ad
x
राजनीति

‘खाने बेलामा’ एमाले छाडेका ‘अभागी’

person explore access_timeचैत ५, २०७८ chat_bubble_outline1

नेकपा एमाले मोरङका इञ्चार्ज विनोद ढकालले विराटनगरमा हामीलाई हिसाब सुनाए– माधव नेपालको पक्षमा लागेर जति मान्छेले एमाले छाडे, त्योभन्दा बढी सङ्ख्यामा मानिसहरू अन्य पार्टीबाट एमालेमा प्रवेश गरेका छन् । फुटको असर नेकपा एमालेमा खासै परेको छैन ।


एमालेका केन्द्रीय नेतासमेत रहेका ढकालले सुनाएको यो सापो–नापो, हिसाब–किताबमाथि हामीले कुनै शंका–उपशंका गरेनौँ । बरु हामी एमाले विभाजन हुनुपूर्व माधव नेपाल पक्षको प्रभाव क्षेत्र मानिने उत्तरी मोरङको केराबारी गाउँपालिकातर्फ लाग्यौँ । टाउको गन्दा ढकालकै भनाइ सही हुन सक्ला । तर, राजनीतिमा कार्यकर्ताहरूको टाउकाको मूल्यचाहिँ चुनावी अङ्कगणितले शायदै गन्न सक्दो रहेछ भन्ने लाग्यो केराबारी पुग्दा ।रमेश चेम्जोङ पञ्चायत कालमा कम्युनिस्टको गढ मानिने धनकुटाको राजारानीमा जन्मेका हुन् । त्यहाँ ३० वर्ष बिताएर उनी मोरङको केराबारी झरेको पनि ३० वर्ष नै बित्यो । उनी अहिले ६० वर्ष पुगे । अनेरास्ववियु एकताको पाँचौैँ हुँदै एमालेमा उनले ४० वर्ष बिताएका छन् । यसक्रममा उनले चार कार्यकालसम्म नेकपा एमालेको केराबारी गाउँ कमिटी प्रमुख भएर १२ वर्ष बिताएका छन् ।अहिले रमेश चेम्जोङले आफ्नो ४० वर्षे राजनीतिक यात्रामा विश्राम लगाउँदै माधव नेपाल नेतृत्वको नेकपा एकीकृत समाजवादी रोजेका छन् । हाल उनी एकीकृत समाजवादीको केराबारी गाउँ कमिटी अध्यक्ष र मोरङ जिल्ला कमिटी सदस्य छन् ।गाउँपालिकाको भवन क्रस भएर केराबारी बजारबाट अलि माथि पुगेपछि रमेश चेम्जोङको घर भेटियो । पूर्वबाट झुल्केघामले स्वागत गरिरहेको थियो । घर अगाडि फुलेको रातो फूलमा घामको प्रकाश ठोक्किँदा प्राकृतिक छटाले थप शोभा दिइरहेको थियो । कोठेबारीमा  ढकमक्क हरियो सागसब्जी, आँगन छेउमा कुखुरा, परेवा चरिरहेका थिए । खोरमा रहेको बलियो सुँगुरले स्याहार सम्भारको शुभसंकेत गरिरहेको थियो । रंगरोगन गरिएको सफा घरले भनिरहेको थियो– यो घरमा पक्कै पनि जाँगरिला मान्छे बस्छन् ।केही महिना अघिसम्म रमेश यतिविघ्न  एक्ला थिएनन् । उनका साथमा श्रीमती थिइन् । तीनवटै छोरीहरू बिहे गरेर आ–आफ्नो घरमा गए पनि रमेशको जीवन कोठेबारीजस्तै हराभरा नै थियो, किनभने बुढेसकालमा साथ दिने श्रीमती थिइन् । ४० वर्षसम्म ऊर्जाशील समय बिताएको एमाले पार्टी पनि साथैमा थियो । तर, श्रीमतीले छाडेर जानु र एमाले पार्टी पनि छाड्नु लगभग सँगसँगै जस्तो भयो ।रमेशलाई भेटेपछि हामीले थाहा पायौँ । घरमा उनी एक्लै बस्दा रहेछन् । नितान्त एक्लै । ६० वर्षीय पुरुष । बिहान–बेलुका खाना आफैँ पकाउने । आफैँ भाँडा माझ्ने । कुखुरा परेवा र सुँगुरलाई आफैँ चारो खुवाउने । एक्लै सुत्ने, एक्लै उठ्ने । नितान्त एक्लै । हराभरा कोठेबारीभित्र नितान्त एक्लोपना । रमेशलाई सम्झँदा हामीलाई पो बैराग लाग्यो !

