ad
x
फ्ल्यास ब्याक

स्वास्थ्य क्षेत्रमा वर्ष २०७८ : बिरामीलाई ‘बेड छैन’ भन्दै जब सरकारले हात उठायो

खोप सहजतातिर, ९० प्रतिशतलाई ओमिक्रोन भेरियन्ट संक्रमण

person explore access_timeबैशाख १, २०७९ chat_bubble_outline0

२०७९ सालको आगमन भइसकेको छ । त्रासदी, संघर्ष, अन्योल आशाको मिश्रित अनुभूति दिलाएर २०७८ सालले बिदा लिएको छ । स्वास्थ्यको क्षेत्रमा २०७८ साल त्यति सुखद् भने रहेन ।


कोरोनाको कहरकै बीच हामीले २०७८ साललाई बितायौँ । २०७८ को सुरुवातमै नेपालमा कोरोनाभाइरसको ‘युके भेरियन्ट’ले आतंक मच्चायो । उक्त भेरियन्ट नेपालमा देखा परेसँगै वैशाख २ गते स्वास्थ्य मन्त्रालयले बालबालिकालाई विद्यालय नजान अपिल गरिरहँदा शिक्षा मन्त्रालय भने मौन थियो । जसले गर्दा अभिभावकहरु आफ्ना बालबालिकालाई विद्यालय पठाउने कि नपठाउने भन्ने दोधारमा परेका थिए ।नेपालमा युके भेरियन्ट पुष्टि भएपछि स्वास्थ्य मन्त्रालयले कोरोना संक्रमणबाट अति प्रभावित जिल्लाका रुपमा काठमाडौं, ललितपुर, भक्तपुर, कास्की, रुपन्देही, चितवन, बाँके, पर्सा, कैलाली, मोरङ, दाङ, सुर्खेत, बारा र बागलुङलाई घोषणा गरेको थियो ।  २०७७ चैत ३० गते तत्कालीन स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्यामन्त्री हृदयेश त्रिपाठीले युवा र कम उमेर समूहका बालबालिकामा युके भेरिएन्ट फैलिएको भन्दै डरलाग्दो स्थिति सिर्जना हुन सक्ने बताएका थिए । संक्रमणको ‘चेन ब्रेक’ गर्न १४ जिल्लामा विद्यालय बन्द गर्न सिफारिस गरेको मन्त्रालयले मन्त्रिपरिषदबाट आफू अनुकूल निर्णय गराउन नसक्दा विद्यालय नजान अपीलमात्र जारी गरेर औपचारिकता निर्वाह गरेको थियो । यस्तै, मन्त्रालयले तीन साता शैक्षिक संस्था बन्द गर्न मन्त्रिपरिषद्लाई सिफारिस गरेको थियो ।


वैशाख १६ देखि निषेधाज्ञानेपालमा कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) को संक्रमण तीव्र गतिमा बढेपछि २०७८ वैशाख १६ गतेदेखि देशका विभिन्न भागमा निषेधाज्ञा लगाइएको थियो । कोरोना संक्रमणको ‘चेन ब्रेक’ गर्न काठमाडौँ उपत्यका लगायत २९ जिल्लामा निषेधाज्ञा गरिएको थियो । कोरोना संक्रमणको पहिलो लहरमा तीनजना संक्रमित हुँदा २०७६ चैत ११ गते सरकारले पहिलोपटक लकडाउन सुरु गरेको थियो । तर, लकडाउन खुलेको १४ दिनमै संक्रमणको दर ह्वात्तै बढेको थियो । यसपटक पनि सरकारले लकडाउनकै नीति अवलम्बन गरेको थियो । तैपनि हरेक दिन संक्रमितको संख्या रेकर्ड दरमा वृद्धि भइरहेको थियो ।


बिरामीलाई ‘बेड छैन’ भन्दै जब सरकारले हात उठायो

गत वर्ष वैशाख १७ गते नेपालमा कोरोनाभाइरस कोभिड—१९ संक्रमितको संख्या ह्वात्तै बढेपछि सरकारले बिरामीको उपचार गर्न नसक्ने भन्दै हात उठाएको थियो । स्वास्थ्य मन्त्रालयले सार्वजनिक अपिल गर्दै काठमाडौं उपत्यका लगायतका १७ जिल्लामा कोरोना संक्रमण उच्च गतिमा फैलिरहेको र अस्पतालका शय्याले धान्न छाडेकाले नागरिकलाई आफै सचेत र सर्तक हुन भनेको थियो । सरकारले मोरङ, सुनसरी, झापा, पर्सा, बारा, धनुषा, काठमाडौं, भक्तपुर, ललितपुर, चितवन, मकवानपुर, काभ्रेपलाञ्चोक, कास्की, दाङ, बाँके, रुपन्देही, पाल्पा, बर्दिया, कपिलबस्तु, सुर्खेत, कैलाली, कञ्चनपुरलाई अति प्रभावित जिल्लाका रुपमा घोषणा गरेको थियो ।


