आइतबार, २४ मङ्सिर २०८०
ताजा लोकप्रिय

फ्रान्सले हटायो युरोपेली संघको झण्डा

सोमबार, १९ पुस २०७८, १३ : ५२
सोमबार, १९ पुस २०७८

 

दक्षिणपन्थीको आलोचनापछि फ्रान्स सरकारले पेरिसमा रहेको आर्क द ट्रयाफमा राखिएको युरोपेली संघको झण्डा हटाएको छ । फ्रान्स ६ महिनाका लागि यूरोपेली संघको अध्यक्ष रहेको छ । युरोपेली संघको अध्यक्षता सुरु गरेको मौका नगुमाउन आर्क द ट्रयाफमा राखिएको युरोपेली संघको झन्डा उतारिएको हो । देशका दक्षिणपन्थीले यो झण्डा फहराएको विषयलाई लिएर आपत्ति जनाएको थियो ।  त्यसपछि सरकारले अस्थायी रुपमा लगाइएको यो झण्डा हटाउने फैसला गरेको हो ।

 पेरिसस्थित आर्क द ट्रयाफ फ्रान्सको एक ऐतिहासिक स्मारक हो । यहाँ यो झण्डा ​ अस्थायी रुपमा राखिएको थियो । तर देशका  दक्षिणपन्थीहरुले यसो गरेकोमा राष्ट्रपति म्याक्रोको आलोचना गर्दै उनले फ्रान्सको पहिचान हटाउन खोजेको आरोप लगाएका छन् ।

फ्रान्समा राष्ट्रपतिको चुनाव आउनै लागेको छ । जसमा म्याक्रो पुनः राष्ट्रपतिमा उम्मेदवार हुन सक्छन् । उनको प्रतिस्पर्धीको रुपमा दक्षिणपन्थी नेता भेलरी पिक्रेज रिपब्लिकन उम्मेदवार हुन् । पिक्रेजले हालैमात्र म्याक्रोसँग ऐतिहासिक युद्ध स्मारकमा फ्रान्सको झण्डा फिर्ता ल्याउने माग गरेका थिए ।

उनले भने,‘जुन सैनिकले यसका लागि रगत बगाए उनीहरुका लागि हामीले यसो गर्नु आवश्यक छ ।’ खुसी भएका दक्षिणपन्थीले यो झण्डा नयाँ वर्षको पूर्व सन्ध्यामा त्यहाँ राखेका थिए । यस बारेमा पिक्रेजले ट्वीटरमा लेखेका छन्, ‘युरोपको अध्यक्षता, हो । फ्रान्सेली पहिचानको क्षती होइन ।’

आइतबार युरोपेली संघको झण्डा हटाइएपछि दक्षिणपन्थी नेता परीन ला पेनले यसलाई आफूहरुको जीत बताएकी छिन् । एक दिन अघि ला पेनले झण्डा नहटाएको खण्डमा आफू फ्रान्सको काउन्सिल अफ स्टेटमा उजुरी गर्ने धम्की दिएकी थिइन् ।

उनले आइतबार भनिन्, ‘सरकारले आर्क द ट्रायफबाट युरोपेली संघको झण्डा हटाउनका लागि बाध्य पारियो । र यो सन् २०२२ को सुरुवातका लागि एक सुन्दर देशभक्तिपूर्ण जीत हो । ’

खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया

लेखकको बारेमा

एजेन्सी
एजेन्सी
लेखकबाट थप