अन्तरवार्ता

काँग्रेसले नेपालगञ्ज माओवादीलाई छाड्नुपर्छ : नन्दलाल वैश्य

‘माओवादीको वैशाखी टेक्ने केपी ओलीले ठूलो कुरा नगरे हुन्छ’

person explore access_timeचैत २४, २०७८ chat_bubble_outline0

नेपालगञ्ज । बाँके जिल्लाको नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिकामा एकजना माओवादीमा लागेका व्यापारी पृष्ठभूमिका नेता भेटिए– नन्दलाल वैश्य । हामीले सोध्यौं– ‘माओवादी त सर्वहाराको पार्टी हो भन्छन् । तर, नेपालगञ्जमा तपाईंंहरु जस्ता वैश्य समुदायका उद्योगी, व्यापारीहरू किन माओवादीमा लाग्नुभयो ?’


नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिकामा ०७४ को चुनावमा मेयरका प्रतिस्पर्धी रहेका माओवादी नेता दामोदर शर्माको तीन साता अघि क्यान्सरका कारण निधन भयो । उनी पनि उद्योग वाणिज्य संघका नेता थिए । उनी नेपालगञ्जमा लोकप्रिय मानिन्थे । देशैभरिका ११ उपमहानगरपालिकामध्ये माओवादीले राम्रो भोट पाएको उपमहानगर पनि यही नेपालगञ्ज नै थियो ०७४ सालमा ।दामोदर शर्माको निधनपछि आगामी वैशाख ३० गते हुने स्थानीय चुनावमा माओवादीबाट मेयरका दाबेदार मध्येका एक हुन् नन्दलाल वैश्य । मारवाडी वैश्य समुदायमा राम्रो प्रभाव रहेका उनी पनि उद्योग वाणिज्य संघको नेतृत्व सम्हालिसकेका माओवादी नेता हुन् ।नेपालगञ्जमा यसअघि राप्रपाका महामन्त्री धवलशमशेर जबराले मेयर पदमा जितेका थिए । सुरुमा एमालेबाट मेयर बनेका उनी दोस्रो कार्यकालमा भने राप्रपा बने । अहिले धवलले मेयरमा दाबी नगर्ने बताएपछि यहाँ एमाले, काँग्रेस, माओवादी र जसपाबाट प्रतिस्पर्धीहरू मैदानमा खडा भएका छन् । माओवादीका नेता वैश्य आफूले टिकट पाए यसपालि नेपालगञ्ज माओवादीले जित्ने दाबी गर्छन् ।

हामीले नेकपा एमालेका पशुपति दयाल मिश्रा र काँग्रेस नेतृ एवं वर्तमान उपमेयर उमा थापा मगरसँग कुराकानी गरिसकेपछि माओवादी नेता नन्दलाल वैश्यसँग नेपालगञ्जको चुनावी अवस्थाबारे कुराकानी गरेका छौँ ।

प्रस्तुत छ, रातोपाटीले माओवादी नेता वैश्यसँग गरेको कुराकानीको अंश–

भनिन्छ, माओवादी त सर्वहाराको पार्टी हो । तर, नेपालगञ्जमा तपाईंंहरु जस्ता वैश्य समुदायका उद्योगी, व्यापारीहरू किन माओवादीमा लाग्नुभयो ?

एउटै कारण छ । जो मान्छेले जुम्ला गएर त्यहाँको चिसो हावा खाएको छैन, त्यसलाई जुम्ला टाढै लाग्छ । जो मान्छे जुम्ला पुग्छ, उसले मात्र बुझ्छ । त्यो भएर जो मान्छेले माओवादीको कुरा बुझिसकेको छ, ऊ माओवादीमा लाग्छ । माओवादीले यति ठूलो आन्दोलन गर्‍यो, रगत बगायो । यहाँ मधेसीको अधिकार थिएन ।

माओवादीले नेतृत्व लिन सकेन । केही समय प्रचण्डजी प्रधानमन्त्री हुनुभयो । तर, छक्याएर पछि हट्नुपर्ने बाध्यता आयो । यदि माओवादीले पाँच वर्ष नेतृत्व लिन सकेको भए यो देशको कायापलट गर्न सक्छ ।

