ad
x
समाचार

‘मधेस’ मा अन्य जिल्ला पनि थप्नुपर्ने माग, सत्ता पक्ष भन्छ– बिउ जोगाइयो !

person explore access_timeमाघ ४, २०७८ chat_bubble_outline0

प्रदेश २ को नाम अब ‘मधेस प्रदेश’ भएको छ । सोमबार प्रदेशसभाको दुईतिहाई बहुमतले मधेस प्रदेश नाम राख्ने निर्णय गरेसँगै यसको समर्थन र विरोधमा क्रिया–प्रतिक्रिया आइरहेका छन् । कतिपयले यो निर्णयको विरोधमा मुख्यमन्त्री र सांसदहरूको पुत्लासमेत दहन गरेका छन् । सत्ता पक्षले चाहिँ मधेसको बिउ जोगाएको दाबी गरेको छ ।


प्रदेशको नामका लागि मतदान हुँदा ९९ मत खसेको थियो । त्यसमध्ये ८० मत मधेसको पक्षमा खस्यो । सत्तारुढ जसपा, माओवादी र लोसपाका ६२ सांसदहरू ‘मधेस’को पक्षमा थिए । तर, गोप्य मतदान हुँदा ‘मधेस प्रदेश’को विपक्षमा रहेका काँग्रेस, एमाले र एकीकृत समाजवादीबाट समेत १८ मत मधेसको पक्षमा थपियो । काँग्रेस र एमाले ‘मिथिला–भोजपुरा’ नाम राख्ने पक्षमा थिए भने एकीकृत समाजवादीले ‘जानकी प्रदेश’ प्रस्ताव गरेको थियो ।संविधानतः तराईका ८ वटा जिल्लालाई समेटेर बनेको प्रदेश २ लाई ‘मधेस’ नामकरण गरिएकोमा सिके राउतको जनमत पार्टीले आपत्ति जनाएको छ । त्यसैगरी मधेस आन्दोलनमा क्रियाशील कतिपयले तराईमा २२ जिल्ला ‘मधेस’ भएको बताउँदै आठ जिल्लालाई मात्रै मधेस भनिएकोमा गुनासो गरेका छन् । मधेसमा अरू जिल्लालाई पनि समेटिनुपर्ने उनीहरूको माग छ ।सुशील कर्ण मधेस आन्दोलनका अगुवा युवा आन्दोलनकारी हुन् । मंगलबार उनको समूहले जनकपुरमा प्रदेशसभाका सदस्यहरूको पुतला जलाएका छन् । २२ वटा जिल्लालाई मधेस प्रदेश बनाउने मागसहित ‘एक मधेस एक प्रदेश’का लागि मधेस आन्दोलन भएको बताउँदै उनी ८ जिल्लालाई मात्रै मधेस प्रदेश भनिएकोमा चित्त दुखेको बताउँछन् ।नेपाली काँग्रेस हुँदै नेपाल सद्भावना पार्टीमा लामो समय राजनीति गरेर अहिले स्वतन्त्र बसेका खुशीलाल मण्डललाई पनि आठवटा जिल्लालाई मात्र मधेस घोषणा गरेकोमा चित्त बुझेको छैन । उनले भने, ‘मधेस प्रदेशकै लागि मोरङ, सुनसरी, झापा, कैलाली, कञ्चनपुर, बाँके, कपिलवस्तुमा बलिदानी दिएका थिए, तर आज आठवटा जिल्लालाई मात्र मधेस घोषणा गरेकोमा अरू जिल्लावासीलाई पीडा भएको छ ।’उनले थपे, ‘आज मधेस प्रदेश हुँदा खुशीयालीमा आठवटा जिल्लामा बिदा दिइएको छ, लड्डु बाँडिएको छ । तर, तराई मधेसका अरू जिल्लावासीसँग कुनै मतलब छैन ।’अब अरू जिल्लालाई पनि मधेस प्रदेशमा गाभ्न आन्दोलन हुनुपर्ने मण्डल बताउँछन् । उनी भन्छन्, ‘यो सुरुवात हो, अन्य जिल्लालाई पनि मधेस प्रदेशमा गाभ्नका लागि आन्दोलन गर्नुपर्छ ।मधेस आन्दोलनको समयमा सक्रिय रहेका कपिलवस्तुका रामकुमार गुप्ताको पनि मधेस प्रदेशले चित्त दुखेको छ । उनी भन्छन्, ‘म स्वयं मधेस प्रदेशका लागि आन्दोलनमा होमिएको थिएँ । कपिलवस्तुमा पनि धेरैले शहादत दिएका थिए । अहिले मधेसलाई ८ जिल्लामा मात्र सीमित गरेको सुन्दा दुःख लागेको छ ।’झापादेखि कञ्चनपुरसम्मका जनताले मधेस प्रदेशका लागि आन्दोलन गरेको तर केही दलको षड्यन्त्रपूर्ण निर्णयले आठवटा जिल्लालाई मात्र मधेस प्रदेश बनाएको भन्दै यसमा आपत्ति रहेको जनमत पार्टीका महासचिव चन्दन सिंह बताउँछन् । उनी भन्छन्, तराई मधेसका २२ वटै जिल्लालाई मधेस प्रदेश बनाउनुपर्ने भन्दै आएका छौँ र त्यसका लागि संघर्ष गरिरहेका छौँ ।’

