ad
x
ललिता निवास प्रकरण

सर्वोच्चका न्यायाधीश रेग्मीमाथि मुद्दा चल्ने सम्भावना कति ?

जग्गा किनबेचमा लाभ लिने सबै तानिने संकेत

person explore access_timeपुस २३, २०७८ chat_bubble_outline0

करिब ३ वर्षको अनुसन्धानपछि केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरो सीआईबीले ललिता निवास प्रकरणको प्रतिवेदन बिहीबार सरकारी वकिल कार्यालय काठमाडौँमा बुझाएको छ । लामो समय अनुसन्धान गरेर मुद्दा चलाउनुपर्ने व्यक्तिहरूको रायसहितको प्रतिवेदन सरकारी वकिल कार्यालयमा बुझाएको सीआईबीले बताएको छ ।


बालुवाटारस्थित सरकारी जग्गा व्यक्तिको नाममा बनाउने सम्बन्धमा सुरुवातदेखि हालसम्म संलग्न रहेकाहरूको फेहरिस्त निकाल्दै उनीहरूमाथि मुद्दा दर्ताको तयारी गरिएको छ । सीआईबीले सुरुवाती चरणमा ४१० जनामाथि मुद्दा चल्नुपर्ने भन्दै टिप्पणी उठाएको थियो । सोही आधारमा पक्राउ पुर्जीको तयारी भए पनि पछि केही व्यक्तिहरूमाथि पक्राउ पुर्जी भने जारी गरिएको थिएन । यद्यपि सीआईबीले ‘सर्ट लिष्टिङ’ गरेका ४१० जनामध्ये केहीलाई छाडेर बाँकी सबैमाथि मुद्दा दर्ताको तयारी भएको बुझिएको छ ।

जग्गा किनबेच गर्नेमाथि पनि मुद्दाको तयारीललिता निवास प्रकरण को–को माथि कसरी मुद्दा दर्ता हुँदै छ भन्ने सम्बन्धमा सीआईबी र सरकारी वकिल कार्यालयले केही बोलेको छैन । तर सीआईबीले मुद्दा चलाउनुपर्ने ४१० जनाको सर्ट लिष्टिङ गर्दा जग्गा किनेर बेचिसकेका व्यक्तिहरूलाई पनि प्रतिवादी बनाएर मुद्दा लैजाने तयारी गरेको थियो । त्यसै प्रयोजनका लागि पक्राउ पुर्जी लिन काठमाडौँ जिल्ला अदालतमा निवेदन दिँदा अदालतले केही व्यक्तिको पक्राउ पुर्जी खारेज गरिदिएको स्रोतले रातोपाटीलाई बताएको छ । पक्राउ नगरे पनि उनीहरूमध्ये अधिकांश व्यक्तिमाथि मुद्दा चल्ने तयारी भएको स्रोतले रातोपाटीलाई बतायो ।सीआईबीले हाल सरकारी कागजात किर्ते गरी सरकारी सम्पत्ति हत्याएको अभियोगमा काठमाडौँ जिल्ला अदालतमा मुद्दा दर्ता गर्न लागेको हो । दूषित लिखत बदर गर्ने र सरकारी जग्गा किनबेच गरी लाभ लिने व्यक्तिहरूलाई समेत मुद्दाको प्रतिवादी बनाउँदा मुद्दाले चाँडै निकास पाउने भन्दै सीआईबीले सबैमाथि मुद्दा दर्ता गर्न लागेको हो । सीआईबीले काठमाडौँ जिल्ला अदालतमा दर्ता गर्न लागेको मुद्दामा अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले मुद्दा नचलाउने भनेका व्यक्ति पनि समावेश हुने स्रोतको दाबी छ ।

न्यायाधीश कुमार रेग्मीमाथि मुद्दाको सम्भावना कति ?