पहिला यहाँ राजाहरूको घोडा आउँथ्यो, हाम्रा बुबाहरू सलाम गर्नुहुन्थ्यो । त्यो गरेन भने कोर्रा खाइन्थ्यो । त्यस्तो समय थियो । आफ्नो भाषामा बोल्न सकिन्नथ्यो । धोती लगाएर हिँड्यो भने यो देशी हो भन्थे । त्यस्तोखालको अवस्थाको अन्त्य गर्ने अरू कोही नभएर माओवादी नै हो ।

थारुहरूमाथि ठूलो शोषण थियो । आज थारुहरू आफ्नो अधिकारका लागि लडाइँ लडिरहेका छन् । अहिले मुस्लिमहरू पनि बोल्न सकिरहेका छन् । उनीहरूको अधिकार सुनिश्चित थिएन, अहिले अधिकारको लडाइँ लड्न सकिरहेका छन् । माओवादीबाट नै मैले व्यापार संघको चुनाव जितेँ ।

मान्छेहरूले भन्छन् माओवादीले युद्ध गरेछ, मान्छे मरेछन् । ए.. बाबा.. महाभारतमा पनि त मान्छे मरेका छन् । कुनै राम्रो काम हुन युद्ध हुन्छ । त्यो समयमा घटनाहरू पनि हुन्छन् । तर, उहाँहरूको बलिदानी र त्यागलाई सार्थकता दिने हामीले हो ।

तर, माओवादीले नेतृत्व लिन सकेन । केही समय प्रचण्डजी प्रधानमन्त्री हुनुभयो । तर, छक्याएर पछि हट्नुपर्ने बाध्यता आयो । यदि माओवादीले पाँच वर्ष नेतृत्व लिन सकेको भए यो देशको कायापलट गर्न सक्छ । अहिले जनतामा एक किसिमको चेतना बढेको छ । यदि  माओवादीलाई जिताइयो भने यो देशमा केही हुन्छ भन्ने खालको जागरण पैदा भएको छ । यो मेरो भनाइ होइन, म पार्टीको मान्छे हो, जनताको हो ।

अहिले दुनियाँ पार्टी फुटे, माओवादी फुटेको छैन । अरूले हाम्रो वैशाखी टेकेर थुप्रै लाभ लिए । यदि माओवादी खराब भए किन माओवादीको वैशाखी टेकेर प्रधानमन्त्री हुनु ? ओलीजी पनि ठूलाठूला  कुरा गर्नुहुन्छ, तर जहिले प्रधानमन्त्री बन्दा हाम्रै वैशाखी टेकेर हुनुभयो । यस कारण यो माओवादी नै रहेछ काम गर्ने भनेर लोकले बुझिरहेको छ ।

तपाईं अहिले माओवादी केन्द्रको कुन जिम्मेवारीमा हुनुहुन्छ ?

म नगरको सहसचिव पदमा छु । मैले नगरमा कमिटीहरू गठन गर्ने, नगरमा मुस्लिम, मधेसी समुदाय र अन्यलाई पार्टीमा ल्याउनका लागि टोल–टोलमा कमिटी गठन गरिरहेको छु । अहिले हाम्रा २३ वटा टोल कमिटी गठन भइसकेका छन् । विभिन्न जातजाति र महिलाहरूको कमिटी गठन गरिएको छ । यी सबै गठनका लागि एक चरणको सबै काम सकिएको छ । अब हामी अर्को चरणको तयारीमा छौँ ।

नेपालगञ्जमा अहिले के चाहिएको छ भन्ने सबैले बुझेका छन् । आकाशे पुल चाहिएको छ, गरिबहरूलाई रोजगारीको व्यवस्था चाहियो । महिलाहरूलाई पनि रोजगारी चाहिएको छ । मेरो सोच यहाँका लघु उद्योगमा लगाएर महिलाहरूलाई कम्तीमा ४ घण्टा काम गरेर एक हजार कमाउने वातावरण बनाउनेतर्फ छ ।

तपाईंं माओवादीको तर्फबाट नगरपालिकाको उम्मेदवार बन्ने चर्चा रहेछ नि बजारमा ?

