के अब चीनलाई अमेरिकाले रोक्न सक्छ ?

person explore access_timeमंसिर २६, २०७८ chat_bubble_outline0

सन् २००१ मा घटेका दुई घटनाले विश्वको महाशक्ति राष्ट्र अमेरिकालाई नराम्ररी हल्लाइदियो । एकातर्फ सेप्टेम्बर ११ मा भएको हमलाबारे प्रतिक्रिया दिनमै दुनियाँ अल्झिएको थियो । सो आक्रमण भएको ठीक तीन महिनापछि विश्व व्यापार संगठन (डब्ल्यूटीओ) मा अर्को घटना घट्यो, जसको असर एक्काइसौं शताब्दीभर नै पूरै विश्वमाथि पर्नेवाला थियो, परिरहेको छ । 


घटना घटेको मिति थाहा पाउनु त परेको कुरा, दोस्रो घटना के थियो भन्नेबारे निकै कमलाई थाहा हुनसक्छ । घटना थियो : डब्ल्यूटीओमा चीन आवद्ध हुनु । विश्व व्यापार मञ्चमा चीनको प्रवेशसँगै अमेरिका, यूरोप र एशियाका अधिकांश देशको ‘खेल’ नै बदलियो । यतिमात्र होइन, तेल र धातुजस्ता बहुमूल्य संशाधन दोहन गरिरहेका हरेक देशमा समेत अर्कै स्थिति बन्यो ।डब्ल्यूटीओमा चीनको आवद्धताले निकै ठूलो आर्थिक र भूराजनीतिक महत्व राख्यो । विश्वमा त्यसपछि निम्तिएका आर्थिक मन्दीको प्रमुख कारण नै यही थियो । यूरोपेली देशहरूले आफ्ना उद्योगधन्दा चीनमा केन्द्रित गर्न थाले । रोजगारी पनि चीनमै केन्द्रित भयो र जी–७ मुलुकहरूमा घरेलु संकट देखिन थाल्यो । मानिसहरूले रोजगारीका अवसर चीनमा केन्द्रित गरेको भन्दै सरकारको आलोचना गर्न थाले ।अमेरिकी आकांक्षामा बज्रपात
चीन डब्ल्यूटीओमा आवद्ध भएपछि अमेरिकी पूर्वराष्ट्रपति बिल क्लिन्टनजस्ता नेताहरूले ‘उप्रान्त बेइजिङ राजनीतिक स्वतन्त्रताको ढोका खोल्न बाध्य हुने’ दाबी गरेका थिए । 
क्लिन्टनले लोकतन्त्रका सबैभन्दा ठोस मूल्यमध्ये आर्थिक स्वतन्त्रता एक रहेकाले चीन अब राजनीतिक स्वतन्त्रताको मार्गमा अघि बढ्ने बताएका थिए । उनले भनेका थिए, ‘अब मानिसहरू (चिनियाँ नागरिक) ले स्वतन्त्रताको सपनामात्र देख्ने छैनन्, त्यसलाई हासिल गर्नेतर्फ चिनियाँ सरकारलाई कुरा सुन्न बाध्य पनि बनाउनेछन् ।’ 

तर, डब्ल्यूटीओमा प्रवेश गराउन अमेरिका र उसका समर्थक देशले चालेको कदमले चीनलाई राजनीतिक खुलापनतर्फ डोहो¥याउन सकेन । कम्युनिष्ट पार्टीको शासनकै माध्यमबाट चीनले विश्वभर आफ्नो प्रभाव बढाउन थाल्यो । चीन यतिखेर विश्वकै दोस्रो ठूलो अर्थव्यवस्था हो र अब सबैभन्दा ठूलो अर्थव्यवस्था बन्ने पक्कापक्की छ । 

