ad
x
कोरोना कहर

कोरानो ग्राफ उकालो लाग्दै, लुम्बिनी प्रदेशका सीमा नाकामा अझै चेकजाँच फितलो

अस्पतालमा बेड र उपकरण तयारी अवस्थामा

person explore access_timeमाघ ३, २०७८ chat_bubble_outline0

 लुम्बिनी प्रदेशमा कोेरानाको ग्राफ पुनः बढ्दै गर्दा भारतीय सीमा नाकामा भने चेकजाँच फितलो नै रहेको पाइएको छ । केही दिन अघि प्रदेश सरकारको मन्त्रिपरिषद बैठकले कोरोना नियन्त्रणका लागि अस्पतालहरू सञ्चालन र सीमा नाकामा चेकजाँच कडाई गर्ने निर्णय गरेको थियो । तर पनि सीमा नाकामा भने अझै प्रभावकारी ढंगले चेकजाँच नभएको पाइएको हो ।


पछिल्लो साता रुपन्देहीको बेलहिया नाका हुँदै नेपाल प्रवेश गर्ने ४१८ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । एक हप्ता अवधिमा एन्टिजेन परीक्षण २३४० गर्दा ४१८ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको  छ । बेलहिया नाका ल्याब टेक्निसियन लोकनाथ कँडेलका अनुसार नाकामा स्वास्थ्य चेकजाँच गर्ने ८ स्वास्थ्यकर्मी अहिलेसम्म संक्रमित भइसकेका छन् । जनस्वास्थ्य कार्यालय रुपन्देहीका प्रमुख गौरव ढकालले सतर्कता अपनाउँदै काम गर्दा पनि स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई संक्रमण देखिएको बताए ।

भारतमा पछिल्ला दिनमा संक्रमणको दर बढेपछि यसको असर नेपालमा पनि देखा पर्न थालेको हो । नाकामा दैनिक ५ सयभन्दा धेरैजनाको एन्टिजेन परीक्षण हुने गरेको छ । यद्यपि नाकाबाट प्रवेश गर्ने सबैको भने परीक्षण हुने गरेको छैन ।चेकजाँच फितलोसुनौली नाका हुँदै नेपाल प्रवेश गर्ने सबै नागरिकको एन्टिजेन परीक्षण गरिँदैन । केही दिन भारतमा बसेर आएका नागरिकहरुलाई वा भारतमा रोजगारी गरेर फर्किएकाहरुलाई मात्र एन्टिजेन परीक्षण गरिन्छ ।तर, यो नाका हुँदै भारतीय बजारमा दैनिक सरसामान लिन जाने नेपालीहरुलाई भने परीक्षण बिना नै आउन दिइन्छ । भारतबाट आउने नागरिकहरुलाई सामान्य सोधपुछपछि उनीहरु भारतमा कति दिन बसे भन्ने जानकारी लिएर नाकामा स्वास्थ्य चेकजाँच गर्ने कि नगर्ने भन्ने निर्धारण गरिन्छ ।धेरैजसोले आफू सुनौली बजारमा किनमेलका लागि गएको बताउने गरेको र उनीहरुलाई स्वास्थ्य परीक्षणबिना नै नेपाल प्रवेश गर्न दिइने गरेकाले संक्रमणको जोखिम कायमै रहने विज्ञहरु बताउँछन् ।भारततर्फबाट लामो दुरीबाट आएका, भारतमा बास बसेकाको मात्र एन्टिजेन परीक्षण गर्ने गरिएको छ । तर सुनौली, नौतनवा लगायतका स्थानमा किनमेल गर्न जाने नेपालीहरुको भने एन्टिजेन परीक्षण नगरिएको नाकामा रहेका एक सुरक्षाकर्मीले बताए ।

ती प्रहरीले रातोपाटीसँग भने, ‘समान्यतया मानिसहरु साँझ बिहान जान्छन्, आउँछन् । कतिलाई चेकजाँच गर्ने ? त्यसैले दैनिक ओहोरदोहोर गर्नेलाई छाडिएको हो, केही दिन भारतमै बसेर आउनेलाई भने चेकजाँच गरिन्छ ।’

एन्टिजेन परीक्षणमा सिद्धार्थनगर नगरपालिका, रेडक्रस लगायतका संस्थाले पनि जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयसँग सहकार्य गरेका छन् । बिहान ६ बजेबाटै शंकास्पद व्यक्तिको एन्टिजेन परीक्षण गरेरमात्र नेपाल प्रवेश गर्न दिइएको छ । एन्टिजेन परीक्षण गर्न सीमा नाकामा हेल्थ डेस्कका लागि स्थान साँघुरो हुँदा परीक्षणमा समस्या देखिन्छ ।  अध्यागमन कार्यालयभित्र अहिले हेल्थ डेस्क स्थापना गरिएको छ ।