विलकुल सही चर्चा हो । यो चर्चा दुई वर्षदेखि छ । मैले उद्योग वाणिज्य संघको तीन वर्षे कार्यकाल अध्यक्ष भएर चलाइसकेको छु । मसँग अनुभव पनि छ । यहाँ बसोबास गर्ने सम्पूर्ण जातजातिहरूको विषयमा समुदायका लागि पनि काम गरेको छु । त्यसैबाट मेरो आधार बनेको छ । जब मैले उद्योग वाणिज्य संघको कार्यकाल सकाएँ, त्यो बेलादेखि नै चलेको हो । त्योबेला मैले व्यापकरुपमा काम पनि गरेको छु ।

त्यतिबेला उद्योग वाणिज्य संघमा दुईजनाले ल्याएको मत भन्दा पनि मेरो अपार मत थियो । त्यो दुई कार्यकालमा मेरो कामले गर्दा सबैले तपाईंं अब मेयरमा लड्नु पर्छ भनेर भन्नुभयो । तर, मैले योजना बनाएको थिएन । किनभने म व्यावसायिक मान्छे हो । म त व्यापार बढाउन भनेर लागेको तर, जनताले तपाईंं सरल व्यक्ति हो, यहाँका मुस्लिम हुन्, चाहे पहाडी हुन्, चाहे मधेसी हुन्, तपाईं सबै नागरिकसँग मिल्ने मान्छे हो भनेर भनिरहनुभएको छ । मुस्लिम समुदायमा भएको समस्याको समाधान तपाईंंले नै गराउनुहुन्छ, तपाईंंसँग त्यो प्रकारको क्षमता छ भनेर सबैले भनिरहनुभएको छ ।

नेपालगञ्जमा अहिले के चाहिएको छ भन्ने सबैले बुझेका छन् । आकाशे पुल चाहिएको छ, गरिबहरूलाई रोजगारीको व्यवस्था चाहियो । महिलाहरूलाई पनि रोजगारी चाहिएको छ । मेरो सोच यहाँका लघु उद्योगमा लगाएर महिलाहरूलाई कम्तीमा ४ घण्टा काम गरेर एक हजार कमाउने वातावरण बनाउनेतर्फ छ ।

यहाँ १६ घण्टा लोडसेडिङ थियो । मैले उद्योग वाणिज्य संघको चुनाव लड्दाखेरि जितेको भोलिपल्टै काठमाडौँ गएर हामी १२/१३ दिन बस्यौँ । त्यतिबेला ऊर्जा मन्त्री जनार्दन शर्मा हुनुहुन्थ्यो । उहाँको सहयोग रह्यो ।

पहिला विद्युत् ५ मेगावाट भारतबाट ल्याउने सम्झौता थियो । भारतमा चुनाव हुँदा हाम्रो लाइन काटिदिन्थ्यो ।  आफूलाई सहज हुँदा मात्रै हामीलाई २/३ मेगावाट दिन्थे । त्यो विद्युत्ले पुग्दैन भनेर मैले युपीका सीएमसँग सहकार्य गरेँ । अहिले २४ घण्टा बत्ती आएको यहाँका जनताले देखेका छन् । त्यसैले यहाँका जनता मलाई चाहन्छन् ।

अहिले गठबन्धन हुन्छ कि हुँदैन, यो अहिलेसम्म कसैले भन्न सकेको छैन । तर, मेरो सोच यो छ आफू मजबुत हुनुपर्‍यो । यो पहिलो पाटो हो ।

तर, अघिल्लो चुनावको नतिजा हेर्दा माओवादीको ४ हजार मत रहेको देखिन्छ । ४ हजारले चुनाव जितिन्छ त ?

