ad
x

बच्चाले चुइङ्गम चपाइरहेका छन् भने हुनुहोस् सावधान !

person explore access_timeबैशाख २८, २०७९ chat_bubble_outline0

 


कहिल्यै सोच्नुभएको छ ? बेलुन पनि कुनै बच्चाको मृत्युको कारण बन्न सक्छ, वा चुइङ्गम खाँदा पनि ज्यान जान सक्छ ।प्रायः बालबालिकाले अभिभावकबाट यस्ता माग राख्छन्, जसले गर्दा उनीहरुमाथि कुनै अप्रिय घटना हुने गर्दछ । ती मध्ये बेलुन र चुइङगम पनि हुन् ।बच्चाले बेलुन फुक्दै गर्दा फुट्यो । यसको टुक्रा बच्चाको सास नलीमा फसेका कारण उनको मृत्यु भयो भन्ने खबर हामीले यदाकदा सुन्न पाउँछौँ । कहिलेकाँही बच्चाले चुइङ्गम खाँदा घाँटीमा अड्कियो भनेर केही अभिभावक अस्पताल धाएको पनि हामीले सुन्ने गरेका छौँ ।भारतका बालरोग विशेषज्ञ नियोनेटोलोजिस्ट डा. मेजर मनिष मन्नतले मेडिकलको भाषामा यसलाई फरेन बडी एस्पिरेशन भनिने जानकारी दिएका छन् । अर्थात्, जुन कुरा सास नलीमा हुनु हुँदैन त्यो गयो । यस्ता घटना धेरै नै आउने गरेको उनी बताउँछन् ।उनी भन्छन्, ‘सास नली धेरै नै सानो हुन्छ । यसमा केही गयो भने घाँटी थिचेको जस्तो हुन्छ जसका कारण बच्चाको तुरुन्त मृत्यु पनि हुनसक्छ । कहिलेकाँही यस्तो घटनामा थोरै समय पाइन्छ जसको उपचार ब्रोन्कोस्कोपीमार्फत् गर्न सकिन्छ ।’ब्रोन्कोस्कोपी के हो ?सासको नली हेर्नका लागि ब्रोन्कोस्कोपी गरिन्छ । यसमा नाक वा मुखमार्फत् एउटा ब्रोन्कोस्कोप हालिन्छ जसमा माइक्रो क्यामरा राखिएका हुनछ । यसले ट्युमर, संक्रमण, सासको नली वा फोक्सोको स्थितिबाट पत्ता लगाउन सकिन्छ ।डाक्टर मनिष भन्छन्, ‘५ वर्षभन्दा कम उमेरका बच्चालाई यस्ता चिज नदिनुहोस् जसले गर्दा कुनै अप्रिय घटनाको खतरा हुन्छ । बच्चाले यदि बेलुनसँग खेलिरहेका छन् भने उनीहरुमाथि निगरानी राख्नुहोस् । साथै, उनीहरुलाई मुखमा केही कुरा हाल्न नदिनुहोस् । बच्चालाई बदाम, ओखर, मकैका दानालगायत सिधै खान नदिनुहोस् ।’

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।