अक्सिजन अभावमा संक्रमितको मृत्यु

कोरोना संक्रमण दर बढेसँगै वैशाखको अन्तिम साता नेपालमा अक्सिजनको चरम अभाव भयो । अक्सिजन अभावको हल्ला बजारमा चल्न थालेपछि केही पहुँचवालाले स्टक राख्न थालेका थिए भने केही दिनमै अस्पतालमा अक्सिजनको हाहाकार भयो । जसले गर्दा कोरोना संक्रमित कयौं बिरामीले समयमै अक्सिजन नपाउँदा जीवन गुमाए । अक्सिजनकै अभावमा कति संक्रमितको ज्यान गयो भन्ने तथ्याङ्क स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयसँग नभएपनि स्वास्थ्यकै उच्च अधिकारीहरुले अक्सिजन अभावले कतिपय संक्रमित ज्यान गएको स्वीकार गरेका थिए ।


नाम मात्रको ‘स्मार्ट लकडाउन’

सरकारले वैशाख १६ गतेदेखि जारी गरेको निषेधाज्ञालाई असार ७ गतेदेखि खुकुलो तुल्याएर ‘स्मार्ट लकडाउन’ सुरु गरेको थियो । स्मार्ट लकडाउन भनिए पनि त्यसको खासै प्रभाव देखिएको थिएन ।


रेम्डेसिभिरको चरम अभाव

कोरोना महामारीको दोस्रो लहरमा संक्रमित बिरामीले टोसिलिजुमाब एक्टेम्रा नामक औषधि र रेम्डेसिभिर कालोबजारीमार्फत किन्न बाध्य भए । पहुँच भएका नागरिकले रेम्डेसिभिर लगायतका औषधि स्टक राख्ने तर, सर्वसाधारणले भने उक्त औषधि प्राप्त गर्नै सकेनन् ।

भारत, युएई लगायत विभिन्न देशबाट मगाइएको भन्दै कालोबजारीमार्फत दुई लाख र साढे दुई लाख रुयैयाँसम्म तिरेर ती औषधि किन्न सर्वसाधारण बाध्य भए । सरकारले रेम्डेसिभिर औषधि कोरोना संक्रमितका लागि ‘रामबाण’ होइन भने पनि तर औषधि प्रयोगका लागि अनुमति दिएको थियो । सरकारले कोभिड बिरामीको उपचारका लागि रेम्डेसिभिर टोसुलिजुमाब औषधि प्रयोग अनुमति दिए पनि यसको व्यवस्थापन र बजार अनुगमनमा ध्यान दिएन । 


कपिलवस्तुमा हैजा

गत असोज १८ देखि कपिलवस्तुमा फैलिएको हैजाका कारण ६ जनाको मृत्यु भयो । महामारी फैलिएको एक महिनापछि सरकारले हैजाविरुद्धको खोप ल्याउन पहल गरेको थियो । जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय कपिलवस्तुका अनुसार प्रभावित क्षेत्रका २ लाख ५२ हजार जनालाई हैजा रोगविरुद्धको खोप लगाएका थिए ।


जब १९ लाख मात्रा खोप हरायो

सरकारले खरिद र अनुदानमार्फत प्राप्त गरेको कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) विरुद्धको झण्डै १९ लाख मात्रा खोपको अभिलेख नै फेला परेन । त्यसपछि हराएको खोपसम्बन्धमा छानबिन गर्न समिति गठन गरिएको थियो । सो समितिले खोप अभियानमा लापरवाही भएको निष्कर्ष निकालेको थियो । भद्रगोल तरिकाले खोप अभियान सञ्चालन गरेका कारण अभिलेख र प्रतिवेदन तयार पार्न नसक्दा खोप हराएको जस्तो देखिएको स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीहरुको भनाइ छ ।


९० प्रतिशतलाई ओमिक्रोन भेरियन्ट संक्रमण भएको अनुमान

कोरोना महामारीको तेस्रो लहरमा माघको पहिलो साता संक्रमित दर उच्च रह्यो । स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार संक्रमितमध्ये ९० प्रतिशतलाई ओमिक्रोन भेरियन्टको संक्रमण भएको थियो । दोस्रो लहरमा जस्तो तेस्रो लहरमा अक्सिजन, बेडको अभाव भएन तर, स्वास्थ्यकर्मी भने धमाधम संक्रमित हुँदा जनशक्तिको अभाव भएको थियो ।


नर्सिङ तथा मिड्वाइफ्रीका लागि दश वर्षे रणनीति

स्वास्थ्य सेवा विभाग अन्तर्गतको नर्सिङ तथा सामाजिक सुरक्षा महाशाखाले दश वर्षीय रणनीति तयार पा¥यो । ०७७÷७८ देखि ०८७÷८८ सालसम्मका लागि सुरक्षा महाशाखाले रणनीति तयार पारेको हो । दश वर्षीय रणनीति अन्तर्गत राष्ट्रिय नर्सिङ तथा मिड्वाइफ्रीको रणनीति महाशाखाले तयार पारेको हो ।