चीनलाई डब्ल्यूटीओमा सहभागी गराउन अमेरिकी व्यापार प्रतिनिधि चार्लीन बारशेफ्स्कीले पनि महत्वपूूर्ण भूमिका खेलेका थिए । उनै चार्लीनले हालै वासिङ्टन इन्टरनेशनल ट्रेड एसोसिएशनको एक प्यानलमा भने, ‘चीनको आर्थिक मोडलले केही हदसम्म पश्चिमी विचारलाई नै संकटमा पु¥याइदिएको छ । राजनीतिक नियन्त्रणमा एक समुन्नत समाज निर्माण हुँदैन भन्ने पश्चिमा मान्यतालाई चीनले अप्ठ्यारोमा पारिदिएको हो ।’
सन् २००० भन्दा पहिले चीनको आर्थिक पहिचान प्लास्टिकनिर्मित सस्ता सामान उत्पादनकर्तामै सीमित थियो । यी सामान आवश्यक त थियो, तर यसबाट न चीनले विश्वलाई बदल्न सक्थ्यो, न त विश्वलाई हराउन नै ! 

विश्वव्यापारमा चीन संलग्न हुँदा निकै ठूलो वैश्विक बदलाव आएको छ । काम गर्न चाहने चिनियाँ नागरिक, उच्च प्रविधियुक्त उद्योगहरू, चीन सरकार र पश्चिमा बहुराष्ट्रिय कम्पनीबीच बनेको विशेष सम्बन्धबाट यस्तो शक्तिशाली गठजोड बनेको छ कि विश्वको स्वरूप नै बदलिएको छ । 

चीनले आर्थिक महाशक्तिका रूपमा आफूलाई उभ्याउन विश्वका ठूला कम्पनी देशभित्र ल्यायो । त्यस्ता ठूला कम्पनीहरूको आपूर्ति प्रणालीको प्रमुख आधार नै चीन बन्यो । चीनसँग कम पारिश्रमिकमा काम गर्ने श्रमिक पर्याप्त थिए । यस्तै श्रमिक र मजदुररूको सेना थियो, जसले जीवनस्तर उच्च भएका पश्चिमाहरूका लागि आवश्यक हरेक सामान उत्पादन गर्न थाल्यो । अर्थशास्त्रीहरूले चीनको त्यस्तो उत्पादन अवस्थालाई आपूर्ति झट्का (सप्लाइ सक) उपमा दिएका छन् । किनकी, चीनले औद्योगिक उत्पादनमा आफूलाई त्यस्तो शैलीमा अघि बढाउँदै विश्वलाई झट्का दिएको थियो । अहिलेको विश्व अर्थव्यवस्था त्यही असरको नतिजा हो । 

विश्व अर्थव्यवस्थामा चीनको सहभागिताले कैयन ठूला आर्थिक उपलब्धीहरू हासिल भएका छन् । चीनले आफ्नो भूमिसहित कैयन मुलुकभित्र करोडौं मानिसहरूलाई गरिबीको चपेटाबाट मुक्त गरेको छ । डब्ल्यूटीओमा आबद्ध हुनुअघि चीनमा झण्डै ५० करोड मानिसहरू चरम गरिबीको चपेटमा थिए । अहिले यस्तो स्थिति छैन, अर्थात गरिबी अवस्था शून्य बराबर छ । 
सन् २००१ पछि चीनको अर्थतन्त्र आकार १२ गुणाले बढिसकेको छ । विदेशी मुद्रा सञ्चिती १६ गुणाले बढेर २.३ ट्रिलियन डलर (२७ नील ६० खर्ब रुपैयाँ) पुगिसकेको छ । यो शताब्दीको शुरूमा चीन सातौं ठूलो निर्यातक थियो । करिब एक दशकमै सबैभन्दा ठूलो निर्यातक बन्यो र विश्वलाई चकित बनायो । चीनमा औषत आर्थिक वृद्धिदर वार्षिक आठ प्रतिशत छ । सन् २००७ मा यस्तो दर १४ प्रतिशतसम्म पुगेको थियो । 
कन्टेनर बोक्ने जहाज वैश्विक व्यापारको मेरुदण्ड हो । 

डब्ल्यूटीओमा आवद्ध भएपछि चीनमा आवतजावत गर्ने कन्टेनर संख्या आठ करोड पुगेको थियो । त्यसको १० वर्षपछि सन् २०११ मा यस्तो कन्टेनर संख्या १२ करोड ९० लाख नाघ्यो । सन् २०२० मा २४ करोड ५० लाख पुगेको छ । अन्यत्रबाट चीन पुगेकामध्ये आधा कन्टेनर खाली हुने गर्छन् । जबकी, चीनबाट अन्यत्र जाने सबै कन्टेनर भरिभराउ हुन्छन् । चीनले सन् २०२० मा एक अर्ब टनभन्दा बढी स्टील उत्पादन ग¥यो, जबकी सन् १९९० को दशकमा १० करोड टनमा सीमित थियो । 