‘मैले तपाईंहरूलाई केराबारी बजारमै भेट्न सक्थेँ, तर घरमा कुखुरालाई चारो दिनुपर्ने र भात पकाउनेपर्ने बेला भएकाले धेरैबेर घर छोड्न सकिनँ’ रमेशले आफ्नो ‘मजबुरी’ सुनाए ।

केही महिना अघिसम्म रमेश यतिविघ्न  एक्ला थिएनन् । उनका साथमा श्रीमती थिइन् । तीनवटै छोरीहरू बिहे गरेर आ–आफ्नो घरमा गए पनि रमेशको जीवन कोठेबारीजस्तै हराभरा नै थियो, किनभने बुढेसकालमा साथ दिने श्रीमती थिइन् । ४० वर्षसम्म ऊर्जाशील समय बिताएको एमाले पार्टी पनि साथैमा थियो । तर, श्रीमतीले छाडेर जानु र एमाले पार्टी पनि छाड्नु लगभग सँगसँगै जस्तो भयो । एकातिर पारिवारिक वियोग, अर्कातिर पार्टी वियोग । श्रीमती क्यान्सरको उपचार गर्दागर्दै भक्तपुरस्थित क्यान्सर अस्पतालमा बितेकी रहिछन् ।

हामी रमेशसँग राजनीतिक कुराकानी गर्न गएका थियौँ । तर, उनको पारिवारिक स्थितिले जिन्दगीको भावनात्मक पाटोतिर डोर्‍यायो । हामीले सोध्यौँ– क्यान्सर त निको हुने रोग हो, उहाँको निधन कसरी भयो ?’

जवाफमा उनले पत्नी वियोगको पीडा यसरी सुनाए–

ज्ञानको अभाव भन्ने कुरा साह्रै ठूलो अनिकाल रहेछ । अनुभव भन्ने कुरा धेरै ठूलो रहेछ । उनको बानीले पनि अलिकति घर गर्‍यो । चुरोट पनि खाने, रक्सी पनि खाने । उनको बानी के थियो भने केराबारीकै मेडिकलबाट खड्ग लुइँटेललाई बोलाएर यहीँ उपचार गर्नुपर्ने । यहाँ निको नहुने रोग लागेपछि त गाह्रो भो नि । हस्पिटल मरिगए जान्नँ भन्ने । नजाने । एकदम कम बोल्ने स्वभावकी । सोधेको कुरामात्रै भन्ने । बढी नबोल्ने ।

एक दिन माछा मार्न गएकी थिइन् । आकाशबाट पनि पानी पर्‍यो, खोलामा पनि भिजिन् । पुरै भिजेर आइन् । अलिकति स्वर भासिएको थियो । सुरुमा उनले भनिन्– म त हस्पिटल त गए पो !

स्वर भासिएको एक महिना भइसकेको थियो । त्यतिबेला कोरोना एकदम मच्चिएको थियो । गेटमा तगारो लगाएर मान्छेलाई घरमा आउन बन्द गरिएको अवस्था थियो । तातोपानी खानू, अदुवा बेसार हालेर खानू, दही, चिसोपानी नखानू है भनें । तर, घट्ने त कामै गरेन । अनि खड्गजीलाई सबै लक्षणहरू बताएँ । उहाँले १५–१६ सयको दबाई पठाउनुभयो । एक हप्तामा त्यो खाइसक्दा २० को २१ भयो, तर घटेन ।

उनी धामी देवारीमा धेर विश्वास गर्ने । देवारी ल्याएर फुक्दै गरेका बेला देवारीसँग भनेको सुनेँ, मलाई घरमा यादै गर्दैन, म सारो भइसकें ।

त्यसपछि लु हिँडिहाल् वीपी कोइराला धरानमा भनेर लगेँ । त्यहाँ सबै चेकजाँच गर्दा १८–१९ दिन लाग्यो । एउटा बायोस्पी गर्नुपर्ने भो ।  तर, रिपोर्ट ‘अन नोन’ भनेर आयो । डाक्टरले के भन्यो भने मैले यहाँ काम गरेको दुई वर्ष भयो, मेरो अनुभवमा यो ९५ प्रतिशत क्यान्सर हो, तर रिपोर्टमा देखिएन । बिरामी साह्रै भइसकेको छ, ठाउँमै लगिहाल्नोस् ।

