ad
x

एमाले महाधिवेशनको ‘साइड इफेक्ट’ : प्रमुख प्रतिपक्षको अनुपस्थितिमै मुख्यमन्त्रीले विश्वासको मत लिँदै

person explore access_timeमंसिर १४, २०७८ chat_bubble_outline0

कर्णाली प्रदेशसभा बैठक मंगलबार बस्दैछ । मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले विश्वासको मत लिनुपर्ने भएकाले प्रदेशसभा बैठक आह्वान गरिएको हो । दिउँसो १ बजेका लागि प्रदेशसभा बैठक आह्वान गरिएको छ । प्रदेशसभा सचिवालयका प्रमुख सचिव जीवराज बुढाथोकीले बैठकमा दलीय धारणा राखिसकेपछि मुख्यमन्त्रीले विश्वासको मत लिने कार्यतालिका रहेको रातोपाटीलाई जानकारी दिए । मुख्यमन्त्री शाहीले बुधबारसम्म जसरी पनि विश्वासको मत लिनैपर्ने हुन्छ । संविधानले मुख्यमन्त्री नियुक्त भएको ३० दिनभित्र प्रदेशसभाबाट विश्वासको मत लिनुपर्ने व्यवस्था गरेको छ । उनी मुख्यमन्त्री भएको भोलि ठिक एक महिना पुग्दैछ ।


गत मंसिर २ गते नै प्रदेशसभा बैठक आह्वान गर्दै प्रदेशसभाका सम्पूर्ण सदस्यहरुलाई उपस्थितिका लागि जानकारी गराईएको थियो । तर, प्रमुख प्रतिपक्ष दल नेकपा एमाले भने प्रदेशसभामा उपस्थित नहुने भएको छ ।  चितवनमा जारी १० औं राष्ट्रिय महाधिवेशनका कारण एमालेले बैठकमा सहभागिता नजनाउने भएको हो ।एमाले संसदीय दलका प्रमुख सचेतक गुलाबजङ्ग शाहले रातोपाटीसँग भने, ‘हामी त चितवनमा छौं । अस्तिदेखि थकित पनि छौं । निन्द्रा पनि पुगेको छैन । प्रदेशसभा बैठकमा कसरी उपस्थित हुन सकिएला र..!’पार्टीको महाधिवेशन चलिरहेको र आफूहरु निर्वाचनको प्रक्रियामा सामेल भइरहेको समयमा बैठक आह्वान गरिएकाले सहभागी हुन सक्ने स्थिति नरहेको उनले बताए ।यस्तै प्रमुख सत्ता साझेदार दल नेकपा माओवादी केन्द्रले पनि प्रदेशसभा बैठक आह्वानप्रति असहमति जनाएको थियो । सत्ता साझेदार दलहरुबीच समन्वय, सहकार्य नगरी बैठक बोलाएको भन्दै बैठकमा कारणबस कुनै सांसद उपस्थित नभएको खण्डमा आफू जिम्मेवार नहुने उसले बताइसकेको छ । यतिबेला माओवादी पनि अधिवेशनको संघारमा रहेकाले सबैजसो सांसद आ–आफ्नो निर्वाचन क्षेत्रमा गएका छन् ।यद्यपि, माओवादी केन्द्रले आफ्ना सबै सांसदलाई बैठकमा उपस्थित हुन जानकारी गराईसकेको माओवादी केन्द्र संसदीय दलका प्रमुख सचेतक ठम्मर विष्टले रातोपाटीलाई जानकारी दिए । उनले भने, ‘हाम्रो कुरा त्यही (हामीसँग समन्वय नै नगरेर किन बैठक बोलाईयो) नै हो । हाम्रो समर्थनमा मुख्यमन्त्री बनेकाले हामीले असहयोग गर्ने भन्ने कुरा त छैन । तर, हामीले अहिले ११ बजे संसदीय दलको बैठक बोलाएका छौं । त्यसपछि कति जना सांसद सहभागी हुनुहुन्छ ? कसरी जाने भन्ने निर्णय गर्दैछौं ।’प्रदेशमा मन्त्रालय भागवण्डा र मन्त्री छनोटको विषयलाई लिएर दलहरुबीच तिक्तता बढ्दै गएको छ । सचेतक विष्ट भन्छन्, ‘यस अघिदेखि नै समन्वय, छलफल भएको भए सांसदहरुलाई ‘ह्वीप’ लगाउने भन्ने पनि हुन सक्थ्यो । तर, त्यस्तो केही नभएकाले अहिलेसम्म के गर्ने भन्ने विषयमा केही छलफल भएको छैन ।’यही विषयलाई लियर मुख्यमन्त्री शाहीले विश्वासको मत पाउने कुरामा समस्या आउन सक्छ कि भन्ने आंकलन गरिएको  छ । तर, नेपाली काँग्रेसका नेता हिमबहादुर शाहीले माओवादीबाट त्यस्तो अन्तर्घात नहुने बताए । उनले रातोपाटीसँग भने, ‘भागवण्डाको विषयमा भएको विवाद त छलफलबाट मिलाउँला नि ! गठबन्धनबाट त्यस्तो अन्तर्घात होला भन्ने हामीले कल्पनासमेत गरेका छैनौं ।’

उनले प्रमुख प्रतिपक्ष नेकपा एमाले भने आजको बैठकमा उपस्थित हुनसक्ने स्थिति नरहेको बताए । उनले भने, ‘तर, हामीले आज विश्वासको मत नलिएको खण्डमा भोलि लिनैपर्ने हुन्छ । एमालेसँग फोनमा कुराकानी भइरहेको छ । यदि, उहाँहरु भोलिसम्म उपस्थित हुनसक्नुहुन्छ भने हामी पर्खिने सोचमा पनि छौं ।’

यद्यपि, तीन दलको गठबन्धन भएको र विश्वासको मत लिने भएकाले प्रतिपक्षबिना नै अघि बढ्न सकिने उनको भनाइ छ ।

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X