कात्तिक २ गते तोकेरै ब्याजदर यति प्रतिशत कायम गर भनेर वाणिज्य बैंकहरूलाई निर्देशन दिनुपरेको थियो ।

बैंकहरूले ९ प्रतिशतसम्म रहेको ब्याजदरलाई आफूखुसी बढाएर मुद्धति खाताको ब्याजदर नै ११ प्रतिशतसम्म पुर्‍याएपछि राष्ट्र बैंकले यस्तो कदम चालेको थियो । यसबाट एउटा लागत मूल्य हिसाब गरेर गरिएको लगानी पूरा हुँदानहुँदै लागत मूल्य बढ्दा विदेशी लगानी आउन मुस्किल पर्ने गोल्छाले बताए । अस्थिर ब्याजदर भएको देशमा दीर्घकालिन लगानीकर्ताले लगानी गर्न डराउने उनको भनाइ छ ।

भारत र चीनले प्रशस्त रोजगारी सृजना गर्ने र मूल्य अभिवृद्धि गर्ने उद्योगलाई त्यस्ता उद्योगलाई संरक्षण गर्दै आएको उदाहरणहरू धेरै छन् ।

यसले सस्तो मूल्यमै भारतमा निकासी गर्न मरिमेट्ने प्राधिकरणले सोही मूल्यमा उत्पादनमूलक उद्योगलाई विद्युत दिएर उत्पादन लागत घटाउनतर्फ लाग्नुपर्छ भन्नेतर्फ ध्यान दिन नसकेको देखिन्छ । बरु, प्रसारणलाइन अभाव भएको भन्दै उद्योगले मागेजति बिजुली नै दिन सकेको छैन । बिजुलीमा देश आत्मनिर्भर बन्दा पनि यहाँका उद्योग प्राथमिकतामा नपर्दा उद्योग स्थापना लागत झनै बढेको गोल्छाले बताए ।

महँगो ऊर्जा

यो वर्ष माथिल्लो तामाकोशी जलविद्युत आयोजना निर्माण सम्पन्न भएसँगै नेपाल सुख्खायाममा ऊर्जामा आत्मनिर्भर बनेको छ । राष्ट्रिय प्रसारणलाइनमा ४५६ मेगावाट क्षमताको आयोजना थपिएपछि वर्षायाममा कूल जडित क्षमता १८ सय मेगावाटसम्म पुगेको छ । उत्पादित विद्युत प्रयोग गर्न नसक्दा ५०० मेगावाटसम्म विद्युत खेर गएको थियो ।

विद्युत प्रयोग गर्न नसकेर खेर गइरहेको अवस्थामा विद्युत प्राधिकरणले भारततर्फ विद्युत निकासी गर्न खुबै जोडबल गर्‍यो । प्राधिकरणका प्रबन्ध निर्देशक कुलमान घिसिङ आफैँ भारत पुगेर विद्युत किन्न आग्रह गरेपछि भारतले दैनिक ३९ मेगावाट विद्युत किनिरहेको छ ।

यो विद्युतको मूल्य खुला बजारले तय गर्दा बढीमा ४.५० रुपैयाँ हुन आउँछ । तर, नेपालका ग्राहकलाई प्राधिकरणले हाल १०१ देखि १५० युनिटसम्मको विद्युत खपतमा न्युनतम मासिक शुल्क १०० रुपैयाँ (प्रतियुनिट ९.५० रुपैयाँ) र १५१ देखि २५० युनिटसम्मको खपतमा मासिक शुल्क १२५ रुपैयाँ ( प्रतियुनिट १० रुपैयाँ) तोकेको छ । यस्तै, २५० देखि ४०० युनिटसम्म खपत गर्दा १५० रुपैयाँ (प्रतियुनिट ११ रुपैयाँ) र ४०० युनिटभन्दा माथि विद्युत खपत गर्दा मासिक शुल्क १७५ रुपैयाँ (प्रतियुनिट १२ रुपैयाँ) तोकिएको छ । यो मंसिरदेखि लागू भएको महशुलदर हो ।

