ad
x
राष्ट्रियसभा चुनाव

यी हुन् बागमती प्रदेशबाट राष्ट्रियसभामा नवनिर्वाचित सदस्य

person explore access_timeमाघ १२, २०७८ chat_bubble_outline0

राष्ट्रियसभा निर्वाचन अन्तर्गत बागमती प्रदेशमा सत्तारुढ गठबन्धनले दुवै सीटमा जित हासिल गरेको छ । सत्तारुढ गठबन्धनका उम्मेदवारद्वय कृष्णप्रसाद पौडेल र गोमा तिमल्सिनाले जित हासिल गरेका हुन् ।


पौडेलले ४ हजार ७९४ मतभार ल्याएर विजयी भए भने तिमल्सिनाले ४ हजार ८२४ मतभार ल्याइन् । पौडेल नेपाली काँग्रेसको कोटामा र तिमल्सिनाले नेकपा एकीकृत समाजवादीको कोटामा उम्मेदवारी दिएका थिए । उनीहरु सत्तारुढ गठबन्धनको साझा उम्मेदवारका रुपमा मैदानमा उत्रिएका थिए ।कृष्णप्रसाद पौडेल (नेपाली काँग्रेस)२०१७ सालमा स्याङ्जामा जन्मिएका कृष्णप्रसाद पौडेल बागमती प्रदेशबाट राष्ट्रियसभा सदस्य पदमा विजयी भएका छन् । २०३६ सालबाट विद्यार्थी राजनीति सुरु गरेका उनले २०३८÷३९ सालमा काठमाडौँको पकनाजोलस्थित पिपल्स क्याम्पसमा नेपाल विद्यार्थी संघको विभिन्न जिम्मेवारीमा रहेर काम गरे ।त्यसपछि उनले शिक्षण पेशा सुरु गरे । लोकतान्त्रिक विचारधारा अवलम्वन गर्ने पौडल २०४७ सालमा शिक्षक संघको संस्थापक सदस्य भए । शिक्षण पेशामा रहँदै पेशागत हितका निम्ति निरन्तर लागिपरेका उनले २०५० सालमा संघको सभापतिको जिम्मेवारी सम्हाले ।२०६० सालमा प्रजातान्त्रिक काँग्रेसको शिक्षा समितिको सदस्यसचिव, महासमिति सदस्य हुँदै २०६१ सालमा उनी काँग्रेस स्याङ्जा जिल्ला समितिको सदस्य भए । उनी काँग्रेसको जिल्ला सदस्य भएपछि पार्टीको गतिविधिलाई सक्रियताका साथ अघि बढाउन डटेर लागेका थिए ।पार्टीको संगठनभन्दा पनि सचिवालयको काममा उनले बढी जिम्मेवारी प्राप्त गरेका छन् । पार्टीको केन्द्रीय कार्यालय सचिवालयतर्फ उनले आफ्नो कार्यकुशलता प्रस्तुत गरेका छन् । उनी काँग्रेसको १३ औं महाधिवेशनबाट केन्द्रीय कार्यालयको मुख्यसचिवको जिम्मेवारीमा रहे ।प्रशासनिक क्षेत्रमा दक्षता प्राप्त गरेका उनी २०७४ सालमा राष्ट्रियसभा सदस्य पदका लागि सिफारिसमा परे तर, उनले उक्त जिम्मेवारी सम्हाल्न पाएनन् ।लामो समय शिक्षण पेशामा रहेका पौडेल काठमाडौँको गोंगबुस्थित बिएसटी कलेजको संस्थापक क्याम्पस प्रमुख पनि हुन् । करिब २५ वर्ष शिक्षण पेशामा रहेका उनी काँग्रेस वृत्तमा शिक्षित नेताको रुपमा स्थापित व्यक्ति हुन् ।

गोमा तिमल्सिना (नेकपा एकीकृत समाजवादी)

२०१२ सालमा गोरखा (मामा घर)मा जन्मिएकी गोमा तिमल्सिनाको घर भने तनहुँको बन्दीपुर हो । उनी मजदुर संगठनबाट राजनीतिमा उदाएकी नेतृ हुन् ।

२०३७ सालदेखि एमालेको मजदुर संगठनबाट राजनीतिमा प्रवेश गरेकी उनले चितवन, गीता नगरमा घरजम गरे पनि कार्यक्षेत्र हेटौँडा कपडा उद्योगमा थियो । तिमिल्सिनाले २२ वर्ष आफ्ना जवानीका उर्वर समय त्यहाँ बिताइन् । उद्योगमा कार्यरत अवस्थामा पनि उनले अन्य सहकर्मीसँग मिलेर पार्टीको संगठन विस्तारमा भूमिका निर्वाह गरिन् ।

२०३७ सालमा नेपाल स्वतन्त्र मजदुर संगठनमा आवद्ध भएर उनी मजदुर आन्दोलनमा लागेकी हुन् । सो समयमा उनी महिला संगठनमा समेत आवद्ध थिइन् । संगठनमा आवद्ध भएर राज्यविरुद्ध काम गरेको भन्दै उनलाई त्यतिबेला राज्यद्रोहको मुद्दासमेत लगाइएको थियो । नेपाल स्वतन्त्र मजदुर संगठन नेकपा मालेसँग नजिक रहेर आफ्ना गतिविधिहरु सञ्चालन गर्ने गर्दथ्यो ।

उनी जिफण्टको मध्यमाञ्चल संयोजक हुँदै अनेमसंघमा आवद्ध भइन् भने मजदुर विशेष जिल्ला कमिटीमा रहेर पनि काम गरिन् । २०४३ सालतिर नै उनले मालेको पार्टी सदस्यता लिएकी थिइन् । तिमल्सिनाले २०४६ सालमा पञ्चायत विरुद्धको आन्दोलनमा पनि महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेकी थिइन् ।

२०४७ सालमा मालेले नेकपा मार्क्सवादी लेलिनवादी पार्टीसँग एकता गरेपछि भने उनी एमालेमा आवद्ध भइन् । उनले एमालेको मजदुर संगठन जिफन्टमा ‘वरिष्ठ ट्रेड युनियनकर्मी’ पदमा रहेर काम गरेकी थिइन् । उनी तीन पटकसम्म एमालेको मजदुर तर्फको राष्ट्रिय परिषद सदस्य भइन् । तिमिल्सिना २०५४ मा एमालेको टेक्सटाइल गार्मेन्ट मजदुरको संगठनमा केन्द्रीय उपाध्यक्ष थिइन् ।

एमालेको आठौँ महाधिवेशनमा तिमिल्सिना केन्द्रीय सदस्यको उम्मेदवार भइन् तर विजयी हुन सकिनन् । एमालेमा उनलाई माधव नेपाल निकट भनेर चिनिन्थ्यो । तिमल्सिना नवौँ महाधिवेशनमा नेपाल समूहबाट पुनः केन्द्रीय सदस्यको उम्मेदवार भइन् । यसपटक पनि नजिता उनको पक्षमा आएन । त्यसपछि उनी पार्टीमा केन्द्रीय सल्लाहकारमा मनोनित भइन् ।

२०७८ सालमा एमाले विभाजनपछि उनी माधवकुमार नेपाल नेतृत्वको नेकपा (एकीकृत समाजवादी) प्रदेश कमिटी सदस्य बनिन् भने केही समयपछि उनीलाई केन्द्रीय सदस्य बनाइयो ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X