हाम्रो आकाशगंगामा रहेको ‘ब्ल्याक होल’को पहिलो तस्बिर सार्वजनिक

person explore access_timeबैशाख ३०, २०७९ chat_bubble_outline0

हाम्रो आकाशगंगाको मध्य भागमा रहेको ब्ल्याक होलको पहिलो तस्बिर सार्वजनिक भएको छ । साजिटेरियस ए नाम दिइएको यस ब्ल्याक होलको द्रव्यमान सूर्यभन्दा ४० लाख गुणा बढी रहेको बताइएको छ ।


तस्बिरमा ब्ल्याक होलको केन्द्रमा कालो भाग र त्यसको आसपासमा गुरुत्वाकर्षण शक्तिका कारण सिर्जित निकै तातो ग्यासको प्रकाश देख्न सकिन्छ । त्यसको आधार बुध ग्रहको कक्षजत्रो रहेको वैज्ञानिकहरूको भनाई छ । जुन ६ करोड किलोमिटर लामो हुन आउँछ ।हाम्रो पृथ्वीभन्दा यो ब्ल्याक होल २६ हजार प्रकाश वर्ष टाढा रहेकाले हामीलाई यसबाट कुनै खतरा भने छैन । यो तस्बिरलाई इभेन्ट होराइजन टेलिस्कोप कोलाबोरेसन नामक अन्तर्राष्ट्रिय टोलीले कैद गरेको हो ।बीबीसी

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।