ad
x
खोप अभियान

कोरोनाविरुद्धको खोप उपलब्ध भए पनि लक्ष्य पूरा गर्न सकेन सरकारले

person explore access_timeचैत २९, २०७८ chat_bubble_outline0

सरकारले लक्षित समूहका सबै जनसङ्ख्यालाई चैत मसान्तभित्र कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) विरुद्धको खोप लगाइसक्ने घोषणा गरेको थियो । तर, उक्त समयावधि सकिनु दुई दिन अघिसम्म १८ वर्षमाथिका ८३ प्रतिशत अर्थात् एक करोड ६४ लाख ६१ हजार ४५६ जनाले मात्र पूर्ण मात्राको खोप लगाएका छन् । सरकारले उक्त लक्षित समूहका एक करोड ९९ लाख २२ हजार १६४ जनालाई पूर्ण मात्रा खोप लगाउने घोषणा गरेको थियो ।


सरकारले सो लक्ष्य पूरा गर्न दुई दिनको अवधिमा लक्षित समूहका १७ प्रतिशत जनसङ्ख्या अर्थात् ३३ लाख ८६ हजार ७६७ जनालाई पूर्ण मात्रा खोप लगाइदिनुपर्ने हुन्छ । जबकि, हाम्रो संरचना, जनशक्ति र खोपप्रतिको आकर्षण लगायतका परिस्थिति विश्लेषण गर्दा दैनिक सरदर १७ लाख जनसङ्ख्यालाई खोप लगाउन असम्भव देखिन्छ ।स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका उच्च अधिकारीहरू कोरोना विरुद्धको खोप प्राप्ति र खोप अभियान सफल पार्न कुनै कसर बाँकी नछाड्ने बताउँदै आए पनि पछिल्लो समय यो खोप लगाउन खोप केन्द्रसम्म पुग्नेको सङ्ख्या कम हुँदै गएको छ ।स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका अनुसार, सोमबार मात्रै देशभर जम्मा १५ हजार ३३५ जनाले कोरोना विरुद्धको खोप लगाएका छन् । २७ चैत अर्थात् आइतबार २० हजार ८२८ जनाले खोप लगाएका छन् भने २५ चैतमा २६ हजार ४५ जनाले खोप लगाएका थिए ।यस्तै, २४ चैतमा ५० हजार ९३ जना, २३ चैतमा ५६ हजार २२७ जना, २२ गते १७ हजार ७५५ जना र २१ चैतमा ६० हजार ७२ जनाले खोप लगाएका थिए ।

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता डा. संगिता कौशल मिश्राले कोरोना महामारीको तेस्रो लहर कम हुँदै गएपछि दैनिक खोप लगाउन जानेको सङ्ख्यामा कमी आउन थालेको बताउँछिन् । ‘कतिपय मानिस सङ्क्रमण दर कम भएपछि खोप लगाउन गएनन् । तेस्रो लहरमा धेरै जना कोरोना सङ्क्रमित भए । यसरी सङ्क्रमित भएकाहरूमा तत्काल फेरि सङ्क्रमण हुँदैन भन्ने मानसिकताका कारण पनि खोप लगाउनेको सङ्ख्यामा कमी आएको हुनसक्छ,’ उनले भनिन् ।

केही दिन यता स्थानीय तहको चुनावी सरगर्मीका कारण पनि खोप केन्द्रमा पुग्नेको सङ्ख्यामा कमी आएको हुन सक्ने उनको भनाइ छ । उनले भनिन्, ‘कोरोनाविरुद्धको खोप लगाइदिने भनेको स्थानीय तहहरूले हो । पछिल्ला दिनहरूमा स्थानीय तहहरूमा चुनावी माहौल भएकाले पनि खोपमा भन्दा चुनावतिर धेरैको ध्यान पुगेको हुन सक्छ ।’

अर्कोतिर हाल टाइफाइडविरुद्धको खोप अभियान पनि चलिरहेको छ । चैत २५ गतेदेखि वैशाख १८ गतेसम्म १५ महिनादेखि १५ वर्षसम्मका बालबालिकालाई टाइफाइडविरुद्धको खोप लगाइँदैछ । यो खोप अभियान पनि स्थानीय तहमार्फत नै सञ्चालन हुने भएकाले पछिल्लो समय कोरोनाविरुद्धको खोप अभियानमा केही सुस्तता आएको हुन सक्ने डा. मिश्राको अनुमान छ ।

उनले कोरोनाविरुद्धको खोपको उपलब्धतामा कुनै कमी नभएको बताइन् । ‘कोरोनाविरुद्धको खोपको अभाव छैन,’ उनले भनिन्, ‘पछिल्लो समय बुस्टर डोज समेत जनताले छानेर लगाउन पाउने अवस्था छ ।’

खोप प्राप्ति र अभियान सञ्चालनका सन्दर्भमा संघीय सरकार पछि नहटेको उनको भनाइ छ । खोप नलगाएकाहरूलाई खोपको पहुँचमा पु¥याउन केन्द्र सरकारभन्दा स्थानीय तहको प्रमुख भूमिका रहने स्वास्थ्यकर्मीहरूको भनाइ छ ।

५ वर्षदेखि ११ वर्षसम्मका बालबालिकालाई पनि कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउने घोषणा गरे पनि यो खोप उपलब्ध हुन सकेको छैन । सरकारले यो उमेर समूहका बालबालिकाका लागि ८४ लाख मात्रा फाइजरको खोप दिने लक्ष्य राखेको छ । खोप खरिदका लागि मन्त्रालयले मन्त्रिपरिषद्मा प्रस्ताव लगे पनि पारित हुन सकेको छैन ।

नेपालमा ४ करोड दुई लाख २० हजार ४७२ मात्रा खोप लगाइएको स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले जनाएको छ । जसअनुसार पहिलो मात्रा एक करोड ८७ लाख ८५ हजार २४४ जनाले लगाएका छन् भने एक करोड ९१ लाख ९५ हजार ९३० जनाले पूर्ण मात्रा खोप लगाइसकेका छन् ।

यस्तै, १२ वर्षदेखि १८ वर्षसम्मका ३४ लाख ५ हजार ४५५ जनालाई सरकारले लक्ष्य राखेको छ । जसमा ९२ं प्रतिशतले एक मात्रा खोप लगाएका छन् भने ७४ प्रतिशतले पूर्ण मात्रा  लगाएका छन् । यस्तै बुस्टर मात्रा २२ लाख ३९ हजार २९८ जनाले लगाएको स्वास्थ्य मन्त्रालयले जनाएको छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।