ad
x

कैलालीको चुरे गाउँपालिका जसको कार्यालयसमेत सुरुमा अर्को पालिकामा राख्नु परेको थियो

उपाध्यक्ष दिपादेवी साउद भन्छिन्– काँचुली फेर्दैछ चुरे पालिकाले

person explore access_timeमाघ २, २०७८ chat_bubble_outline0

 सुदूरपश्चिम प्रदेशको सुगम जिल्ला भएर पनि यसका सबै पालिका सुगम छैनन् । प्रदेश राजधानीसमेत रहेको कैलालीका केही पालिका दुर्गम छन् । सुगम मानिएको कैलालीका यिनै दुर्गम पालिकामध्येको एक हो चुरे गाउँपालिका ।


नेकपा एमालेका तर्फबाट चुरे गाउँपालिका उपाध्यक्षमा निर्वाचित दिपादेवी साउदले कैलालीकै विकट मानिएको यो गाउँपालिकामा आफूहरु जनप्रतिनिधि भएर आउँदा विकास शून्य अवस्था रहेको स्मरण गराइन् । सडक, विद्युत, स्वास्थ्य चौकी, खानेपानी जस्ता आधारभूति सेवाबाट समेत त्यो बेला यहाँका नागरिक वञ्चितजस्तै रहेको उनले सुनाइन् ।‘विकटताकै कारण केही महिना त कैलालीको गोदावरी नगरपालिकास्थित अत्तरियामा चुरे गाउँपालिकाको कार्यालय खोलेर काम गर्नु परेको थियो,’ उनले रातोपाटीसँग भनिन्, ‘गाह्रो भए पनि त्यसलाई छिचोल्दै विकास गरेका छौं जस्तो लाग्छ । अहिले चुरेका सबै वडामा सडक पुगेको छ । चार वटा स्वास्थ्य इकाई थपेर ७ वटा स्वास्थ्य चौकी निर्माण गरेका छौं ।’ आफूहरु निर्वाचित भएको आउँदाको अवस्था र अहिलेको अवस्था तुलना गर्ने हो भने पालिकाले काँचुली फेरेको उनको भनाइ छ ।विद्युत सेवा पनि केही बस्तीबाहेक सबै वडामा विस्तार भएको उनले सुनाइन् । वडा नं १, २, ३, ४ र ६ का केही बस्तीमा अझै पनि विद्युत पु¥याउन नसकेको उनले जानकारी दिइन् । ‘तर काम जारी छ, केही महिनाभित्र त्यहाँ पनि विद्युत पु¥याउने योजना छ,’ उनले भनिन्, ‘गाउँपालिकाको भवन निर्माण सम्पन्न भएको छ । वडा नं ५ र ६ को कार्यालय भवन निर्माण पनि सम्पन्न भइसकेको छ ।’ वडा नं १, २, ३ र ४ को वडा कार्यालय निर्माणका लागि टेण्डर भइसकेको उनले बताइन् ।पालिकाको न्यायिक समिति संयोजकको हैसियतले आफूले न्याय सम्पादनमा समेत सक्रियता बढाएको उनको भनाइ छ । योे वर्षमात्रै २० वटा मुद्दामा मिलापत्र गरेको उनले जानकारी दिइन् । उनका अनुसार न्यायिक समितिमा धेरैजसो जग्गाको सीमाना विवाद, गालीगलौजका मुद्दा आउने गरेको छ ।भौगोलिक विकटताका कारण वडाहरु टाढाटाढा रहेकाले अहिले वडामै मेलमिलापकर्ता गठन गरेर धेरैजसो मुद्दा वडाबाटै मिलापत्र हुने गरेको उनले बताइन् ।आफूले प्रतिनिधित्व गरेको दल नेकपा एमाले विभाजन भएको अवस्थामा भने काम गर्न केही असहजता भएको उनले सुनाइन् । ‘पालिकास्तरमा पार्टी विभाजनको असर त्यति नपरे पनि आस्थाकै कारण प्रदेश सरकारबाट भने एमालेका स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिमाथि विभेद भएको थियो,’ उनले भनिन्, ‘चुरे गाउँपालिकामा परेको विद्यालयको तारजालीको योजना र सडक सम्बन्धी योजना अन्तै दिइएको थियो ।’गाउँपालिकाको अध्यक्ष र उपाध्यक्ष एमाले पार्टी मै भएकाले प्रदेश सरकारको भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्रालयबाट ती योजना काटेको हो भन्ने महसुस आफूहरुले गरेको उनले सुनाइन् ।कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।