ad
x
कोरोना महामारी

ओमिक्रोन भेरियन्ट कति सङ्क्रामक, कति  घातक छ ?

person explore access_timeमंसिर १८, २०७८ chat_bubble_outline0

कोरोनाभाइरस म्युटेसन अर्थात् उत्परिवर्तन हुँदा सङ्क्रामक भनिएको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनबारे विश्वभर बहस चलिरहेको छ । दक्षिण अफ्रिकामा ओमिक्रोन भेरियन्ट पुष्टि भएको छोटो अवधिमा धेरैमा राष्ट्रमा देखापरेको छ । यस भेरियन्टले हाल कोरोनाविरुद्ध लगाइरहेको खोपलाई छल्न सक्ने विज्ञहरूले आशङ्का  गरिरहेका छन् । ओमिक्रोन भेरियन्ट कति सङ्क्रामकता र घातक हो ? नेपालमा यस भेरियन्टको जोखिम कति छ ? यही सन्दर्भमा भाइरोलोजिस्ट डा. लुना भट्टसँग गरिएको कुराकानी :


ओमिक्रोन भेरियन्ट कतिको सङ्क्रामक र घातक छ ?कोरोनाभाइरसको नयाँ भेरियन्ट थप म्युटेसन अर्थात् उत्परिवर्तन भएर बनेको ओमिक्रोन भेरियन्ट हो । ओमिक्रोन भेरियन्टलाई विश्व स्वास्थ्य संगठनले भेरियन्ट अफ कन्सर्न भनेर घोषणा गरेको छ । डेल्टा भेरियन्ट पनि सङ्क्रामक नै थियो । पछिल्लो समय पुष्टि भएको नयाँ ओमिक्रोन भेरियन्टमा पनि बढी म्युटेसन अर्थात् उत्परिवर्तन भएको देखिएको छ । यो कति सङ्क्रामक र घातक हुन्छ,  कस्तो खालको व्यवहार देखाएर जटिलता ल्याउँछ त्यो हेर्न बाँकी छ । उत्परिवर्तन बढी भएकाले  यो छिटो फैलन सक्ने अनुमान गरिएको हो । ओमिक्रोन भेरियन्ट सङ्क्रमण हुँदा थकाइ लाग्ने, रुघाखोकी, हल्का शरीर दुख्ने जस्ता लक्षण देखिएको छन् ।ओमिक्रोन भेरियन्टलाई हाल लगाइरहेका खोपले काम गर्दैनन् कि भनेर विज्ञहरूले शङ्का व्यक्त गरेका छन् नि ?हाल कोरोनाविरुद्ध लगाइरहेको खोपहरू चीनको उहानमा देखिएको भाइरसलाई आधार मानेर बनाइएको हो । कोरोनाभाइरस सुरुको भाइरस धेरैभन्दा धेरै उत्परिवर्तन हुँदै गएको छ । यसरी उत्परिवर्तन भइरहने भाइरसले हाल लगाइरहेका खोपका लागि चुनौती थप्दै गएको छ । त्यसैले पुनः खोपहरूलाई ल्याबमा परीक्षण गरेर हाल उत्परिवर्तन भएका भाइरसहरुविरुद्ध काम गर्छ कि गर्दैन भनेर अनुसन्धान पनि भइरहेको छ । खोपको प्रभावकारिताको विषयमा अहिले भन्ने सक्ने अवस्था छैन । तर, स्पाइक प्रोटिनमा म्युटेसन भएकाले प्रभावकारितामा कमी आउन सक्छ भन्ने आशङ्का हो ।भाइरसले स्वरूप परिवर्तन गर्दै जाँदा कमजोर हुँदै जाने उदाहरण देखिएका छन् । तर, कोरोना भाइरस पुष्टि भएको दुई वर्ष पुगिसक्दा पनि यसको उत्परिवर्तन भएका भेरियन्ट किन झन् सङ्क्रामक हुँदै गएको हो ?भाइरसहरू परिवर्तन हुँदै जाँदा परिवर्तन गर्दै जाँदा कमजोर हुँदै जान्छन् यो सत्य हो । तर, कहाँ निर भाइरसको उत्परिवर्तन भयो भन्ने कुरा महत्त्वपूर्ण हुन्छ । भाइरसहरूले आफूलाई शरीरको कोषभित्र वृद्धि गर्छ । ब्याक्टेरिया र भाइरसमा यही फरक छ । एक/दुई वटा ब्याक्टेरिया बाहेक अन्य ब्याक्टेरिया कोषभन्दा बाहिर वृद्धि हुन्छ । भाइरसले कोषभित्र आफूलाई धेरै भन्दा धेरै वृद्धि गरेर जिवित रहने अवसर बनाउँछ । भाइरसले आफूलाई परिवर्तन गर्न सकेनन् भने टिक्न सक्दैनन् । अहिले धेरै जना व्यक्ति सङ्क्रमित भई निको भएकाले उनीहरूमा एन्टिबडी छ । कोरोनाविरुद्धको खोप पनि लगाएका छन् । भाइरसले अब ओमिक्रोन भेरियन्टलाई छल्नुपर्‍यो । भाइरसले त्यसलाई छलेन अर्थात् आफूलाई परिवर्तन गरेन भने त्यो नबच्न सक्छ । त्यसैले जहाँजँहा आफूलाई सहज हुन्छ त्यही जीनमा भाइरसले स्वरूप परिवर्तन गरिराख्छ । यस ओमिक्रोन भेरियन्टले पनि कोषमा समाएर छिर्नका लागि आफूलाई उत्परिवर्तन गर्‍यो । अर्को कुरा एन्टीबडी छल्नका लागि पनि आफूलाई उत्परिवर्तन गर्छ । अर्को कारण यो आरएनए भाइरस हो । आरएनए भाइरसले प्रुफ रिडिङ गर्न सक्दैन । आरएनए भाइरसले सेलबाट निस्कने बेलामा एउटा न एउटा गल्ती गरेको हुन्छ ।