बालुवाटारस्थित ललिता निवासको जग्गा धेरैपटक किनबेचसमेत भइसकेको पाइएको छ । ती जग्गाहरू प्राप्ति वा बेचबिखन गर्दा कतिपयले राम्रै लाभ लिएका छन् । लाभ लिने व्यक्तिमध्ये एक हाल सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश कुमार रेग्मी पनि हुन् । रेग्मीले २०६१ साल माघ ११ गते ललितानिवासमा रहेको कित्ता नम्बर ४४ बाट ५ आना ३ पैसा, कित्ता नम्बर ४६ बाट ५ आना ३ पैसा र कित्ता नम्बर १६५ बाट २ पैसा २ दाम जग्गा पाएका थिए । मालपोत कार्यालय डिल्लीबजारबाट उनले राजीनामा पास गरेर उनले उक्त जग्गा लिएको र उक्त जग्गा रेग्मीले खरिद गरेको नभई भाटभटेनी डिपार्टमेन्ट स्टोरका मालिक मीन बहादुर गुरुङसँग लिएको मात्रै उल्लेख गरेका थिए । रेग्मीले यसअघि नै दिएको स्पष्टीकरणमा आफूले उक्त जग्गा मीन बहादुर गुरुङबाट पाएको र उक्त जग्गा मीन बहादुर गुरुङलाई कानुनी सहायता दिएबापत लिनुपर्ने रकमबाट लिएको स्पष्टीकरण दिएका थिए ।

रेग्मीले ललिता निवासको उक्त जग्गा कति मूल्यमा लिखत पास गरेका थिए भन्ने स्पष्ट छैन यद्यपि उनले त्यो जग्गा २०६४ साल साउन ६ गते बिक्री गरिसकेका छन् । कुल १२ आना, २ दाम जग्गा मध्ये हाल उनको नाममा करिब १ आना १ पैसा जग्गा मात्रै उनको नाममा रहेको थियो । उक्त जग्गा पनि ललिता निवासको खोजबिन हुनेबित्तिकै उनले सरकारको नाममा गर्न मञ्जुरी दिएकाले सरकारको नाममा गइसकेको छ ।

करिब ३ वर्ष आफ्नो नाममा उक्त जग्गा राखेर बिक्री गर्दा रेग्मीले राम्रै आर्थिक लाभ लिएको सीआईबी स्रोतले दाबी गरेको छ । जग्गा किनबेचमा संलग्न भएर लाभ लिएका कारण रेग्मीमाथि पनि मुद्दा चल्नुपर्ने सीआईबीको जिकिर थियो ।

 


 

स्वीमिङ पुल र चिल्ड्रेन पार्कका लागि छाडेका थिए जग्गा

भूमाफियाको सेटिङमा व्यक्तिको नाममा बनाइएको सरकारी जग्गा प्लटिङ गरेर त्यहाँ स्वीमिङ पुल, ब्याडमिन्टन कोर्ट र चिल्ड्रेन पार्कसमेत बनाउने योजना थियो । व्यवस्थित बसोबास भन्दै उक्त स्थानमा सबै सुविधा रहने गरी योजना बनाइएको थियो । रेग्मीले जग्गा पाइसकेपछि उक्त योजना बनेको कारण उक्त जग्गाको केही हिस्सा छोड्नैपर्ने भएकाले रेग्मीले करिब ११ आना जग्गा बेचबिखन गरी बाँकी जग्गा सार्वजनिक प्रयोजनका लागि छोडेका थिए ।

तत्कालीन समयमा कानुन व्यवसायी रहेका रेग्मी पछि सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश बने । न्यायाधीशमाथि मुद्दा चल्न सक्ने सम्भावना र पक्राउ पुर्जी जारी हुने सम्भावना ज्यादै न्यून हुन्छ । तर तत्कालीन समयमा पदीय जिम्मेवारीमा नरहेका र तत्कालीन समयमै सरकारी कागजात किर्ते भएको कारण उनीमाथि पनि मुद्दा चल्नुपर्ने सीआईबीको जिकिर छ ।