अनि मैले पैसाको जोहो गरेर काठमाडौँ पठाएँ । काठमाडौँमा डाक्टरले देख्नेवित्तिकै भन्यो, योचाहिँ क्यान्सरै हो । होइन भने पनि यो चानचुने रोग होइन ।

बायोप्सी गरेपछि क्यान्सर, त्यो पनि चौथो स्टेपको भनेर आइदियो । एक्कैचोटि चार स्टेपमा पुग्यो क्या ! टाइम किल भयो । स्वर सुक्यो कि ठ्याक्कै भक्तपुर लगेको भए पहिलो स्टेपमा भेट हुन्थ्यो र उपचार सम्भव हुन्थ्यो जस्तो लाग्छ । स्वर सुक्नुचाहिँ साह्रै खतरा रहेछ ।

मेरो यो पहिलो अनुभवले के भन्छ भने अब स्वर भासियो भने म सिधै हस्पिटल जान्छु । त्यो पनि वीपी कोइराला क्यान्सर हस्पिटल भरतपुर हुन्छ कि भक्तपुर क्यान्सर अस्पताल, सिधै जान्छु । ठूलै क्यान्सर अस्पतालमा सिधै गइहाल्छु । स्वर भासियो भने यो अरूलाई पनि ज्ञानको कुरा है । सबैलाई ज्ञान होस् ।

गीत गाएको छैन । रातभरि धान नाचेको छैन । पालाम भनेको छैन । नारा जुलुसमा घोक्रो फुट्ने गरी कराएको छैन । आरामले बसेको छ । यस्तोबेला स्वर भासियो भने त्यो खतरा रहेछ । त्यसबेला ठ्याक्कै अस्पताल लगिदिएको भए समय बचत हुन्थ्यो । पैसा बचत हुन्थ्यो । उपचार गर्न सजिलो हुन्थ्यो । क्यान्सरको पहिलो स्टेपमै भेटिन्थ्यो र उपचारबाट ठीक हुन्थ्यो ।

अब के गर्ने ?

तपाई ६० वर्ष पुगिसक्नुभयो । छोरीहरू घरजम गरेर गइसकेछन् । जीवनसाथी बुढेसकालमा चाहिने लठ्ठी हो भन्छन् । तपाई घरमा एक्लै हुनुहुँदोरहेछ, अब जीवन कसरी गुजार्नुहुन्छ ? हाम्रो प्रश्नमा उनी निरुत्तरित देखिए । उत्तरित पनि कसरी होउन् ? नाति–नातिनालाई साथमा राखौँ भने हुर्किएका छैनन्, हुर्किए पनि यी बूढो मान्छेसँग उनीहरु कसरी सदाउलान् ।

०४८ मा धनकुटाबाट रकम चेम्जोङलाई प्रतिनिधिसभामा जिताउन जुटेका रमेश सोही साल केराबारी झरेपछि चार वर्षसम्म खेतीपातीमा लागे । धनकुटाले बल्ल मोरङलाई परिपत्र पठायो र उनलाई गाउँ पार्टीले खोज्यो । तर, त्यसपछि उनी वैदेशिक रोजगारीका लागि कतार गए । कतारबाट फर्केपछि उनले घरको आर्थिक स्थितिसुधारे । अहिले घरमा जुन हरियाली देखिएको छ, यसमा कतारको त्यही परिश्रमको बुँद मिसिएको छ ।

कोही विपन्न समुदायकी किशोरीलाई आश्रय दिएर केराबारी क्याम्पसमा पढाइदिने, अनि बिहान–बेलुका यस्सो खाना पकाइदिने सहारा हुन्थ्यो कि ? रमेशको व्यक्तिगत मामिलामा हामी प्रवेश गर्न खोज्यौं । जवाफमा उनले भने, ‘घरमा एक्लो पुरुष छु, त्यसरी किशोरीलाई राखेपछि समाजले अनेकथरी प्रश्न उठाइहाल्छ ।’

