ad
x
राजनीति

बिग्रियो एमाले–राप्रपा सम्बन्ध, दमकमा ओलीलाई झड्का

हृदयेश त्रिपाठीकै मोडेलमा केपी ओलीसँग मिल्दै कमल थापा

person explore access_timeचैत २७, २०७८ chat_bubble_outline0

नेकपा एमाले र राप्रपाबीच चुनावी गठबन्धन बनाउने कसरत भइरहेका बेला दुई पार्टीको सम्बन्धमा नयाँ ‘ट्विस्ट’ आएको छ । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले कमल थापा नेतृत्वको राप्रपा नेपालसँग एउटै चिन्हमा चुनाव लड्ने गरी सहकार्य अगाडि बढाएपछि राजेन्द्र लिङ्देन नेतृत्वको राप्रपाचाहिँ एमालेसँग टाढिएको छ ।


कमल थापा र केपी ओलीको निकटताको सोझो असर एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीकै गृहनगर दमक नगरपालिकाको चुनावमा पर्ने देखिएको छ । दमकमा राप्रपाले शनिबार शक्ति प्रदर्शनसहित राम थापालाई मेयरको उम्मेदवार घोषणा गरेको छ । थापालाई नेपाली काँग्रेसले समेत सघाउने वचन दिएका कारण एमालेमाथि चर्को दबावमा पर्ने देखिएको छ ।०७४ को संघीय चुनाबमा यहाँबाट राप्रपाले केपी ओलीलाई सघाएको थियो । यसपटक राप्रपाले मेयरमा आफूलाई सहयोग गर्न माग गरेको थियो । तर, ओलीले राजेन्द्र लिङ्देन नेतृत्वको राप्रपासँगको सहकार्यलाई भन्दा कमल थापासँगको सहकार्य अगाडि बढाएपछि दमकको चुनावमा एमाले र राप्रपाबीच प्रतिस्पर्धा हुने स्थिति आएको हो ।०७४ को चुनावमा एमालेका रोमनाथ ओलीले मेयरमा जित्दै गर्दा राप्रपाका राम थापा दोस्रो स्थानमा थिए । यसपटक थापा काँग्रेस र माओवादीको समेत साथ लिएर मेयर बन्ने रणनीतिमा लागेका छन् ।एमाले निकट स्रोतका अनुसार यसपटक पनि ओलीले राप्रपाका राम थापासँग सहकार्य गर्न चाहेका थिए । मेयरमा एमालेलाई सघाएमा थापालाई आगामी चुनावमा प्रदेश सभामा सघाउन सकिने ओलीले संकेत गरेका थिए । तर, थापाले मेयरको दाबी नछाडेपछि एमालेसँगको सहकार्य हुन नसकेको हो ।केपी ओलीकै गृह नगरमा मेयर अर्को दललाई दिने हो भने राम्रो सन्देश नजाने भन्दै एमालेले दमकमा राप्रपालाई साथ दिन इन्कार गरेको हो । राप्रपासँग तालमेलको सम्भावना टरेपछि एमालेले उपमेयर गीता अधिकारीसहित ३ जनाको मेयरको उम्मदेवारका रुपमा सिफारिस गरेको छ । यस्तै प्रदेशसदस्य अम्बिका खनाल र होम थापालाई पनि एमालेले मेयरको उम्मेदवारमा सिफारिस गरेको छ । एमालेले हालका प्रमुख रोमनाथ ओलीलाई भने सिफारिस गरेको छैन । उपमेयरमा एमालेले इन्द्र भण्डारी, लीला दाहाल र निर्मला पाठकलाई सिफारिस गरेको छ ।
राप्रपाले भने उपमेयर काँग्रेसलाई दिने गरी गठबन्धन बनाउन लागेको स्रोतले बतायो । काँग्रेसलाई उपमेयरसहित केही वडा दिने र माओवादीलाई पनि केही वडाहरु दिइने राप्रपा नेता बताउँछन् । तर, माओवादीका गगन पुरीले आफू मेयरमा उठ्ने दाबी छाडिसकेका छैनन् ।  

त्यसो त ०७४ को चुनावमा झापा क्षेत्र नम्बर ३ मा भएको राप्रपा–एमाले सहकार्य पनि लगभग टुटिसकेको छ । केपी ओलीले मेडिकल व्यवसायी दुर्गा प्रसाईलाई झापा क्षेत्र नम्बर ३ मा चुनावी तयारी गर्न भनिसकेका छन् । प्रसाई झापा ३ मा राजेन्द्र लिङदेनकै ठाउँमा एमालेको उम्मेवार बन्ने भएपछि आगामी संघीय चुनावमा पनि झापामा एमाले–राप्रपा सहकार्यको सम्भावना टाढिएको हो ।

हृदयेश त्रिपाठीको मोडेलमा केपी ओलीसँग मिल्दै कमल थापा 
राप्रपा नेपालले गत संसदीय चुनावमा हृदयेश त्रिपाठीको समूहले स्वतन्त्र रुपमा एमालेको चुनाव चिन्हबाट चुनाव लडेजस्तै गरी एमालेसँग मिलेर चुनाव लड्न चाहेको छ ।  ०७४ को चुनावमा हृदयेश त्रिपाठी र बृजेश गुप्ता सूर्य चिन्हबाटै चुनाव लडेर विजयी भएका थिए । प्रदेशसभामा पनि त्रिपाठी समूहका २ जना त्यसैगरी विजयी भएका थिए । 

अहिले कमल थापाले राप्रपाकै अस्तित्व कायम रहनेगरी एमालेको चुनाव चिन्हबाट चुनाव लड्नेगरी छलफल अघि बढाएका हुन् । राप्रपा नेपालका महामन्त्री सुशील श्रेष्ठले दुई पार्टीबीच तालमेलका लागि छलफल चलिरहेको बताए । दुई पक्षबीचको छलफललाई केही दिनमै पूर्णता दिने गरी अघि बढिएको उनको भनाइ छ । 

कमल थापाले चुनावी घोषणापत्र सार्वजनिक समारोहमा शुक्रबार आगामी स्थानीय तहको निर्वाचनमा नेकपा एमालेकै चुनाव चिन्ह लिएर पार्टी निर्वाचनमा सहभागी हुन इच्छुक रहेको बताएका थिए ।  निर्वाचनका लागि नेकपा एमालेसँग सहकार्य गर्ने कुरा प्रारम्भिक चरणमा सम्पन्न भएको बताएका थिए । 

 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।