ad
x
पौडेल समूहमा बैठक बस्नै सकस

प्रकाशमानको पर्खाइमा रामचन्द्रका दुई घण्टा : अनि त्यो फोन...

person explore access_timeमंसिर १३, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपाली काँग्रेसका सभापतिका दाबेदार रहेका संस्थापन इतर पक्षीय नेताबीच आइतबार साझा छलफल गर्ने तयारी थियो । वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले दिउँसो बत्तीसपुतलीस्थित अनुपम फुड्ल्याण्डमा ‘नेपाली काँग्रेसको अबको बाटो : रूपान्तरणका १० सूत्र’ नामक अवधारणापत्र सार्वजनिक गरे ।


महामन्त्री डा. शशांक कोइराला, पूर्वसह-महामन्त्रीद्वय अर्जुननरसिंह केसी, रामशरण महत केन्द्रीय सदस्य जीवन परियारलगायतलाई साथमा राखेर आफ्नो समूहको १४ औँ महाधिवेशनको एजेन्डाका रूपमा उक्त अवधारणा पत्र सार्वजनिक गरेका थिए ।उक्त कार्यक्रममा पौडेल समूहमा सभापतिका दाबेदार प्रकाशमान सिंह र शेखर कोइराला भने पौडेलले बेलाउँदा पनि गएनन् । अवधारणापत्र सार्वजनिक कार्यक्रममा नआएका नेता प्रकाशमान र शेखर गोप्य छलफलमा सहभागी हुने पौडेलको अपेक्षा थियो ।सोही अनुसार पौडेलले आइतबार साँझ सभापतिका ४ जना दाबेदारसहितको बैठक बोलाएका थिए । जसको संयोजन नेपाली काँग्रेस ओखलढुङ्गाका नेता बालकृष्ण दाहालले गरेका थिए । ओखलढुङ्गाको जिल्ला सभापतिमा पराजित भएर काठमाडौँ झरेका दाहाल पौडेल समूह मिलाउन प्रयासमा छन् ।दाहालले आइतबार दिउँसो पौडेल पक्षका सभापतिका दाबेदार वरिष्ठ नेता पौडेल, महामन्त्री शशांक कोइराला, पूर्व महामन्त्री प्रकाशमान सिंह र शेखर कोइरालालाई छलफलमा जुटाउन असफल भए पनि दाहालले हार मानेका थिए । उनले सोही साँझ उनीहरूबीच छलफल गराउने प्रयासमा थिए ।

यसअघि बसेको पौडेल समूहको छलफलमा सहभागी नभएका सिंहलाई आइतबार सहभागी गराउन वरिष्ठ नेता पौडेलले नै निकै प्रयास गरेका थिए । केही दिनअघि सिंहको निवास चाक्सीबारी पुगेर पौडेलले एक्लै अगाडि नबढ्न सिंहलाई सुझाएका थिए । हिजो पनि पौडेलले फोन नै गरेर छलफलमा आउन आग्रह गरेका थिए । तर दिउँसो भ्याउँदिन भनेका नेता सिंहले साँझ पनि छलफलमा सहभागी हुने इच्छा देखाएनन् ।आइबार साँझ ६ बजेदेखि ८ बजेभित्र चार नेताबीच गोप्य छलफल गराउने दाहालको प्रयास असफल भयो । सबै नेतालाई दिउँसै जानकारी पठाइएका दाहाल प्रकाशमानले नआउने जनाएपछि निरास भए ।

स्रोतले भन्यो, ‘हिजो दिउँसो चार जना बस्ने भन्ने कुरा थियो । तर प्रकाशमान सिंह दाइले अहिले म भ्याउँदिनँ । बेलुका  ५–६ बजेतिर बसौं भन्नुभयो ।’ तर सिंहले अन्तिममा फोन गरेर पौडेल समूहको बैठकमा सहभागी हुने जनाउ दिए । ‘उहाँ ६ बजे पनि आउनुभएन । अनि ७ बजेतिर फोन गरेर म तपाईँको बैठक-सैठकमा आउँदैन भनिदिनुभयो,’ पौडेल निकट स्रोतले भन्यो ।

सिंहले छलफल समेत गर्न नचाहेपछि पौडेलसहित नेताहरू आक्रोशित छन् । सोमबार शेखरसँगको भेटमा प्रकाशमानले आफूलाई २ घण्टा होटेलमा कुराएर अन्तिममा नआएको पौडेलले गुनासो पोखेका थिए ।