रेग्मीमाथि मुद्दा लैजानेपर्ने दबाबमा सीआईबी

रेग्मीले २०६१ सालमा जग्गा प्राप्ति गर्दा र २०६४ सालमा बिक्री गर्दा उनले आर्थिक लाभ लिएको मालपोतको श्रेष्ताबाट देखिएको स्रोतको दाबी छ । सरकारी जग्गा किनबेचबाटै लाभ लिएको कारण रेग्मीमाथि पनि मुद्दा चल्नैपर्ने स्रोतको दाबी छ ।

सीआईबीले जग्गा किनबेचबाट लाभ लिने सबै व्यक्तिहरूलाई प्रतिवादी बनाउँदा सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश रेग्मीमाथि मुद्दा नचलाउने सम्भावना ज्यादै न्यून छ । यदि अन्य व्यक्तिमाथि मुद्दा चलाउने र न्यायाधीश रेग्मीमाथि मुद्दा नचलाउने हो भने सीआईबीको मनसाय दूषित ठहरिने स्पष्ट छ । सोही कारण पनि सीआईबी सर्वोच्चका न्यायाधीश रेग्मीमाथि पनि मुद्दा लैजानेपर्ने दबाबमा छ ।

मुद्दा दर्ता भए स्वतः निलम्बित

ललिता निवासको जग्गा किनबेच प्रकरणमा यदि सीआईबीले बीचमा जग्गा किनबेच गर्ने र आर्थिक लाभ लिने सबैमाथि मुद्दा गर्ने हो भने सर्वोच्चका न्यायाधीश कुमार रेग्मीमाथि पनि मुद्दा दर्ता हुनेछ । तर बहालवाला न्यायाधीशमाथि मुद्दा दर्ता गर्न न्याय परिषद्को स्वीकृति लिनुपर्ने भएकाले केही कठिनाइ भने हुन सक्छ । यद्यपि यसअघि नै अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले तत्कालीन समयमा भौतिक योजना मन्त्रालयमा कानुनका उपसचिव रही चितवन जिल्ला अदालतमा न्यायाधीश रहेकै समयमा न्यायाधीश विनोद गौतममाथि भ्रष्टाचारको मुद्दा दायर गरेको थियो । सोही आधारमा उनी निलम्बनमै छन् । गौतमले न्यायाधीशमाथि कारबाही गर्ने अधिकार न्यायपरिषद्लाई मात्रै भएको भन्दै आफूविरुद्ध मुद्दा चल्नै नसक्ने जिकिर गरेका थिए । उनको मुद्दा यतिबेला पूर्ण इजलासमा विचाराधीन अवस्थामै रहेको छ । यद्यपि उनीमाथि जिल्ला अदालतमा मुद्दा दर्ता भएको अवस्थामा भने उनी स्वतः निलम्बनमा पर्नेछन् ।

यस्तो छ ललिता निवासमा घोटालाको फेहरिस्त

हाल प्रधानमन्त्री निवास, प्रधानन्यायाधीश निवास, सभामुख निवास, मुख्यसचिव निवास आदि रहेको बालुवाटारमा सरकारको करिब ३ सय रोपनी जति जग्गा थियो । राणा शासनको अन्त्यसँगै सरकारी कार्यालय एकीकृत गर्ने, भीभीआइपीहरूको सरकारी निवासलाई एकीकृत गर्ने भन्दै बालुवाटारको जग्गा सरकारले अधिग्रहण गरेको थियो । तत्कालीन समयमा राज्यले राणाहरूको चारवटा दरबार नै अधिग्रहण (रकम तिरेर किनिएको) थियो । दरबारसँगै हाल एनआरएनको भवन रहेको स्थान नजिकै रहेको खेत पनि सरकारले आफू मातहत ल्याएको थियो । अहिले राष्ट्र बैङ्क रहेको भवन, तत्कालीन समयमा ललिता निवासमा रहेको दरबार लगायत ४ वटा दरबार र ती दरबारले चर्चेको जग्गा तत्कालीन सरकारले अधिग्रहण गरेको थियो ।