घरमा कोही कामदारलाई सपरिवार नै राख्ने पो हो कि ? तर, त्यसो गर्दा विभिन्न दायित्वको प्रश्न उठ्ला । पछि सम्पत्तिसम्बन्धी विवाद होला । उसोभए अर्को बिहे पो गर्ने हो कि बुढेसकालको सहारा ? यो उमेरमा कसरी बिहे गर्नु ? रमेशले सुनाए– आफन्तहरूले यस्तो उपाय पनि सुझाइरहनुभएको छ, तर म राजनीतिक मान्छे, समाजलाई पनि त हेर्नुपर्‍यो । सबै कुरालाई बिचार गर्नुपर्‍यो ।

एकजना जेष्ठ नागरिकले आफ्नो जीवनसाथी गुमाउँदाको एक्लोपना कस्तो हुँदोरहेछ भन्ने अनुमान गरियो । उनलाई खाना पकाउनका लागि भान्सामा छिर्न ढिलो भइसकेको थियो । त्यसैले अनुत्तरित प्रश्नमा रुमलिन छाडेर राजनीतिमा प्रवेश गरियो ।

यहीबीचमा छिमेकी महिला आएर चिया पकाइदिइन् र भनिन्, ‘एकमुठी धनियाँ टिपेर लान्छु है ?’ रमेशले भने, ‘जति चाहिन्छ, लैजाऊ ।’

एमालेमा बिताएका ४० वसन्त : ६ भोटको सजाय !

विसं. २०१८ मा धनकुटाको मनोरम उपत्यका राजारानीमा जन्मेका रमेश चेम्जोङ ०४८ सालमा बसाई झरेर मोरङको केराबारीमा आएका हुन् । उनले ०३७ सालसम्म डाँडाबजार स्कुलमा पढे । त्यसपछि अध्ययन अघि बढाउन सकेनन्, स्कुलबाटै राजनीतिमा लागे ।

​‘डाँडाबजार स्कुल छेउको ढुंगामा धनकुटा क्याम्पसबाट आएका विद्यार्थीको भाषण सुनेर अनेरास्ववियु एकताको पाँचौँमा लागेँ । त्यसबेला किताबमा गाता लगाउने ‘चीन सचित्र’ आउँथ्यो । त्यो हिन्दी र अङ्ग्रेजीमा दुवै भाषामा पाइन्थ्यो । त्यो पढेर प्रभावित भइयो’ चेम्जोङ भन्छन्, ‘अखिलमा बसेरै धेरै कामचाहिँ गरिनँ । तर, राजारानीबाटै ०३८ सालदेखि गाउँमै राजनीति शुरु गरेँ । टेकरत्न चेम्जोङले पार्टी सदस्यता दिनुभयो । पछि उहाँ एमालेबाट राजारानीको गाविस अध्यक्ष हुँदा मैले ८ नम्बर वडाध्यक्षमा चुनाव जितेँ ।’

०४८ मा धनकुटाबाट रकम चेम्जोङलाई प्रतिनिधिसभामा जिताउन जुटेका रमेश सोही साल केराबारी झरेपछि चार वर्षसम्म खेतीपातीमा लागे । धनकुटाले बल्ल मोरङलाई परिपत्र पठायो र उनलाई गाउँ पार्टीले खोज्यो । तर, त्यसपछि उनी वैदेशिक रोजगारीका लागि कतार गए । कतारबाट फर्केपछि उनले घरको आर्थिक स्थितिसुधारे । अहिले घरमा जुन हरियाली देखिएको छ, यसमा कतारको त्यही परिश्रमको बुँद मिसिएको छ ।

कतारबाट फर्केपछि रमेशले केराबारी गाउँ कमिटीमा काम गर्न थाले । सचिव प्रणाली हुँदा उनी दुई कार्यकाल सचिव बने । थप दुई कार्यकाल एमाले गाउँ कमिटीको अध्यक्ष भए । १२ वर्षसम्म उनले केराबारी गाउँ कमिटीको अध्यक्ष चलाए ।

हामीले सोध्यौँ, तपाईले ४० वर्षसम्म दुःख गरेको पार्टी नेकपा एमाले किन छाड्नुभएको त ? ‘एमाले छोड्ने धेरै कारणहरू छन् । एमालेमा कम्युनिस्ट पार्टीमा हुनुपर्ने गुण पनि छैन, बोली पनि छैन’ उनले भने ।

