ad
x

अमिताभको ५०, धर्मेन्द्रको ६० वर्ष तर बलिउडमा सबैभन्दा लामो करियरको रेकर्ड यी अभिनेत्रीको नाममा

person explore access_timeबैशाख ३०, २०७९ chat_bubble_outline0

 


बलिउडमा आफ्नो जीवन समर्पित गर्नेमा एक से एक कलाकारको नाम आउने गर्छ । कोही ४ वर्षको उमेरदेखि नै फिल्मी क्षेत्रमा लागेका छन् भने कसैले आफ्नो जीवनको अन्तिम दिनसम्म फिल्मसँगको आफ्नो सम्बन्ध तोडेनन् । अमिताभ बच्चन, धर्मेन्द्रको करियरबारे त धेरैलाई थाहा छ तर यस्ता थुप्रै कलाकार छन् जसले आफ्नो ५० वर्षभन्दा बढी समय बलिउडमा गुजारे । आज त्यस्ता कलाकारबारे कुराकानी गरौँ ।ललिता पवारः ७० वर्ष, ७०० फिल्मललिता पवारले ९ वर्षको उमेरमा सन् १९२८ मा फिल्म राजा हरिश्चन्द्रबाट आफ्नो फिल्मी करियरको सुरुवात गरेकी थिइन् । उनले निलकमल, आनंद, खानदान, पत्थर के सनम, औरतजस्ता उत्कृष्ट फिल्ममा काम गरेकी छिन् । उनले रामानन्द सागरको सिरियल रामायणमा मन्थराको भूमिका निर्वाह गरेकी थिइन् जुन निकै लोकप्रिय भएको थियो ।पैदी जयराजः ६७ वर्ष, १७० फिल्मसन् १९२९ लेखि १९९५ सम्म पैदी जयराज फिल्ममा सक्रिय रहे । पैदीले आफ्नो करियरमा १७० फिल्ममा काम गरे र विभिन्न खालका भूमिका निर्वाह गरे । फिल्ममा उनको योगदानका लागि उनलाई दादा साहेब फाल्के पुरस्कारबाट सम्मानित गरिएको थियो ।प्राणः ६७ वर्ष, ३६२ फिल्मसन् १९४० देखि २००७ सम्म प्राण सिकंद फिल्मका प्राण रहे । उनले फिल्म यमला जाटबाट आफ्नो करियरको सुरुवात गरेका थिए । बलिउडमा प्राणलाई उनको भिलेन भूमिकाका लागि विशेष रुपमा चिनिन्छ । प्राणले खानदान, पिपली साहब, राम और श्याम, पूरब और पश्चिम, आंसू बन गए फूल, जोनी मेरा नाम, जंजीर, अमर–अकबर–एन्थोनीजस्ता उत्कृष्ट फिल्ममा काम गरेका छन् ।देव आनन्द, ६५ वर्ष, १५० फिल्म

सन् १९४६ देखि २०११ सम्म देव आनन्दले दर्शकलाई मनोरञ्जन प्रदान गरे । उनले ६ दशकसम्म बलिउडमा राज गरे । देव आनन्द भारतीय सिनेमाका सबैभन्दा चर्चित कलाकारमध्ये एक हुन् । उनलाई उनको योगदानका लागि सन् २००१ मा पद्मभूषण सम्मानबाट सम्मानित गरिसकिएको छ ।

अशोक कुमारः ६३ वर्ष, २७५ फिल्म

सन् १९३४ देखि १९९७ सम्म अशोक कुमार फिल्ममा सक्रिय रहे । उनलाई फिल्ममा उनको योगदानका लागि सन् १९८८ मा दादा साहेब फाल्के अवार्ड र सन् १९९९ मा पद्म भूषण अवार्डबाट सम्मानित गरिसकिएको छ । फिल्म जीवन नैनाबाट उनको अभिनय करियरको सुरुवात भयो, त्यसपछि उनले आफ्नो करियरमा थुप्रै भूमिका निर्वाह गरे । उनको फिल्म अफसाना, परिणीता, बंदीश, एक ही रास्ता दीदारजस्ता उत्कृष्ट फिल्ममा सूचिकृत छन् ।

किशोर कुमारः ६३ वर्ष, ३०० फिल्म

सन् १९४६ देखि १९८७ सम्म किशोर कुमार बलिउडमा सक्रिय रहे । उनले आफ्नो अभिनय र उत्कृष्ट गायकीबाट सबैलाई आफ्नो प्रशंसक बनाए । किशोरले आफ्नो फिल्मी यात्रामा ५७४ फिल्ममा गीत गाएका छन् ।

६० वर्ष, ३०० फिल्म

सन् १९६० देखि आफ्नो करियरको सुरुवात गर्ने धर्मेन्द्रको फिल्मी यात्रा अहिले पनि जारी छ । धर्मेन्द्रले ६ दशकसम्म दर्शकलाई मनोरञ्जन प्रदान गरे । अभिनयबाहेक धर्मेन्द्रको रुची फिल्म निर्माण र राजनीतिमा पनि छ ।

कपुरः ६३ वर्ष, १४० फिल्म

सन् १९४८ देखि २०११ सम्म शम्मी कपुरले आफ्नो जादु बिछ्याइरहे । उनले दिल दे के देखो, तुम सा नहीं देखा, कश्मीर की कली, तीसरी मंजिलजस्ता फिल्ममा आफ्नो दमदार अभिनयको जलवा देखाए ।