ती जग्गाहरू अधिग्रहण गरेपछि केही समय त्यसै खाली रहेको थियो । दरबार कुनै प्रयोजनमा ल्याए पनि बाँकी रहेका खेतहरू बाँझो नै भएपछि केही व्यक्तिहरूले दरबारमा निवेदन हाल्दै मोही नलाग्ने गरी जोतपोत गर्न पाउँ भन्दै निवेदन दिएका थिए ।

सरकारी जग्गामा मोही वा जोताहा पनि नलाग्ने र गुठीमा पनि नजाने कानुनी व्यवस्था भएकै कारण निवेदन दिनेहरूलाई लिखितरुपमा मोही नलाग्ने भन्दै जोताहाका रूपमा ती जग्गाहरू उब्जनी गर्ने प्रयोजनका लागि मात्रै दिइएको थियो । सोही समयमा जसको जग्गा अधिग्रहण भएको थियो, ती व्यक्तिले निवेदन दिएर आफूलाई जग्गा नपुगेको कारण पाएको पाएको मुआब्जा फिर्ता गर्ने तर उक्त जग्गा आफ्नो नाममा ल्याइदिन आग्रह गरे । तत्कालीन राजदरबारसँग नजिक रहेका ती व्यक्तिको निवेदन बमोजिम राजदरबारले ती राणा परिवारका सदस्यलाई निजको अधिग्रहणमा परेको जग्गामध्ये ८ रोपनी जग्गा बुझेको मुआब्जा फिर्ता गरेर जग्गा दिने गरी लालमोहर लगाइदियो । त्यसपछि ती व्यक्तिले उक्त जग्गा फिर्ता पाए । बाँकी जग्गा भने कुनै त्यसै बाँझो नै थियो भने कुनै जग्गा मोही नलाग्ने गरी केही व्यक्तिहरूले जोतपोत गरिरहेका थिए ।

सुरुवाती चरणमा २०४९ सालमा गृह मन्त्रालयको अनुसन्धान र प्रतिवेदन बिनै मालपोत कार्यालयले ११२ रोपनी जग्गा व्यक्तिको नाममा गरिदिएको छ । उक्त समयमा छुटेको १२ आना जग्गा पनि २०६२ सालमा राणापरिवारकै एक सदस्यको नाममा हालसाबिक गरी दर्ता गरिएको छ ।

जब २०४६ सालमा प्रजातन्त्रको पुनर्स्थापना भयो, प्रधानमन्त्रीका रूपमा कृष्णप्रसाद भट्टराई बालुवाटार छिरे । तत्कालीन समयमा तत्कालीन राज्यविरुद्ध (पञ्चायतविरुद्ध) लागेको भन्दै तत्कालीन राज्यले धेरै आन्दोलनकर्मी, अधिकारवादी र काँग्रेस नेताहरूको घरजग्गा जफत गरेको थियो । तर त्यो जायज हुन नसक्ने भन्दै तत्कालीन प्रधानमन्त्री कृष्णप्रसाद भट्टराईले हदबन्दीभन्दा बढी भएर जफत भएकोबाहेक राज्यविरुद्ध लागेको भन्दै जफत गरिएका सबै जग्गा फिर्ता दिने निर्णय गराए । उक्त निर्णय सकारात्मक सोचका साथ नै गरिएको थियो । तर मन्त्रिपरिषद्बाट निर्णय हुँदा गृह मन्त्रालयले अनुसन्धान गरी फिर्ता दिने निर्णय गरिएको थियो र त्यसका लागि अनुसन्धानको निष्कर्ष, प्रतिवेदनसहित मालपोत कार्यालयमा पठाउनुपर्ने थियो ।

तर मन्त्रिपरिषद्को सोही सैद्धान्तिक निर्णयको अपव्याख्या गर्दै २०४९ सालमा राणा परिवारले आफूहरूको जग्गा सरकारले जफत गरेको तथा आफूहरू मोही रहेको भन्दै दोहोरो निवेदन दिएर ललिता निवासको जग्गा प्राप्तिका लागि लागिपरे । सोही क्रममा २०४९ सालमा राणा परिवारले ११२ रोपनी जग्गा आफ्नो नाममा बनाउन सफल भए ।

