ad
x
सेयर बजार

लकडाउनको सम्भावना बढेसँगै सेयर लगानीकर्ता उत्साहित, नेप्से १९ अंकले बढ्यो

person explore access_timeपुस २६, २०७८ chat_bubble_outline0

आज सोमबार नेपाल स्टक एक्सचेञ्ज (नेप्से)मा लगातार दोस्रो दिन उच्च अंकको वृद्धि आएको छ । हिजो आइतबार ७३ अंकले बढेको नेप्से आज १९ अंकले उकालो लागेको छ । कारोबार सुरू भएदेखि तीव्र घटबढ आएको नेप्से अन्तिममा बढेर बन्द भएको हो ।


यसक्रममा आज पनि सात अर्ब १२ करोड रुपैयाँभन्दा बढीको कारोबार भएको छ । हिजो आइतबार नेप्सेमा १० करोड रुपैयाँभन्दा बढीको कारोबार भएको थियो । जुन, आज सोमबारकोभन्दा २ करोडले कम हो ।आज नेप्से कारोबार सुरू भएदेखि ओरालो लागेर साढे ११ सम्म घटेको थियो । त्यसलगत्तै बढ्न थालेको नेप्से १२ बजेसम्म २७ ९९ अंकमा पुगेको थियो । तर, त्यसयता निरन्तर घट्दै २७ ५७ अंकमा आइपुगेर फेरी सुधारिँदै १९ अंक बढेर बन्द भएको हो । पछिल्लो दुई दिनको कारोबारले सेयर बजार फेरी लयमा फर्केको देखिएको छ ।खासगरी, कोरोना संक्रमित बढेसँगै सेयर लगानीकर्ता उत्साहित बनेका छन् । संक्रमितको संख्या बढ्दै जाँदा सरकार स्मार्ट लकडाउनको परिकल्पना गरिरहेको छ । स्मार्ट लकडाउन वा पूर्ण लकडाउनको समयमा बजारमा लगानीका क्षेत्र बन्द हुनेछन् । उद्योग, उर्जा, व्यापार, घर÷जग्गा र अन्य क्षेत्रको लगानी पुनः बजारमा थुप्रिने छ ।यसअघि, अघिल्ला लकडाउनका कारण अन्य लगानीका क्षेत्र खुम्चिँदा पनि सेयर बजारले ठूलै फड्को मारेको थियो । उक्त समयमा सेयर बजार परिसूचक अहिलेसम्मकै उच्च बिन्दु ३२ सय अंकसम्म पुगेको थियो भने दैनिक कारोबार २१ अर्ब रुपैयाँसम्म पुगेको थियो । तर, कोरोना संक्रमण घटेसँगै लकडाउन खुकुलो बन्दा सेयरमा गरेको लगानी अन्यत्र जान थाल्यो । फलस्वरुपः बजारमा लगानीयोग्य रकमको अभाव भयो र सेयर बजार खुम्चिन पुग्यो ।तर, फेरी लकडाउनको सम्भावना बढेसँगै लगानीयका अन्य क्षेत्र बन्द हुँदा पुनः बैकमा रकम थुप्रिने र उक्त रकम सेयरमा लगानी हुने आँकलन लगानीकर्ताको छ । यस्तै, प्रशस्त पैसा बैकिङ सिस्टममा थुप्रिएपछि सस्तो ब्याजमै लगानी ऋण पाइने समेत लगानीकर्ताको बुझाई छ । सोहीकारण, बजारमा लगानी बढ्दा कारोबार रकमसँगै नेप्से परिसूचक पुनः उकालो लागेको हो ।आज बैंकिङ, होटल एण्ड टुरिजम र उत्पादनमूलक समूहमा भने गिरावट आएको छ । यीबाहेक अन्य सबै समूहमा उत्साहजनक वृद्धि आएको छ । सबैभन्दा बढी जीवन बीमा समूहमा २१८ र निर्जीवन बीमा समूहमा १९० अंकको सुधार आएको छ । यस्तै, अन्य समूहमा ११३ अंकको सुधार आएको छ ।बजार १९ अंकले बढ्दा मध्यभोटेकोसी जलविद्युत कम्पनीको सेयर मूल्य १० प्रतिशतले बढेको छ भने युनियन हाइड्रोपावर लिमिटेडको र कर्पोरेट डेभलपमेन्ट बैंकको सेयर मूल्य समान ९÷९ प्रतिशत बढेको छ ।
 कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।