सिटामोलको वजनबारे चर्चा

सरकारले पारासिटामोल औषधिको वजन बढाउने निर्णय गरेपछि चौतर्फी विरोध भयो । चैत १० गते औषधि सल्लाहकार समितिको बैठकले ६५० एमजीको सिटामोल औषधि उत्पादन गर्न अनुमति दिएपछि स्वास्थ्यकर्मीहरुले जनस्वास्थ्यमाथि खेलवाड भएको आरोप लगाए ।

सिटामोलको वजन जनस्वास्थ्यका हिसाबले नढाएर व्यापारिक उद्देश्यले बढाइएको उनीहरुको आरोप थियो । सिटामोल उत्पादक कम्पनीहरुले कोरोना महामारी तीव्र गतिमा फैलिएकै समयमा मूल्यवृद्धि गर्ने उद्देश्यले सिटामोलको कृत्रिम अभाव गराएका थिए । त्यतिबेला सरकार मूल्यवृद्धि गर्न तयार भएन । यसअघि नै ५०० एजमीको सिटामोल उत्पादकहरुले प्रतिट्याब्लेट १ रुपैयाँ बढाउन सरकारसँग माग गरेका थिए । त्यतिबेला पनि सरकारले मूल्य वृद्धि गर्न मानेको थिएन । तर पछि एक्कासी सिटामोलको एमजी बढाएर उत्पादनका लागि सरकारले अनुमति दिएको हो ।

टाइफाइड खोपलाई नियमित खोपमा समावेस

सरकारले टाइफाइड खोपलाई नियमित खोपमा समावेस गरेको छ ।   नेपालमा पहिलो टाईफाईडविरुद्धको खोप दिइएको हो । चैत २५ गतेदेखि वैशाख १८ गतेसम्म १५ महिनाका बालबालिकादेखि १५ वर्षका बालबालिकालाई खोप दिन सुरु गरिएको हो ।


कोरोनाविरुद्धको खोपको लक्ष्य पूरा भएन

सरकारले लक्षित समूहका सबै जनसंख्यालाई चैत मसान्तभित्र कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९)विरुद्धको खोप लगाइसक्ने घोषणा गरेको थियो । तर, उक्त समयावधि सकिन एक दिन अघिसम्म १८ वर्षमाथिका ८३. प्रतिशत अर्थात एक करोड ६४ लाख ६१ हजार ४५६ जनाले मात्र पूर्ण मात्राको खोप लगाएका छन् । सरकारले उक्त लक्षित समूहका एक करोड ९९ लाख २२ हजार १६४ जनालाई पूर्ण मात्रा खोप लगाउने घोषणा गरेको थियो ।

सरकारले खोपको हाहाकार छिचोलेर सहजतातिर भने लगेको छ । मंगलबारसम्ममा स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार लक्षित समूहका ९३.८ प्रतिशतले कम्तीमा एक मात्रा लगाएका छन् ।  हालसम्म ४ करोड ४ लाख ५९ हजार ४८९ मात्रा खोप दिइसकेको छ । जसमा पहिलो मात्रा  एक  करोड ८८ लाख १६ हजार ५०४ जनाले लगाएका छन् भने दुवै मात्रा खोप  एक कारोड ९३ लाख ५ हजार ७०० ले पूर्ण मात्रा लगाएका छन् ।

यस्तै, १२ वर्षदेखि १८ वर्षसम्मका ९२.० प्रतिशत बालबालिकाले एक मात्रा खोप लगाएका छन् भने ७५.० प्रतिशतले पूर्ण मात्रा लगाइसकेका छन् । यस्तै, हालसम्म बुस्टर डोज २३ लाख ३७ हजार २८५ जनाले लगाएका छन् ।

सरकारले अनुदान र खरिद मार्फत हालसम्म ४ करोड ७८ लाख ८२ हजार ८०० मात्रा खोप प्राप्त गरेको छ । जसमध्ये फाइजर, मोडर्ना, कोभिशिल्ड, भेरोसेल, एष्ट्रजेनिका, जोन्सोन, सिनोभ्याक नामक खोप छन् ।


एक वर्षमा दुई मन्त्री र दुई राज्यमन्त्री

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयमा एक वर्षको अवधिमा दुई मन्त्री र दुई राज्यमन्त्री पाइयो । २०७८ साल सुरुवात हुँदा स्वास्थ्य मन्त्रालयमा हृदयेश त्रिपाठी मन्त्री थिए । २०७८ सालले बिदा लिँदा स्वास्थ्यमन्त्रीका रुपमा विरोध खतिवडा छन् । यस बीचमै सो मन्त्रालयमा राज्यमन्त्रीका रुपमा उमेश श्रेष्ठ र भवानीप्रसाद खापुङले जिम्मेवारी सम्हाले । श्रेष्ठले केही महिना मन्त्रालयको नेतृत्व गरे भने उनलाई अर्को मन्त्रालयमा सारेर खतिवडालाई मन्त्रीको जिम्मेवारी दिइए पनि सोही मन्त्रालयमा खापुङलाई राज्यमन्त्री बनाइएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।