अब यो विषयमा भन्दाखेरि धवलशमशेरको पार्टी नै थिएन । पूरै देशभरिमा राप्रपा कहीँ पनि जितेन तर धवलजीले जित्नुभयो । त्यसैले यहाँ व्यक्तिले पनि ठूलो प्रभाव पार्छ । पार्टीको भोट त छँदैछ, यो भनेको लोकल चुनाव हो । यहाँ पार्टीभन्दा पनि व्यक्ति खोजिन्छ । यहाँको समुदायका लागि चाहिने र कुरा सुन्ने व्यक्ति कुन हो ? त्यो हेर्ने भएको हुनाले मलाई विश्वास छ, म करिब–करिब २५ हजार मत ल्याउँछु । अन्यका कुरा सुनेर विश्वास गर्न मेरो आत्माले मान्दैन ।

२५ हजार मत ल्याएर जित्छु जस्तो लाग्छ ?

मेरो इच्छाले, मेरो आत्माले मैले अनुमान गरेको छु । तर, कुनै ग्यारेन्टी त हुँदैन ।

सत्तापक्षबीच गठबन्धन हुन्छ कि हुँदैन ?

अहिले गठबन्धन हुन्छ कि हुँदैन, यो अहिलेसम्म कसैले भन्न सकेको छैन । तर, मेरो सोच यो छ आफू मजबुत हुनुपर्‍यो । यो पहिलो पाटो हो । दोस्रो पाटो रह्यो गठबन्धनको । चुनाव लड्ने पुँजी भनेको हाम्रो यो समाज हो । समाजका आधारमा हो । यहाँ मुस्लिम समाजको मोटो भोट छ । अन्य समुदायको पनि मोटो भोट छ । यहाँका व्यापारीहरूको पनि भोट राम्रो छ । मेरो विगतको काम गरेको प्रभाव हुनाले २०/२० प्रतिशत तान्यो भने पनि मेरो मत १०० प्रतिशत पुग्छ । त्यसैले चुनाव जित्न मलाई धेरै समस्या लाग्दैन जस्तो लाग्छ । बाँकी जनताको र ईश्वरको हातमा छ ।

नेपाली काँग्रेस, माओवादी र जनता समाजवादी पार्टीलाई माथिबाटै मिल भनेर निर्देशन आयो भने नि ? टिकट तपाईंंले नै पाउने निश्चित छ र ?

अब निर्देशन आयो भने पार्टीको चुनाव लडिन्छ, यो स्वाभाविक हो । यदि पार्टीले तपाईंं नन्दलालजी बस्नुपर्छ भनेपछि बस्नुपर्छ नै । त्यसैले पार्टीले गठबन्धन गर्‍यो भने त्यो पनि स्वीकार्य हुन्छ । मलाई नेपाली काँग्रेसले उत्तिकै माया गर्छ । जनता समाजवादीले पनि उत्तिकै माया गर्छ । यो नन्दलाल भनेको साझा व्यक्ति हो । त्यसैले उनीहरूलाई पनि लाग्छ होला नन्दलालजस्तो मान्छेलाई हामीले दियौँ भने भोलि हामी सबैको काम गर्छ । भोलि गठबन्धन भएको समयमा पनि मैले नै टिकट पाउँछु भन्ने विश्वासमा छु । यदि पाइनँ भने पनि जो पाउँछ, उसका लागि पनि उत्तिकै सहयोग गर्नेछु ।

अब ओलीको कति बढेछ, बढेको छैन, त्यसको जवाफ म दिन्नँ । तर पशुपतिजीको बढेको छैन । किनकि उहाँले धेरै पार्टी फेरिसक्नुभएको छ ।

गठबन्धन हुँदा तपाईंं उपमेयर हुन तयार हुनुहुन्छ ?

म उपमेयर त लड्दिनँ । कुनै पनि हालतमा उपमेयर लड्दिनँ । मेयरमै लड्छु । यदि उपमेयर हाम्रो भागमा पर्छ भने अन्य साथीहरू लड्छन् । उपमेयर भनेको त्यो खासमा महिलाको सीट हो । महिलाको सीट खोस्नु राम्रो हैन । यो समयमा महिला सहभागी पनि अति नै आवश्यक भएको समयमा म उपमेयर लड्दिनँ । त्यो अन्याय म गर्न सक्दैन ।

नेपालगञ्जमा काँग्रेसले एक्लै लड्ने भनेको छ, यदि सबै दल एक्लाएक्लै लडेको अवस्थामा के होला ?