रमेशले अगाडि थप्छन्, ‘धेरै साथीहरू मलाई भन्छन्, तपाई त अभागी हुनुहुँदोरहेछ दाइ । ठूलो पार्टीमा धेरै लामो त्याग गर्नुभो । अब अहिले खानेबेलामा त्यता जानुभो । तपाईलाई दुःखै पाउन मात्रै लेखेको रहेछ । तर, हामीलाई राजनीति गरेर न हिजो केही पाउँला भन्ने थियो, न अहिले छ । म मेरो रहरले कहिल्यै गाउँ कमिटी अध्यक्ष भइनँ । बन्दशेसनभित्र साथीहरुको प्रेसरले गर्दा बनेको हुँ ।’

एमालेमै रहेको भए तपाईंले के खान पाउनुहुन्थ्यो ? कस्तो परिकार खानेबेलामा तपाईंले एमाले छाड्नुभयो ? एमाले नछाडेको भए तपाईंले गाउँपालिकाको टिकट पाउनुहुन्थ्यो कि ? जवाफमा उनी ०७४ सालको स्थानीय चुनावको ‘नोस्टाल्जिया’ मा फर्किए–

२०७४ को चुनावमा मैले साथीहरूलाई भनेको थिएँ, यो मेरो अन्तिमपटक हो, म यो कार्यावधि सम्पन्न भइसकेपछि मोर्चा र पार्टी दुईटैमा काम गर्दिनँ । एकपटक चान्स दिनोस्, मलाई वडा अध्यक्ष बन्ने रहर छ । म गाउँ कमिटीको अध्यक्षले गाउँ पालिकाकै अध्यक्ष रोज्न सक्थें । तर, माथिल्लो कमिटीबाट नवीन मगरजीले रहर गरेपछि मैले त्यसलाई स्वीकार गरेँ । साँच्चै भन्ने हो भने गाउँ कमिटीको अध्यक्ष रहेकाले पार्टीले मलाई वडाध्यक्षमा त सर्वसम्मत गर्नुपर्ने थियो । तर, त्यहाँ निर्वाचन प्रणालीमा गइयो र मलाई हराइयो ।

वडा नम्बर १० को अध्यक्षका लागि पार्टीका संगठित सदस्यमाझ मतदान गराइयो । मेरो पक्षमा मात्रै ६ भोट आयो ।, एकभोट मेरै हो, अरु पाँच जनाले दिए । जंग भुजेलको ३१ र पूर्वशिक्षक पूर्ण मगरको ३० भोट आयो । जंग एमालेका तर्फबाट वडाध्यक्षको उम्मदेवार बन्नुभयो र जित्नु पनि भयो ।

राजनीति गरेरै जिन्दगी बिते पनि म धम्की, प्रलोभन र षड्यन्त्र गर्दिनँ । पार्टीभित्र प्रतिनिधि छान्दा आफ्नै कामरेडलाई खराब भन्न मलाई नैतिकताले दिँदैन । उनीहरूलाई गलत भनेँ भने त मैले पार्टीमा यस्ता गलतहरूलाई बोकेर हिँडेको रहेछु नि त ।

म १२ वर्षसम्म गाउँ कमिटीको अध्यक्ष रहेको व्यक्तिलाई पार्टीका साथीहरूले वडामा हराए । एक भोट मेरै थियो, पाँच भोट आयो भनौँ न । तर, अहिले पनि करिब ८–१० जना साथीहरूले तपाईंलाई भोट दिएको थिएँ भन्दै हिँड्नुभएको छ । जबकि मलाई झरेको भोट पाँचजनाको मात्र हो । नदिनेले पनि भोट दिएको भन्दै हिँडेका छन् । मलाई खुट्याउनै गाह्रो भइराखेको छ ।

म अलोकप्रिय भनौँ भने दुई–दुईचोटि कार्यकर्ताहरुले नै सर्वसम्मतरुपमा गाउँ कमिटीको अध्यक्ष बनाएका हुन् । त्यो भन्दा ६ महिना पहिले मोरङ जिल्ला अधिवेशनमा प्रतिनिधि छनोट हुँदा सबैभन्दा बढी मत मेरै आएको थियो । ३१५ पार्टी सदस्यमध्ये २९९ जनाले प्रतिनिधि छनोटमा मतदान गरेका थिए । त्यसबेला मेरो २८५ मत आएको थियो ।