यसअघि पनि नेपालमा भारतबाट आउने व्यक्तिबाटै कोरोना संक्रमण फैलिएको भन्दै उद्योगी व्यवसायीले सीमा नाकामा परीक्षणलाई प्रभावकारी बनाउन माग गरेको बुटवल उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष उज्ज्वल कसजुले रातोपाटीलाई बताए ।  उनले कोरोना चेकजाँच सहज रुपमा गरेर ढुक्कसँग नेपाल आउने वातावरण मिलाउनु पर्नेमा जोड दिए । व्यवसायीहरुलाई अप्ठ्यारो पार्ने गरी काम गर्न नहुने उल्लेख गर्दै उनले सरकार कारोना नियन्त्रण गर्नका लागि गम्भीर बन्नुपर्ने बताए ।

अस्पताल तयारी अवस्थामा

लुम्बिनी प्रदेशका स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्री इन्द्रजित थारूका अनुसार कोरोनाको दर विस्तारै बढ्दै जाने संकेत देखिएकाले अस्पतालमा बेड तथा जनशक्ति र उपकरणहरु तयारी अवस्था राख्ने  काम भइरहेको छ । उनले अस्पतालहरू पुरानै पूर्वाधारबाट काम गर्ने अवस्थामा रहेको बताए ।

विगतमा धेरै अस्पतालमा आईसीयू र भेन्टिलेटर तयार पारेको जानकारी दिँदै उनले अहिलेसम्म अस्पताल आएका केसहरु निकै कम भए पनि आवश्यक तयारी भने गरिएको प्रस्ट पारे । प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशक डा. विनोदकुमार गिरीले अस्पतालमा भर्ना हुने संख्या न्यून रहे पनि संक्रमणको ग्राफ वृद्धि हुँदै गएकाले अस्पतालमा कोरोनाको लागि भन्दै हाल सामान्य बेड, आईसीयू, एचडीयू र भेन्टिलेटर तयारी अवस्थामा राख्ने काम भइरहेको बताए । उनले विगतमा सञ्चालनमा आएका बेडहरु र उपकरण तथा जनशक्तिका लागि तयारी अवस्थामा राख्ने काम भएको बताए ।

प्रदेशका अस्पतालमा कुल १ हजार ७९ वटा बेड छन् । स्वास्थ्य निर्देशनालय बुटवलका अनुसार प्रदेशका २३ वटा अस्पतालमा  आईसीयू, एचडीयू बेडहरु विस्तारै बन्दै गएका छन् । हाल प्रदेशमा २ सय ३९ वटा आईसीयू बेड छन् ।

यस्तै एचडीयू बेड ५१२ वटा छन् भने भेन्टिलेटर ७९ वटा छन् । डा. गिरीले भने, ‘अहिले हामीलाई विगतमा जस्तो अप्ठ्यारो अवस्था आउँदैन । अधिकांश अस्पतालमा आईसीयू र एचडीयू तयारी अवस्थामा छन् ।’

लुम्बिनी प्रदेशमा कुन अस्पतालको क्षमता कति ?

कर्मचारीहरु त्रासमा

सुनौली नाकामा तैनाथ ८ जना स्वास्थ्यकर्मीलाई आइतबारसम्म कोरानो संक्रमण भएको छ । त्यहाँ अहिले कर्मचारीहरु विभिन्न संघ संस्थाबाट भोलिन्टियर रुपमा पनि आएका छन् । तर त्यहाँ तैनाथ भएका कर्मचारीहरु साँझ घर जानुपर्ने हुँदा आफ्नो कारण परिवारमा संक्रमण फैलिने हो कि भन्ने त्रासमा छन् । विगतमा कोरोना संक्रमित क्षेत्रमा काम गर्ने स्वास्थ्यकर्मीलाई छुट्टै बस्ने व्यवस्था मिलाएको थियो तर अहिले त्यो गरिएको छैन । अर्कोतिर कर्मचारीहरु कोराना संक्रमित भएमा कहाँ बस्ने भन्नेसमेत कुनै व्यवस्था नभएको सुनौली नाकामा काम गर्ने स्वास्थ्यकर्मीको गुनासो छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।