उत्परिवर्तित भाइरसले एकदमै प्रभाव पार्छ कि कम प्रभाव पार्छ वा पार्दै पार्दैनन्, त्यसैको आधारमा भाइरस कतिको सङ्क्रामक हो भनेर थाहा पाउन सकिन्छ । नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनमा पहिला पहिला उत्परिवर्तन भएका डेल्टा, अल्फा देखिएका भाइरसहरू यसमा थपिएर आएका छन्  । यसरी भाइरस उत्परिवर्तन हुँदा कोष भित्र मज्जाले जान सक्ने ठाउँमा थपिएको छ ।

ओमिक्रोन भाइरसको बारेका पूर्ण रूपमा थाहा पाउन अझैँ समय लाग्छ । किनभने ओमिक्रोन भेरियन्ट पुष्टि भएको १९/२० दिन मात्रै  भयो । यो भेरियन्ट अझैँ लडाकु भइराख्छ कि कमजोर भएर जान्छ हेर्न बाँकी छ । 

त्यो भए कोरोनाभाइरसले नयाँ स्वरूपमा परिवर्तन गरिरहने विश्वलाई त्रास सधैँ राखिराख्छ त ?  

 कुनै पनि भाइरस हराउँदैनन् । भाइरसको सङ्क्रमण बढ्ने घट्ने भइरहन्छ । मौसम, तापक्रम र वातावरणले भाइरसहरूलाई प्रभाव पर्छ । तर, भाइरसलाई कुनै खालको अवरोध भएन भने भाइरसको  सङ्क्रमण जुन बेला पनि हुन सक्छ ।  अहिले देखिएको कोरोना महामारीका कारणहरू खोज्दै जाँदा कारणहरू धेरै छन् । कोरोनाभाइरसले स्वरूप परिवर्तन गरे पनि कमजोर हुँदै गएको खण्डमा ठूलो राहत हुने थियो ।

फेरि यो भनिरहँदा सधैँभरि कोरोनाभाइरससँग त्रसित भएर बस्नुपर्छ भन्न खोजिएको होइन । हामीले दैनिक गर्ने क्रियाकलापलाई विशेष ध्यान दिएको खण्डमा यस्ता भाइरस क्रमशः हराउँदै जान पनि सक्छन् । कोरोना भाइरसले स्वरूप गरी कमजोर भएर हराउँदै जान कति बेर पनि नलाग्न सक्छ ।  

ओमिक्रोन भेरियन्ट देखिसकेपछि धेरै राष्ट्रले प्रवेशमा रोक लगाएका छन् । छिमेकी राष्ट्रमा पनि यो भेरियन्ट सङ्क्रमण पुष्टि भएको अवस्थामा नेपाल कतिको जोखिममा छ ?

ओमिक्रोन भेरियन्ट पहिला दक्षिण अफ्रिकामा पुष्टि भएको भयो । तर, यस भेरियन्ट त्यहाँ मात्रै भएर देखिएको होइन । त्यहाँ कोरोना भाइरसको स्वरूप परिवर्तन बारे खोज तथा अध्ययन गर्दा पत्ता लगाएको हो । त्योभन्दा पहिलै ओमिक्रोन भाइरस देखिएको हुन सक्छ । विश्व अहिले परिवार जस्तो बनेको छ । एक देशबाट अर्को देशमा जाने आउने क्रम चलिरहन्छ । २० भन्दा धेरै देशमा यो ओमिक्रोन भेरियन्ट देखिसकेको छ । भारतमा पनि ओमिक्रोनबाट सङ्क्रमित भएको पुष्टि भइसकेको अवस्था छ । यस्तै सीमा नाका, विमान स्थलमा र स्वयं व्यक्तिले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गर्न बेवास्ता गरिरहेका छन् । नेपालमा पनि कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोन आएको पनि हुन सक्छ । सीमा नाकासँगै विमानस्थलमा स्क्रिनिङ हुनुपर्‍यो । र अन्य ठाउँहरू पनि स्क्रिनको आवश्यकता पर्छ  । नेपालमा ओमिक्रोन भेरियन्ट नआउने भन्ने कुरा नै  हुँदैनन् । अमेरिका, हङकङ भारत लगायतका धेरै देशमा देखिएको छ । सावधानी नपाएको खण्डमा भोलि नेपाल पनि देखिन सक्छ । यस भेरियन्ट बारे अध्ययन अनुसन्धान भइरहेको छ । अध्ययनबाट सङ्क्रमण दर उच्च भनिएको छ यदि सङ्क्रमणसँगै जटिलता बढी भयो भने झन् समस्या हुन्छ । किनभने हामीले पूर्ण रूपमा जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गरेका छैनौँ । सङ्क्रामक यस भेरियन्टले दीर्घरोगी वृद्ध वृद्धामा सङ्क्रमण भयो पनि जटिल स्थिति सृजना हुनसक्छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।