निरन्तर बदलाव
चीनले देशभित्र सडक सञ्जाल अभूतपूर्व ढंगले विस्तार गरिरहेको छ । सन् १९९७ मा चीनभित्र जम्माजम्मी ४७ सय किलोमिटर लामो हाइवे थियो । सन् २०२० मा एक लाख ६१ हजार किलोमिटर पुगिसकेको छ । यतिखेर चीन विश्वमै सबैभन्दा लामो सडक सञ्जाल भएको मुलुक हो । त्यहाँ दुई लाखभन्दा बढी मानिस बसोबास रहेको ९९ प्रतिशत शहरहरू हाइवेमा जोडिएका छन् । 

यस्तो उन्नत पूर्वाधारसाथ चीनले उत्पादन पनि स्वतः बढाउनुपर्छ । यसका लागि धातु, इन्धन र खनिजपदार्थ आवश्यक पर्छ । तीव्रतर बढिरहेको सवारीसाधन उत्पादक कम्पनी र विद्युतीय सामग्री उत्पादक उद्योगका लागि पर्याप्त स्टील आवश्यक पर्छ । सन् २००५ मा चीन पहिलोपटक स्टील निर्यातक बनेको थियो । यतिखेर यो आंकडामा पनि चीन सबैभन्दा अब्बल बनिसकेको छ । 

सन् १९९० को दशमा चीनले प्रतिवर्ष १० करोड टन स्टील उत्पादन गथ्र्यो । डब्ल्यूटीओको सदस्य बनेपश्चात वर्ष २०१२ मा स्टील उत्पादन ७० करोड टनसम्म पुग्यो । सन् २०२० पछि उत्पादन मात्रा एक अर्ब टन पार गरेको हो । अहिले विश्वभर जति स्टील उत्पादन हुन्छ : त्यसको ५७ प्रतिशत त चीनमै हुने गरेको छ । सन् २००१ मा पूरै विश्वभर जति स्टील उत्पादन हुन्थ्यो, अहिले चीन एक्लैले सो परिमाण बराबर उत्पादन गरिरहेको छ । 

सेरामिक टायल र उद्योगहरूमो प्रयोग हुने अन्य कयौं सामग्री उत्पादन मामिलामा पनि चीनले यस्तै अभूतपूर्व हैसियत बनाइसकेको छ । विद्युतीय, कपडा, खेलौना र काठका सामान उत्पादन गर्ने मामिलामा चीन विश्वकै सबैभन्दा ठूलो निर्यातक हो । चीनले नै विश्वभर यस्ता सामान्यको मूल्य घटाउनैपर्ने बाध्यता सृजना गरिदिएको छ । 

चीन डब्ल्यूटीओमा सहभागी भएपछि अर्थशास्त्रीहरूले उत्पादन मूल्यमा आश्चर्यजनक गिरावट भएको तथ्यांक समेटेका छन् । सन् २००० देखि २००५ भित्र चीनबाट दुईगुणा बढी कपडा निर्यात भएको थियो । कपडा निर्यातमा चीनको वैश्विक स्थित पाँचौंबाट तेस्रोमा फड्को मारेको थियो । सन् २००५ मा कपडा क्षेत्रमा उत्पादन कोटा हटाएपछि चीनको हिस्सा झनै बढ्यो । यद्यपी, चिनियाँ कपडा महँगा हुन थालेपछि बंगलादेश र भियतनामलगायत विकासशील देशले सस्ता उत्पादन थाले । पछिल्लो वर्ष कपडा निर्यातमा चीनको हिस्सेदारी ३२ प्रतिशत थियो ।