स्वाभाविक हो । सबैले एक्लाएक्लै लडे पनि आफ्नो दम राख्नुपर्छ । त्यसैले साथीहरूको दम मिल्यो भने सुनमा सुगन्ध पनि हुन्छ । यदि आफ्नो दम छैन, साथीसँग मिलेर चुनाव लड्छु भन्नेको काम छैन । यो सोचमा नलडे पनि हुन्छ ।

एमालेका सम्भावित उम्मेदवार पशुपति दयाजीले दक्षिणमा पहिले एमाले थिएन, मधेसी  समुदायमा अहिले ओलीप्रति आकर्षण बढ्यो, त्यो भएको हुनाले एमालेले जित्छ भनेर दाबी गर्नुभएको छ नि ? नेपालगञ्जमा एमाले बढेको हो ?

अब ओलीको कति बढेछ, बढेको छैन, त्यसको जवाफ म दिन्नँ । तर पशुपतिजीको बढेको छैन । किनकि उहाँले धेरै पार्टी फेरिसक्नुभएको छ । मलाई लाग्छ, उहाँ ६/७ वटा चुनाव लडिसक्नु भो । अहिले लड्ने भनिरहनुभएको छ । मलाई लाग्छ, उहाँलाई जनताले पचाउन गाह्रो लाग्छ ।  एकपटक हात्तीमा बसेर रिक्सामा बस्न सुहाउँदैन । उहाँका कार्यकर्तालाई नै स्वीकार्न पनि गाह्रो र अन्याय हुन्छ ।

एक्लै लड्दा पनि माओवादीले जित्ने थुप्रै आधार छन् । आफ्नो पहिचान पनि हुन्छ । कार्यकर्ता पनि ठीक बाटोमा हुन्छन् । त्यो हिसाबले हामीले आफ्नो ताकतमा लड्नुपर्छ भन्ने मेरो मान्यता छ ।

के एमालेमा पुराना कार्यकर्ता पनि मेयरका आकाङ्क्षी छन् भन्न खोज्नुभएको ?

विलकुल छन् । हामीले यति धेरै मेहनत गरेका छौँ हामीले स्थान पाउनुपर्छ पनि भनिरहनुभएकै छ । उहाँ एकजना मन्त्रीको सपोर्टमा भोट छ भनिरहनुभएको छ । पशुपतीजी सम्मानित व्यक्ति हो, म आदर गर्छु । तर, उहाँ अझै ठूलो पदमा लडेको भए मान्छेले हेर्ने दृष्टिकोण राम्रै हुन्थ्यो ।

अब म व्यापार संघको अध्यक्ष भइसकेँ, फेरि लड्दा कस्तो मान्नुहुन्छ ? जनताले के भन्छन् ? उहाँ त बाहुन पनि हुनुहुन्छ । हाम्रो वेदको ज्ञाता पनि हो उहाँ । वेदले त हाम्रो यस्तो भन्दैन त..!

काँग्रेसतिर पनि मेयरका दाबेदारहरू धेरै रहेछन् । गठबन्धन गर्नुपर्दा तपाईंँ के भन्नुहुन्छ ?

ठिक छ । त्यो त काँग्रेसले यहाँभन्दा अगाडिको मत पनि हेरोस् ! केन्द्रमा काँग्रेसले प्रधानमन्त्री पाइसकेको छ । हाम्रो माओवादीले प्रधानमन्त्री पाएको छैन । मित्रता त एक–अर्काबीचको सहकार्य, सम्बन्धले हुन्छ । उहाँले ठूलो पद पाइसक्नुभएको छ । त्यो हिसाबले पनि अरू पद त हामीलाई बाँड्नैपर्छ नै । हामी त काँग्रेसलाई राम्रै दृष्टिकोणले हेर्छौँ । हाम्रा अध्यक्ष र देउवा दुवै साना–साना कुराहरूमा पनि मिलिरहेको देखिन्छ नै । मिल्छु भन्ने, थालभरी भात मै खान्छु भन्ने कुरा पनि हुनुभएन ।

एमाले र काँग्रेसले भाउ दिएनन् भने जसपा र माओवादी मिल्दा पनि नेपालगञ्जमा जित्न सकिन्छ भन्ने लाग्छ ? यसबारे पनि केही होमवर्क भएको छ कि ?