प्रेम चोपडाः ६० वर्ष, ३८० फिल्म

भारतीय सिनेमामा प्रेम चोपडालाई उनको उत्कृष्ट अभिनय र नेगेटिभ भूमिकाका लागि चिनिन्छ । प्रेम चोपडा हिन्दी फिल्म इन्डष्ट्रिका एक यस्ता स्टार हुन् जसले बोलेको डायलग अत्यधिक चर्चित हुने गर्दथ्यो । उनले कटी पतंग, सौतन, दो रास्ते, दाग, आग का गोला, राजा बाबू, खिलाडी, दुल्हे राजा, उपकारजस्ता फिल्ममा अभिनय गरेका छन् ।

भगवान दादाः ६० वर्ष, ३७० फिल्म

भगवान अबाजी पल्लवलाई रेसलिङको दुनियाँमा भगवान दादाको नामले चिनिन्छ । उनले साइलेन्ट फिल्म क्रिमिनलबाट आफ्नो करियरको सुरुवात गरेका थिए । उनको फिल्म अलबेला ब्लक बस्टर रहेको थियो ।

५५ वर्ष, ४०० फिल्म

सन् १९३७ देखि १९९२ सम्म इफ्तेखार फिल्ममा सक्रिय रहे । उनले सन् १९४४ मा फिल्म तकरारबाट फिल्ममा प्रवेश थिए । त्यसपछि डन, दीवार, शहीद, तीसरी मंजिल, हरे रामा हरे कृष्णा, द ट्रेन, मेहबूब की मेहंदीजस्ता उत्कृष्ट फिल्ममा काम गरे । धेरैजसो फिल्ममा प्रहरी अधिकारीको भूमिका इफ्तेखारले नै निभाउने गर्दथे ।

५० वर्ष, ३०० फिल्म

४ वर्षको उमेरदेखि अभिनयमा आफ्नो करियरको सुरुवात गर्ने श्रीदेवीलाई हिंदी सिनेमाकी पहिलो महिला सुपरस्टार भनिन्छ । उनले तमिल फिल्म खनथान करुनाईबाट बाल कलाकारको रुपमा करियरको सुरुवात गरेका थिए । नगीना, मिस्टर इंडिया, लाडला, लम्हे, चालबाज, खुदा गवाह, इंग्लिश विंग्लिश, ममजस्ता सुपरहिट फिल्ममा उनको आइकोनिक अभिनय देख्न सकिन्थ्यो । भारत सरकारले उनको योगदानका लागि सन् २०१३ मा पद्मश्री पुरस्कारबाट सम्मानित गरेको थियो ।

ओम प्रकाशः ५२ वर्ष, ३०७ फिल्म

सन् १९४२ देखि १९९४ सम्म ओम प्रकाशले आफ्नो जीवनको ५२ वर्ष बलिउडलाई समर्पित गरे । सन् १९५० देखि १९८० सम्म ओम सपोर्टिङ भूमिकामा लगभग हरेक फिल्ममा देखिन्थे । उनको फिल्म दस लाख, जोरु का गुलाम, आ गले लग जा, पडोसन, नमक हलाल, जंजीर, तेरे घर के सामने, लौफर, नौकर बीबी का, शराबीजस्ता उत्कृष्ट फिल्ममा काम गरे । उनलाई विशेषगरी उनको कमिक भूमिकाका लागि चिनिन्थ्यो ।

अमिताभ बच्चनः ५० वर्ष, ३०१ फिल्म

सन् १९६९ देखि फिल्मी करियरको सुरुवात गर्ने अमिताभ बच्चनको फिल्मी यात्रा अहिले पनि जारी छ । उनले अहिलेसम्म ३०१ फिल्ममा काम गरेका छन् । यसको सिलसिला अहिलेसम्म जारी छ ।

ऋषि कपुर : ५० वर्ष, १६० फिल्म

सन् १९७० देखि २०२० सम्म ऋषि कपुरले बलिउडलाई थुप्रै उत्कृष्ट फिल्म दिएका छन् । ऋषिले आफ्नो करियरमा हरेक प्रकारको भूमिका निभाएका छन् र हरेक पटक आफ्नो उत्कृष्ट अभिनयको छाप छोडेका छन् । ऋषिले श्री ४२० बाट बाल कलाकारको रुपमा आफ्नो करियरको सुरुवात गरेका थिए । त्यसपछि फिल्म बबीमा पहिलो पटक मुख्य कलाकारको भूमिका देखिएका थिए । उनले अमर–अकबर–एंथोनी, कभी–कभी, सागर, जंजीरजस्ता फिल्ममा काम गरेका छन् । ऋषि एक यस्ता कलाकार थिए जसले आफ्नो अन्तिम समयसम्म प्रशंसकलाई मनोरञ्जन प्रदान गरिरहे । उनको अन्तिम फिल्म शर्माजी नमकिन थियो ।

पृथ्वीराज कपुरः ४५ वर्ष, ४७ फिल्म

सन् १९२७ देखि १९७२ सम्म पृथ्वीराज कपुर फिल्ममा सक्रिय रहे । फिल्म बेधारी तलवारबाट पृथ्वीराजको अभिनय करियरको सुरुवात भएको थियो । त्यसपपछ उनले थुप्रै फिल्ममा काम गरे । उनलाई आलम आरा, सिकन्दर, मुगल–ए–आजमका लागि चिनिन्छ । पृथ्वीराजलाई बलिउडमा उनको योगदानका लागि दादा साहेब फाल्के र पद्म भूषण अवार्ड प्रदान गरिएको छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।

X