गोरखापत्रका पूर्वप्रधान सम्पादक सीताराम अग्रहरीले पनि मधेस प्रदेश घोषणाले धेरैलाई दुखी बनाएको प्रतिक्रिया दिए । उनले भने, ‘बिराटदेखि अवधसम्मका नागरिकले मधेस र मधेसीका नाममा आन्दोलन गरेर र शहादत दिएका थिए, ती मैथिल पनि थिए, भोजपुरा, अवधी र सप्तकोशीपारीका विराटपुत्र थिए ।’

अग्रहरीको प्रश्न छ, ‘के अब सप्तकोशीपारीका या नारायणीपारिका १२ जिल्लाका मधेसीहरू मधेसी रहेनन् ? मधेस के अब ८ जिल्ला मात्र रह्यो ?’

मध्यमधेस  सर्वोत्तम विकल्प रहेको बताउँदै अग्रहरीले मधेस विद्रोह लहानभन्दा अघि सर्वप्रथम नेपालगञ्जबाट शुरु भएको बताए । उनले भने,  ‘यो नबिर्सौँ, परतन्त्र मधेसीको मुद्दा बोकेर राजा त्रिभुवन समक्ष अनसन गर्ने मधेसवादका आदि अभियन्ता रघुनाथ ठाकुर र  क्रान्तिकारी  नेता, कवि श्यामलाल मिश्र सप्तकोसी पारीका थिए ।’

मधेसको बिउ जोगाइयो : दीपेन्द्र झा

आठ जिल्लालाई मात्रै मधेस प्रदेश बनाइएको भन्दै चित्त दुःखाउनेहरुलाई सम्झाउँदै मधेस प्रदेशका मुख्य न्यायाधिवक्ता दीपेन्द्र झा रातोपाटीसँग भन्छन्, ‘अहिले बिउ जोगाउनु नै मुख्य कुरा हो । आज एउटा मधेस भयो भने भोलि अर्को थरुहट पनि हुन सक्छ । कमसेकम अहिले भइराखेको कमसेकम पहिचान जोगाऔँ भनेर मधेस नामकरण गरिएको हो ।’

अधिवक्ता झाले अगाडि थपे, ‘कुनै अप्सन नहुँदाखेरि धेरै खराबमध्ये कम खराब विकल्प रोजिएको हो । त्यसकारणले मधेसको बिउ जोगाइएको हो । मधेस नाम नराखेको भए त पुरै पहिचानै जान्थ्यो । पुरै बिउ नै जान्थ्यो । कमसेकम अहिले एउटा बिउ त जोगियो नि । अब यो फक्रन्छ र यसमा अरू पनि जोड्दै जान सकिन्छ ।’ 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X