तर जब सरकारी जग्गा राणा परिवारले आफ्नो नाममा ल्याएको जोताहाहरूले थाहा पाए, तब उनीहरूले पनि मोहीको हक लाग्ने भन्दै निवेदन दिए र प्रमाण पेस गरे । सो क्रममा कतिपय नक्कली मोही खडा गरियो भने कतिपय सक्कली मोही वा उनीहरूका सन्तान नै थिए । त्यसपछि ती जग्गा राणा परिवार, मोही र जग्गाको व्यवस्थापन गर्ने केही भूमाफियाहरूको कब्जामा पुग्यो ।

ललिता निवासको १३७ रोपनीभन्दा बढी जग्गा व्यक्तिको नाममा ल्याउने क्रममा ४ पटक घोटाला भएको सीआईबीको दाबी छ । २०२३ सालको मुआब्जा फिर्ता गरी जग्गा फिर्ता लिएको कुरालाई छाड्ने हो भने पनि, २०४९ साल, २०६२ साल, २०६७ साल र २०६९ सालमा उक्त जग्गामा घोटाला भएको छ ।

सुरुवाती चरणमा २०४९ सालमा गृह मन्त्रालयको अनुसन्धान र प्रतिवेदन बिनै मालपोत कार्यालयले ११२ रोपनी जग्गा व्यक्तिको नाममा गरिदिएको छ । उक्त समयमा छुटेको १२ आना जग्गा पनि २०६२ सालमा राणापरिवारकै एक सदस्यको नाममा हालसाबिक गरी दर्ता गरिएको छ ।

त्यसपछि जब प्रधानमन्त्री, प्रधानन्यायाधीश, सभामुख आदिको निवास बिस्तारको योजना बन्यो, त्यति बेला पनि अन्य थप नक्कली मोही खडा गरेर सरकारी जग्गा किर्ते गरिएको छ । ती जग्गाहरूमा जोतपोत गरिरहेका केही र जोतपोत नै नगरिएका केही व्यक्तिलाई खडा गरी भूमिसुधार मन्त्रालयमार्फत् प्रस्ताव लगेर मन्त्रिपरिषद् बैठकबाट निर्णय गरेर मोहीलाई दिने निर्णय गरियो । २०६६ साल चैत २९ गतेको मन्त्रिपरिषद्को निर्णयको आधारमा मालपोत कार्यालयले २०६७ मङ्सिर १६, पुस १२ र चैत १४ गतेको निर्णयबाट १९ रोपनी १५ जग्गा मोहीको नाममा विभिन्न व्यक्तिको नाममा नामसारी गरिएको थियो ।

अब बालुवाटारको पर्खालबाहिर अझै केही जग्गा बाँकी थियो । उक्त जग्गा पनि हत्याउन भूमाफियाले विभिन्न स्थानमा निवेदन दिएर गुठीको नाममा कायम गराउन सफल भए । गुठीमा दर्ता हुनै नसक्ने समरजंग कम्पनीको नाममा रहेको सरकारी जग्गा हत्याउन भूमाफियाहरुले नक्कली गुठियार खडा गरी सुरुमा पशुपति टिकिन्छा गुठीको नाममा उक्त जग्गा ल्याएका थिए । उक्त जग्गा गुठीको नाममा दर्ता गराउन २०६९ असोज १८ गते मन्त्रिपरिषद्को बैठकले सैद्धान्तिक स्वीकृतिसमेत दिएको थियो ।

यसरी चार चरणमा निर्णय गरेर बालुवाटारस्थित ललिता निवासको सरकारी जग्गा पहिले नै मुआब्जा बुझिसकेका राणा परिवार, भूमाफिया र जोताहाको डिजाइनमा व्यक्तिको नाममा नामसारी गरी कैयनपटक किनबेच समेत भइसकेको थियो । तर जब उक्त घोटालाको विषय बाहिर आयो, सरकारले निर्णय नै गरेर केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरोलाई छानबिनका लागि जिम्मा दियो र अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले पनि छानबिन गरी मुद्दा दर्ता गरायो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।