‘हामी भेट्ने भनेको ठाउँमा ५ बजेदेखि ७ बजेसम्म कुरेँ । तर अन्तिममा प्रकाशमानले तपाईँहरूको बैठकमा आउँदिनँ भन्नुभयो । उहाँ तरिका राम्रो भएन ,’ शेखरसामु पौडेलले सिंहप्रति गुनासो पोखे । यता सोमबार सिंहले बागमती प्रदेश सभापतिको उम्मेदवारका विषयमा छलफल गर्न अर्जुननरसिंह केसी, रामशरण महत र गगन थापालाई बोलाएका थिए ।

उक्त छलफलमा केसीले ४ जना नेताहरू छलफलमा बस्न गरेको आग्रह पनि सिंहले अस्वीकार गरेका छन् । सिंहले पौडेल, शशांक र शेखरसँग छलफल गर्नुको अर्थ नरहेको बताएका स्रोतले रातोपाटीलाई बतायो ।

केसीलाई जवाफ दिँदै सिंहले भने, ‘कति बस्ने १ वर्षदेखि बसेको बस्यौँ । अर्थहीन बैठक बसेर के काम ? । म कोहीसँग पनि बस्दिनँ । कुराकानी पनि गर्दिनँ ।’ पछिल्लो समय सिंह र पौडेलबीच सम्बन्ध पनि सुमधुर छैन ।

गत असोज २२ गते मन्त्रिपरिषद् विस्तार गर्दा सरकारमा पौडेल समूहको प्रतिनिधित्व गराउँदा आफूलाई बाइपास गरेको सिंहको गुनासो छ । यस्तै पार्टीको जिल्ला तहका अधिवेशनमा पौडेल र  कोइराला समूहबाट साथ नपाएको सिंह बताउँदै आएका छन् ।

पौडेल र नेता शेखर कोइरालाबीच पछिल्लो समय हिमचिम बाक्लिएपछि सिंह पौडेलसँग सशङ्कित देखाएको पाइन्छ ।

शेखरको सम्पर्क कार्यालयमा जमघट

बालुवाटारस्थित नेता शेखर कोइरालाको सम्पर्क कार्यालयमा वरिष्ठ नेता पौडेल, शेखर कोइराला गगन थापा र चन्द्र भण्डारीबीच छलफल भएको छ । सोमबार बिहान विराटनगर जानुअघि गगन थापा चन्द्र भण्डारी लगायतका नेतालाई बालुवाटार बेलाएका थिए । तर पौडेल भने सभापति शेरबहादुर देउवासँग छलफल गर्न प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटार जाने क्रममा शेखरको सम्पर्क कार्यालय पसेका थिए । त्यस क्रममा शेखर र पौडेलबीच भेटवार्ता भएको थियो । 

पौडेलले शशांक, प्रकाशमान र शेखर मिलेर आउन नसक्ने भए आफूलाई सहयोग गर्न भनेका थिए । ‘तपाईँहरू मिल्नुभयो भने तपाईँ मध्ये एक जना सभापतिमा अगाडि आउनुस्,’ शेखरलाई पौडेलले भने, ‘तपाईँ मिलेर आउनुभयो भने मेरो कुरा केही छैन । तर तपाईँ नमिल्दा मलाई सहयोग गर्नुस् ।’

पौडेलले कात्तिक अन्तिम साता आफू पक्षीय नेताहरूको बैठकमा पनि सोही प्रस्ताव राखेका थिए । पौडेलले पुरानै कुरा दोहोर्‍याएपछि शेखरले आफूहरू छलफलमै रहेका जवाफ दिएका थिए । त्यसपछि शेखर कोइरालाले गगन थापा, चन्द्र भण्डारी, पुरञ्जन आचार्य लगायतसँग छलफल गरेका थिए । शेखरले आज सभापतिका दाबेदारसँग छलफल गर्ने तयारी भएपछि मोरङ जिल्ला सभापतिको चुनाव दोस्रो चरणमा गएपछि उनी विराटनगर गएका छन् ।

गृह जिल्ला मोरङमा आफू पक्षीय जिल्ला सभापति ल्याउन केही मिलाउनु पर्ने भन्दै कोइराला विराटनगरतिर लागेको बुझिएको छ । त्यहाँबाट फर्किएपछि थप कुराकानी गर्ने सहमति भएको छलफलमा सहभागी भए नेताले रातोपाटीलाई जानकारी दिए । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।