मज्जाले जित्न सकिन्छ । मेरो बुझाइ त के छ भने हामीले मज्जाले जित्छौँ । एक्लै लड्दा पनि माओवादीले जित्ने थुप्रै आधार छन् । आफ्नो पहिचान पनि हुन्छ । कार्यकर्ता पनि ठीक बाटोमा हुन्छन् । त्यो हिसाबले हामीले आफ्नो ताकतमा लड्नुपर्छ भन्ने मेरो मान्यता छ । तैपनि, केन्द्रको निर्देशनलाई मान्नुपर्छ । जसपा, माधव नेपालजी र हामी मिलेपछि जित्छौँ । हामी बलियो नै छौँ, अझै बलियो हुन्छौं ।

जित्न त हामी जसरी पनि जित्छौँ नै । दुई मिलेर आएपछि हामी पूर्णरुपले बहुमतले जित्छौँ । भोलि अरू चुनावमा पनि सजिलो हुन्छ ।

पहिले एमालेबाटै मेयरका उम्मेदवार बनेका समसुद्दिन सिद्धिकी अहिले एकीकृत समाजवादीबाट मेयरको दाबेदार हुनुहुँदो रहेछ । तपाईं पनि दाबेदार हुनुहुन्छ । उता जसपाबाट कमरुद्दिन राई पनि दाबेदार हुनुहुन्छ । यो हिसाबले त माओवादी, एकीकृत समाजवादी र जसपा कसरी मिल्लान् ?

त्यो त अब केन्द्रको सिनारियो हेर्नुपर्छ । केन्द्रमा तीनवटै प्रधानमन्त्री (पूर्वप्रधानमन्त्री) भएको गठबन्धन छ । तीनवटैमा त्याग छ नि । एकता गर्ने कुरामा प्रचण्डजीको महत्त्वपूर्ण भूमिका छ । त्यस्तै, यहाँ कुनै अवस्था पर्छ र त्यस्तो समीकरण कुनै पार्टीले गर्छ भने त्योबेला दाबी गर्न त मिल्यो नै । तर, कसलाई माथिका नेताहरूले निर्णय गर्नुहुन्छ, त्यसलाई मान्नुपर्छ ।

तर, तपाईंको मागचाहिँ माओवादीलाई नै मेयर दिनुपर्छ भन्ने हो ?

विल्कुल । माओवादीलाई दिनुपर्छ । जित्ने चान्स पनि हाम्रै हो । ठूलो–ठूलो पद माथिका उहाँहरूलाई दिइसकेको छ । सबै मिलेर जाने नै हो । जबसम्म अलिकति त्यागको भावना राख्दैनौँ, तब न गठबन्धन चल्छ, न प्रदेश, न स्थानीय तह नै ।

नेपालगञ्जमा एमाले र राप्रपाको तालमेलको सम्भावनाचाहिँ कत्तिको देख्नुहुन्छ ?

दुईवटै फुटेका पार्टी हुन् । मिल्ने सम्भावना त मैले देखिनँ । तर, दुवै मिले भने माओवादी यहाँ झन् बलियो हुने देखिन्छ ।

मेरो प्राथमिकता भनेको यो बजारमा आकाशे पुल बनाउने हो । बजारका घरहरू तोडेर, फालेर फराकिलो बनाइयो भने बर्बाद हुन्छ । त्यसो हुनुभन्दा बरु रिङरोड बनाउनुपर्‍यो ।

कसरी ?

