यहाँ विगत सय वर्षदेखि कालगतिले कसैको मृत्यु भएको छैन त ? यस्तो छ वास्तविकता

person explore access_timeपुस २९, २०७८ chat_bubble_outline0

 


विश्वमा यस्ता विविध किसिमका ठाउँहरु छन्, जसको बारेमा थाहा पाएपछि हामीलाई पनि अचम्म लाग्छ । आज हामी तपाईलाई यस्तो ठाउँको बारेमा बताउन गइरहेका छौँ, जुन ठाउँमा विगत ७० वर्षदेखि कोही कसैको मृत्यु भएको छैन ।तपाईंलाई लाग्न सक्छ कि यहाँ कोही पनि बस्दैनन् भनेर ।यो अचम्म लाग्दो ठाउँ नर्वेमा छ । यहाँ यस्ता सुन्दर ठाउँहरु छन्, जसका कारण विश्वका प्रसिद्ध पर्यटक स्थलमा समावेश भएको छ । नर्वेमा यो ठाउँको नाम हो लाङइयरबेन । यो स्थानमा कोही पनि कालगतीले मर्न पाएका छैनन् । मर्न नै नपाउने कस्तो ठाउँ होला त भनेर यसबारे धेरै नै चर्चा त हुने गर्छ तर यसका लागि कारण पनि छ । तर के हो त ?

नर्वेलाई मध्यरातमा सूूर्य उदाउने देशको रुपमा  पनि चिनिन्छ । यो देशमा मे महिनादेखि जुलाईको अन्तिम सम्म सूूर्यास्त नै हुँदैन । यहाँ लगातार ७६ दिनसम्म सूूर्य रहन्छ र रात पर्दैन । यहाँको स्वालबार्डमा पनि १० अप्रिलदेखि २३ अगस्टसम्म सूूर्य डुुब्दैन । लङइयरबेनमा यहाँको प्रशासनले एक कानुनी व्यवस्था बनाएको छ, जसका कारण यहाँ मानिसको कालगतिका कारण मृत्यु हुन पाउँदैन । यहाँ मानिसको मृत्युुमाथि प्रतिबन्ध लगाइएको छ भन्ने प्रचलन त छ तर ठ्याक्कै प्रतिबन्ध नै लागू भने नभएको धेरैले बताउँछन् ।

कस्तो छ कानुन ?

नर्वेको उत्तरी ध्रुवमा लङइयरबेनमा वर्षभरी नै व्यापक चिसो हुनेगर्छ । त्यसैले यहाँ शवको अन्तिम संस्कारका लागि स्थान नै छैन । त्यसैले त्यहाँका बिरामी बासिन्दालाई उनीहरुको अन्तिम दिनमा ओस्लो लगिन्छ र मृत्यु भएपछि त्यतै अन्तिम संस्कार गरिन्छ ।  

यसको कारणको कुरा गर्नुपर्दा सन् १९१८ को फ्लूको महामारीका बेला निधन भएका यहाँका स्थानीयको शव पर्माफ्रोस्टका कारण अहिलेसम्म सड्न नपाएको जानकारीमा उल्लेख छ । ती शवमा अहिले पनि भाइरसको सक्रिय स्ट्रेन रहेको मान्यता राखिन्छ ।

यहाँको तापक्रम वर्षभरी नै फ्रिजिङ पोइन्टमा हुने भएकोले यहाँ सधैँजसो पर्माफ्रोस्टको अवस्था रहने भएकोले शवको अन्तिम संस्कार गर्नै नपाइने भएकोले यहाँ यस्तो अवस्था सिर्जना भएको बताइन्छ ।

द एटलान्टिकले यसबारे एउटा भिडियो युट्युबमा पोस्ट गरेको छ । उक्त भिडियोलाई ‘तपाईं यहाँ मर्न पाउनुहुन्नँ’ भन्ने शीर्षक दिएर अपलोड गरिएको छ । यसमा लङइयरबेनमा १० वर्षसम्म सम्पादकको रुपमा काम गरेको दाबी गर्ने एक व्यक्तिले यहाँको वास्तविकता भिन्न भएको बताएका छन् । उनले यहाँ प्रकाशित भिडियो र लेख गलत भएको दाबी गरेका छन् । उनका अनुसार मानिसहरुले यहाँका समाधि स्थलमा खरानी गाड्ने र समुद्र वा कुनै ठाउँमा छर्ने गर्छन् । यहाँ शवलाई मात्रै गाड्न प्रतिबन्ध लगाइएको उनको भनाई छ । उनका अनुसार यो भिडियोको शीर्षक नै गलत छ । उनी भन्छन्, ‘यहाँका स्थानीयको भालुको आक्रमण, मौसमका कारण, विभिन्न दुर्घटना र अन्य कारण ज्यान गएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।