अमेरिका झुक्किएकै हो ?
डब्ल्यूटीओमा सामेल हुँदा चीनका विभागीय मन्त्री रहेका लोगङ् योङ्ग्टु अमेरिकी र पश्चिमा देशले यो प्रकृयामा कुनै भूल नगरेको बताउँछन् । ‘चीनलाई डब्ल्यूटीओमा आवद्ध गराउनु अमेरिका र पश्चिमी देशको भूल भएको जस्तो मलाई लाग्दैन । तर, यसको फाइदा चाहिँ तल–माथि पक्कै भयो । चीन त्यतिखेर विकासक्रममा थियो, विश्वलाई पनि एक ठूलो निर्यात बजार प्राप्त भएको थियो,’ योङ्ग्टु भन्छन्, ‘चीनले उत्पादन बढाउँदा परम्परागत हिस्सा खोसियो, पश्चिमा देशहरूले आफूहरू व्यापार घाटामा परेको बताउन थाले । तर, आरोप लगाउन सजिलो भएपनि यसो गरेर समस्या समाधान हुँदैन । यतिखेर चीन नहुने हो भने अमेरिकाका सबै उत्पादनमूलक उद्योग मेक्सिकोमा पुग्नेछ ।’

अन्ततः कुरा उही हो । डब्ल्यूटीओको सदस्यता लिएपछि चीनले अभूतपूर्व उपलब्धी हात पारेको छ । जो बाइडेन प्रशासन पूर्ववर्ती सरकारहरूले थोपरेका अवरोधक नीतिहरू परिवर्तन गर्ने पक्षमा छैन । पश्चिमाहरूले चीनलाई आफ्नो वर्कसप (कार्यशाला) ठानेका थिए, तर चीनले डब्ल्यूटीओको सदस्यतालाई यसभन्दा निकै धेरै उपलब्धी हासिल निम्ति प्रयोग ग¥यो । पश्चिमाहरू हेरेको हे¥यै भए । 

औद्योगिकीकरणसँगै चीनले जलवायु परिवर्तनलाई समेत आफ्नो हतियार बनाएको छ । उदाहरणका लागि, शून्य जलवायु परिवर्तन उत्पादन गर्न आवश्यक दुर्लभ पदार्थ (त्यस्ता प्राकृतिक संशाधन सजिलै प्राप्त हुँदैन) प्राप्त गर्न चीनले एक गठबन्धन नै बनाएको छ, जसबाट उसले त्यस्ता सामग्री प्राप्त गर्दैछ । 

यतिखेर चीनले विश्वभर नै आफ्नो उद्योग फैलाएको छ र त्यस्ता उद्योगका पछाडि चिनियाँ सरकार खडा भएको देखिन्छ । अमेरिकाले कूटनीतिक र आर्थिक तवरबाट चीनलाई रोक्न कोशिश गरिरहेको छ । एशिया र यूरोपमा गठबन्धन बनाउन अमेरिका व्यस्त रहँदा चीन बिल्कुल फरक बाटो हिँडिरहेको अमेरिकी पूर्व वाणिज्य प्रतिनिधि बारशेफ्स्की बताउँछन् । भन्छन्, ‘राष्ट्रकेन्द्रित आर्थिक मोडल बनाउनेतर्फ चीन थप आक्रामक देखिएको छ । चीन सरकारले उद्योगहरूलाई निकै अनुदान उपलब्ध गराइरहेको छ । चीन एक महाशक्तिका रूपमा उदाइरहेको छ र नयाँ युगको नेता बन्दैछ । यहाँ धेरै कुरा मिलाउनुपर्र्नेछ । तर, अब डब्ल्यूटीओले नै यो स्थिति सम्हाल्न सक्दैन ।’

धेरैले खासै ध्यान नदिएको त्यस्तो घटना या निर्णय, जसले संसारलाई २० वर्षभित्रै निकै बदलिदिएको छ । चीनका लागि यो निकै ठूलो सफलता सावित भएको छ । पश्चिमा देशको भूराजनीतिक रणनीति विफल भएको छ । आर्थिक दृष्ट्रिकोणबाट विश्लेषण गर्दा : डब्ल्यूटीओमा सामेल गराउने निर्णयसँगै पश्चिमी देश चिनियाँकरणको बाटोमा लागेको हो ।

(बीबीसीका आर्थिक सम्पादक फैजल इस्लामको लेख अनुवाद÷सम्पादन गरी प्रकाशित)
 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।