त्यसको आधार के छ भने एउटा चुम्बकलाई चिप्कायो भने अलग–अलग बाँडिन्छन् । दुवै पार्टीको विचार नै अलग–अलग छ । कार्यकर्ता नै फरक छन् । यिनीहरुको कहिल्यै एकता भएन । एमाले राम्रो भए त धवलशमशेरले किन छोड्नुहुन्थ्यो ? धवल त शुरुमा एमालेबाटै मेयर हुनुभएको हो । उहाँले मेयर भएपछि पार्टी छाड्नुभएको हो । अब उहाँहरू मिल्दा मलाई लाग्छ झन् समस्या पर्छ ।

धवलजीले मेयर नलड्ने भनिसक्नुभएको छ । राप्रपा यहाँको ठुलै पार्टी हो, मेयरमा लड्ने कोही न कोही त होलान् । अरुको क्वालिटी नराम्रो भन्दा पनि मेरो क्वालिटी राम्रो छ, मेरो कुरामा म ढुक्क छु  ।

तपाइँले क्वालिटी राम्रो छ भन्नुभयो । तर, यहाँ माओवादीकै मान्छेहरू मेयरमा लड्ने ४/५ जना छन् भन्ने सुनिन्छ । पदका लागि  माओवादीभित्रै पनि त अन्तरविरोध होला नि ?

यो अन्तरविरोधभन्दा पनि ठूलोपना हो । पार्टी ठूलो छ, स्वाभाविक नै हो । हाम्रो हैसियत ठूलो छ । हामी तीनजना आकाँक्षी छौँ । तर, हामी छलफल गर्छौँ । पार्टीले यो ठाउँमा कसले चुनाव जित्न सक्छ, त्यही तरिकाले छान्ला । मान्छे नन्दलाल भन्ने को हो नो थिङ ! तर पार्टी भनेको सम थिङ ! पार्टी नै ठूलो कुरा हो । कसले पार्टीलाई जिताउन सक्छ ? यदि यो चुनाव जित्यौं भने भोलि प्रदेश हुँदै केन्द्र पनि जित्छौँ । यहाँको कार्यकारी पद भनेको जनताको बीचमा भिज्ने पद हो । यस कारण यो पद हामीले जित्नुपर्छ भन्ने मेरो भनाइ हो ।

तपाईं नै मेयरमा जिताउनुपर्ने चाहिँ किन नि ?

यहाँ धेरै कुरा गर्नुछ । नेपालगञ्जमा नेताहरूले काम गर्न सकिरहेका छैनन् । एडीबीले साख बचाइदिएको छ । यहाँको बाटोघाटोमा एडीबीले पैसा लगानी गरेको छ । तर, हाम्रा धेरै नेताहरूले त्यसैलाई भजाएर खाइदिएका छन् । तर, एडीबीले पनि जुन गर्नुपर्ने हो, त्यो गरेको छैन ।

मेरो प्राथमिकता भनेको यो बजारमा आकाशे पुल बनाउने हो । बजारका घरहरू तोडेर, फालेर फराकिलो बनाइयो भने बर्वाद हुन्छ । त्यसो हुनुभन्दा बरु रिङरोड बनाउनुपर्‍यो ।

म रोजगारीको वातावरण सिर्जना गर्छु । विदेश जाने युवाहरुलाई यहाँका उद्योगमा रोजगारी सिर्जना गरी राजस्वलाई बढावा दिनसक्यौं भने अर्थ व्यवस्था व्यवस्थित हुन्छ । त्यसैगरी, यहाँको विद्युत्लाई व्यवस्थित गर्नका लागि मेरो पहल रहन्छ । किनकि यसअघि पनि मैले निकै पहल गरेको हो ।

घोषणापत्र पनि बन्छ । जति गर्न सकिन्छ, त्यति नै ट्याक्क–ट्याक्क बनाउने हो । धेरै फटाइँ हानेर बदमासी गर्न चाहन्नँ । अहिले देशमा धेरै फटाइँँगिरी हाबी भएको छ । हात्तीलाई प्लेनमा उडाइदिन्छु पनि भन्छन् । न हात्ती छ, न प्लेन । म यहाँका जनसमुदायको चुनाव पनि लड्छु, व्यापारीहरूको पनि लड्छु । सामाजिक सद्भाव समितिमा भएको नाताले पनि सानो–सानो जनताको समस्यालाई मध्यनजर गर्छु । गरिबहरू अहिले झन् गरिब भइरहेका छन् तिनीहरूको आर्थिक अवस्थालाई कसरी उकास्न सकिन्छ, त्यो महत्त्वपूर्ण कुरा छ । म सरल काम गर्छु भन्ने मेरो सोच छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।