केराबारीको खदम खोलामा भर्खर–भर्खर क्रसर उद्योग सुरु भएका थिए । व्यवसायीहरूले मापदण्ड उल्लङ्घन गरिहाल्ने । अर्कोथरी साथीहरू बालुवा गिटी उठाउनै नदिने कुरा गर्थे । मचाहिँ मापदण्ड अनुसार गर्नुपर्छ भन्थें । यसले गर्दा मसमेत विवादमा पर्थें । मापदण्ड अनुसार काम गर्नुपर्छ, दोहन गर्नुहुँदैन भनेर म मध्यमार्गी भाषा अपनाउँथेँ । तर, हाम्रै साथीहरू पनि व्यवसायी भएकाले मेरो कुरा पचाउनुभएन । पछि थाहा भएअनुसार केपी गुटका साथीहरू पनि गुटबन्दीमा लाग्नुभएछ ।

राजनीति गरेरै जिन्दगी बिते पनि म धम्की, प्रलोभन र षड्यन्त्र गर्दिनँ । पार्टीभित्र प्रतिनिधि छान्दा आफ्नै कामरेडलाई खराब भन्न मलाई नैतिकताले दिँदैन । उनीहरूलाई गलत भनेँ भने त मैले पार्टीमा यस्ता गलतहरूलाई बोकेर हिँडेको रहेछु नि त । मैले त्यसो भन्न मिल्दैन । अहिले माथिकै नेताहरूमा एक–अर्कामा आरोप लगाउने काम भइराखेको छ । एउटै पार्टीमा हुँदा यसरी आरोप गरागर गर्न हुन्न भन्छु म । पार्टीभित्रै स्वस्थ आलोचना आत्मालोचना गर्नुपर्छ ।

निर्वाचनको निहुँ पारेर आफ्नै कामरेडलाई यो कारणले खराब हो, त्यो कारणले खराब हो भन्नुहुँदैन । साथीहरूले मलाई चाहिँ लाजै पचाएर खराबै बताए । म सोझो मान्छे, जित्छु जस्तो पनि लागेको थियो । केही साथीहरूले दाजु तपाई धरापमा पर्दै हुनुहुन्छ चाहिँ भन्थे, तर मलाई विश्वास लाग्दैनथ्यो । दुई–दुईचोटि गाउँ कमिटीको प्रमुख बनेको, जिल्ला अधिवेशनमा प्रतिनिधि हुँदा अत्यधिक मत ल्याएको । त्यसैले वडा पार्टीभित्रै, आफ्नै पार्टीका साथीहरुबाटै हार्छु भन्ने थिएन ।

‘अब सूर्य ब्राण्डमा ग्रहण लाग्दै जानेछ’

२०७४ सालको स्थानीय चुनावमा भएको अन्तरघातलाई बिर्सने हो भने केराबारी गाउँपालिका एमालेकै पकड क्षेत्र हो । यहाँ ०४९ र ०५४ का दुवै स्थानीय चुनाव एमालेले जितेको थियो । ०७४ को चुनावमा भने गाउँपालिका प्रमुख नेपाली काँग्रेसले जित्यो । तथापि गाउँसभामा भने उपाध्यक्षसहित एमालेकै बहुमत रह्यो । तर, १२ वर्षसम्म गाउँ कमिटी प्रमुख रहेर एमालेलाई जित दिलाउने रमेश चेम्जोङको भागमा चाहिँ हार मात्र पर्‍यो ।

पञ्चायतकालमा रमेशलाई पार्टी सदस्यता दिने धनकुटा चौबिसेका चर्चित एमाले नेता टेकरत्न चेम्जोङ पनि अहिले नेकपा एकीकृत समाजवादीमै लागेका छन् । राजारानीकै बासिन्दा पूर्वसांसद रकम चेम्जोङ त अशोक राईको नेतृत्वमा एमाले छाडेर जसपामा पुगिसकेका छन् ।

‘हिजो हामीले केराबारीमा लठ्ठी उठाए पनि चुनाव जित्थ्यौँ । चुनाव चिन्ह लठ्ठी राखेको भए अहिले त्यो ब्राण्ड नेम हुन्थ्यो’ चेम्जोङले रातोपाटीसँग भने, ‘अहिले साथीहरू सूर्य चिन्हलाई भगवानजस्तो गर्छन् । यो ब्राण्ड किन बन्यो त भन्दा त्यतिखेरका नेताहरूको चरित्र र काम गराइ लोकप्रिय थियो । अहिले बनिसकेको ब्राण्ड चुनाव चिन्ह सूर्य छ नि, यो ब्राण्ड कहाँ पुग्छ हेर्दै जानुहोला ।’

