ad
x
सेयर बजार

मौद्रिक नीतिको साइड इफेक्ट, आजको सेयर बजार के होला ?

person explore access_timeमंसिर १२, २०७८ chat_bubble_outline0

आज सेयर बजार परिसूचक (नेप्से) तर्फ सबैको ध्यान गएको छ । अघिल्लो साताको अन्तिम दिन अर्थात् गत शुक्रबार नेपाल राष्ट्र बैंकले चालु आर्थिक वर्ष २०७८/७९ को मौद्रिक नीतिको पहिलो त्रैमासको समीक्षा गरेसँगै आज आम लगानीकर्ताहरूको ध्यान सेयर बजारले तानेको हो ।


मौद्रिक नीतिको समीक्षा, राष्ट्र बैंकले बैंक तथा वित्तीय संस्थाको सीडी रेसियो (कर्जा/निक्षेप अनुपात)सँगै सेयर धितो (मार्जिन ल्यान्डिङ) को ४/१२ को सीमा परिमार्जन गर्ने आम लगानीकर्ताहरूको अपेक्षा थियो । तर, राष्ट्र बैंकले यसअघिको मौद्रिक नीतिको सो व्यवस्था परिमार्जन गरिदिएन । अर्थात् नत राष्ट्र बैंकले ९० प्रतिशतको सीडी रेसियोको नीति परिमार्जन गरिदियो नत सेयर धितो कर्जाको  ४/१२ को सीमा नै हटाइदियो । यसले सेयर बजारमा ठुलो प्रभाव पारेको छ । यसैको साइड इफेक्ट आज ठुलो अङ्कले बजार घट्ने र आम सेयर लगानीकर्ता प्यानिकको अवस्थामा पुग्ने विश्लेषण गरिएको छ । के होला त आजको सेयर बजार ?आइतबारको सेयर बजार प्रिओपनिङ्गमै ऋणात्मक (माइनस) बाट सुरु भएको छ । करिब साढे १२ बजेसम्म आइपुग्दा झण्डै ६० अङ्कले नै नेप्से सूचक घटिसकेको छ । यो समाचार तयार पार्दासम्म नेप्से सूचक ५७.५८ अङ्कले घटेर २६ सय ७४.२० विन्दुमा झरिसकेको छ । अझ यस्तो घट्दो क्रम जारी छ । आज सबैजसो उपसूचकहरू ऋणात्मक छन् । हालसम्म २.११ प्रतिशतले मात्र घटेको बजार अन्तिम आवरसम्म आइपुग्दा करिब एक सय अंकसम्मले घट्न सक्ने सेयर विश्लेषकहरूले बताउन थालेका छन् । गत हप्ताको अन्तिम कारोबार दिन, बिहीबार नेप्से परिसूचक ३.२२ अङ्कले घट्दै २७ सय ३१.७८ विन्दुमा झरेको थियो ।कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।