शुक्रबार, २६ जेठ २०८०
ताजा लोकप्रिय

जल गैंडाले आवाजकै आधारमा साथी र शत्रुलाई छुट्याउन सक्छन् : अध्ययन

बुधबार, १२ माघ २०७८, १२ : ३०
बुधबार, १२ माघ २०७८

एउटा अध्ययनलाई विश्वास गर्ने हो भने जल गैँडाले आवाजका आधारमा  आफ्ना साथी र शत्रुलाई छुट्याउन सक्छन् । जल गैँडाको बारेमा अफ्रिकाको प्राकृतिक आरक्षणमा अनुसन्धान गरेका  वैज्ञानिकहरुको एउटा समूहले यस्तो निस्कर्ष निकालेको हो । 

अनुसन्धानका नेता तथा फ्रान्सस्थित युनिभर्सिटी अफ सेन्ट इट्नीका प्राध्यापक निकोलस म्याथेभोनका अनुसार उसको अनौठो आवाजकै कारण आफ्ना साथी र मित्रलाई खुट्याउन सक्छ । जंगली जल गैँडा वास्तवमै होहल्ला गर्छन् ।

वैज्ञानिकहरुका अनुसार उनीहरुको एउटा फराकिलो स्वर भन्डार हुन्छ । उसको कर्कश आवाज, चिच्चावट र स्वा स्वा अन्य जनावरको भन्दाबढी हुन्छ । 

म्याथेभोनले चितुवा, सील, हुँडारलगायतका जंगली जानकारहरुका बारेमा अध्ययन गरेका छन् ।  ‘उनीहरुले बोलाउँदा साथीको पहिचानको सूचना हुन्छ । उनीहरुले आफ्नै आवाजले एक अर्कालाई चिन्छन् । यस्तो पहिचान क्षमताले उनीहरुबीचको सामाजिक सम्बन्धलाई सहयोग गर्छ,’ म्याथेभोन भन्छन् । 

सो अध्ययन करेन्ट बायोलोजीमा प्रकाशित छ । 

खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया

लेखकको बारेमा

एजेन्सी
एजेन्सी
लेखकबाट थप