चेम्जोङले अगाडि थपे, ‘तत्कालै यही निर्वाचनमा झ्याप्पै समाप्त भएर जाँदैन, त्यता धेरै राम्रा साथीहरू पनि हुनुहुन्छ । तर, यो जुन सूर्य चुनावचिन्ह ब्राण्ड छ, यसमा ग्रहण लाग्दै जानेछ । फरकै पर्दैन । किनभने, हामीजस्ता मान्छेले त्यो छोड्यौँ ।’

रमेश गाउँ कमिटीको प्रमुखका रूपमा आफ्नो १२ वर्षे कालकाल सम्झँदै भन्छन्, ‘मैले जिल्लाका नेताहरु खासै चिनिनँ, आफ्नै नेता चिन्ह गाह्रो भयो । ०५७ सालयता लगातार गाउँ कमिटीमा रहें । एकीकृत समाजवादीमा प्रवेश गर्नुअघिसम्म म एमाले केराबारी गाउँ कमिटीको अध्यक्ष थिएँ । म यता लागेपछि पूर्णबहादुर मगर एमालेको अध्यक्ष बन्नुभएको छ ।’

पञ्चायतकालमा रमेशलाई पार्टी सदस्यता दिने धनकुटा चौबिसेका चर्चित एमाले नेता टेकरत्न चेम्जोङ पनि अहिले नेकपा एकीकृत समाजवादीमै लागेका छन् । राजारानीकै बासिन्दा पूर्वसांसद रकम चेम्जोङ त अशोक राईको नेतृत्वमा एमाले छाडेर जसपामा पुगिसकेका छन् ।

केराबारी गाउँपालिकाकी उपाध्यक्ष शान्ति लिम्बु भने माधव नेपाल पक्षलाई छाडेर एमालेमै अडिएकी छिन् । एमाले नफुट्दासम्म केराबारीको पुरै गाउँ कमिटी नै माधव नेपालको पक्षमा थियो । रमेश सुनाउँछन्, ‘ओली गुटमा यहाँ तीनजना मात्रै थिए, खड्ग बस्नेत, खगेन्द्र सुवेदी र टेकबहादुर लिम्बु । उनीहरू ब्रान्डेड ओली पक्षका । यो हिसाबले हेर्दा माधव पक्षको बलियो स्थिति हुनुपर्ने । तर, शान्ति लिम्बु उतै रहनुभयो र केही साथीहरूलाई रोक्नुभयो । अहिलेको माहौल हेर्दा साथीहरूमा अवसरवाद देखियो ।’

केराबारी गाउँपालिकाका अध्यक्ष रोहितबहादुर कार्की नेपाली काँग्रेसका तर्फबाट फेरि अध्यक्षमा चुनाव लड्ने तयारीमा छन् । रमेश चेम्जोङमाथि ०७४ मा एमालेले गरेको ‘अपमान’ लाई सम्झँदै कार्कीले रातोपाटीसँग भने, ‘वडा नम्बर १० मा हामी एकीकृत समाजवादीबाट रमेश चेम्जोङलाई वडाध्यक्षमा सघाउन र गठबन्धन गर्न तयार छौँ ।’

तर, काँग्रेसले केराबारी १० मा एकीकृत समाजवादीलाई छाड्न तयार भए पनि सत्ता गठबन्धनमै रहेको माओवादी यसका लागि तयार छैन । वडा नम्बर १० को वडाध्यक्ष माओवादीले दाबी गरिरहेको छ ।

बिराटनगरमा एमाले नेता विनोद ढकालले निकालेको हिसाब । अनि, केराबारीमा कार्यकर्ता रमेश चेम्जोङको बेहिसाब जिन्दगी । शायद चुनावी राजनीति भनेकै टाउकाको गणना हो, जिन्दगीको होइन !   

कमेन्ट

  1. March 19, 2022, 12:33 p.m. ramesh
    why do sad, stupid and isolated cases when highlighted like in this article always have to be about indigenous community people?
  2.  0 Reply

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।