यसले सस्तो मूल्यमै भारतमा निकासी गर्न मरिमेट्ने प्राधिकरणले सोही मूल्यमा उत्पादनमूलक उद्योगलाई विद्युत दिएर उत्पादन लागत घटाउनतर्फ लाग्नुपर्छ भन्नेतर्फ ध्यान दिन नसकेको देखिन्छ । बरु, प्रसारणलाइन अभाव भएको भन्दै उद्योगले मागेजति बिजुली नै दिन सकेको छैन । बिजुलीमा देश आत्मनिर्भर बन्दा पनि यहाँका उद्योग प्राथमिकतामा नपर्दा उद्योग स्थापना लागत झनै बढेको गोल्छाले बताए ।

जग्गामा लगानी गरेर उद्योग लगाएर लगानीकर्तालाई प्रतिफल दिन्छु भनेर परिकल्पना नै गर्न नसकिने बताउँदै गोल्छाले भने, ‘पछिल्लो समय जग्गाको भाउ समेत अनियन्त्रित रूपमा आकासिएको छ ।’

दक्षिण एसियाकै न्यून उत्पादकत्व

अन्तर्राष्ट्रय श्रम संगठनले निकालेको प्रतिवेदनअनुसार दक्षिण एसियाली मुलुकमा नेपालको उत्पादकत्व सबैभन्दा कम छ । नेपालीहरू विदेश गएर अर्काको भूमिमा मरिमेटेर काम गर्ने गरेपनि नेपालमा सोहीअनुसार उत्पादकत्वमा लाग्न नसकेको व्यवसायीहरू बताउँछन् ।

नेपालमा काम गर्ने वातावरण नभएको हो वा उत्पादकत्व बढाउने कानून नै आवश्यक पर्ने विषयमा पनि सरकारले ध्यान दिनुपर्ने उनीहरूको भनाइ छ । उद्योग वाणिज्य महासंघले उत्पादकत्वमा आधारित प्रणाली हुनुपर्ने माग गरेको छ ।

यो वर्षको साउन महिनादेखि कर्मचारीको मासिक न्यूनतम पारिश्रमिक १५ हजार रुपैयाँ तोकिएको छ । यस्तै, दैनिक ५७७ रुपैयाँ र प्रतिघन्टा ७७ रुपैयाँ तोकिएको छ । यो, ज्यालादर महँगो भएको र यसअनुसार उत्पादकत्व वृद्धि हुन नसकेको उद्योगीको दाबी छ ।

झन्झटिलो जग्गा प्राप्ति

नेपालमा उद्योग स्थापनाका लागि चाहिने जग्गा प्राप्ति नै झन्झटिलो छ । ‘उद्योग सबैलाई चाहिन्छ । उद्योगमा रोजगारी सबैलाई चाहिन्छ । तर, आफ्नो बस्ती छेउमा वा वरिपरि उद्योग कसैलाई चाहिँदैन,’ अध्यक्ष गोल्छाले भने, ‘यही नकरात्मक सोचले उद्योगलाई चाहिने जग्गा प्राप्ति नै झन्झटिलो बन्यो । यस्तै, एकान्त जग्गामा उद्योग स्थापना भएपछि त्यस वरिपरि बस्ती बस्न थाल्छ र घना बस्ती बनेपछि उनै बस्तीवाला एक भएर उद्योग बन्द गराउनुपर्ने भन्दै आन्दोलन गर्ने गरेको उदाहरण पनि प्रशस्तै छ ।’

जग्गामा लगानी गरेर उद्योग लगाएर लगानीकर्तालाई प्रतिफल दिन्छु भनेर परिकल्पना नै गर्न नसकिने बताउँदै गोल्छाले भने, ‘पछिल्लो समय जग्गाको भाउ समेत अनियन्त्रित रूपमा आकासिएको छ ।’ यद्यपी, पछिल्लो समय सरकारले औद्योगिक क्षेत्र विस्तारका योजना अघि सारिरहेको छ । यसैगरी, देशैभर ५० वटा औद्योगिक ग्राम विकासको योजना समेत अगाडी बढिसकेको छ ।

मंसिर पहिलो साता नेपाल राष्ट्र बैंकले सार्वजनिक गरेको घरजग्गा सर्वेक्षण प्रतिवेदनअनुसार नेपालमा हरेक वर्ष २६ प्रतिशतका दरले घरजग्गाको मूल्य बढिरहेको छ । यो प्रतिवेदनले पनि उद्योगीले भनेजस्तै पछिल्लो समय नेपालमा जग्गाको मूल्य अनियन्त्रित ढंगले बढेको देखाउँछ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।