ad
x

आमाबाबुका यी साना गल्ती : जसले बच्चालाई जिद्दी बनाउन सक्छ

person explore access_timeजेठ १, २०७९ chat_bubble_outline0

 


हरेक अभिभावकले आफ्ना सन्तानलाई अनुशासित हुन सिकाउँछन् तर कहिलेकाहीँ अभिभावकको अत्यधिक लाड–प्यारका कारण छोराछोरी निकै जिद्दी हुन्छन् । यसले अभिभावकलाई निकै चिन्तित पनि तुल्याउने गर्छ । आमाबुवाको अत्यधिक मायाले बच्चालाई बिगार्न पनि सक्छ । जिद्दी बच्चालाई बाहिर घुम्न लैजान पनि गाह्रो छ, किनकि उसले कुनै पनि चीज वा सामान लिन जिद्दी गर्न थाल्छ । यस्तो अवस्थामा तपाईंको बच्चाले अरूको अगाडि जिद्दी गर्दा तपाईंलाई अप्ठेरो समेत लाग्न सक्छ ।आजको यस लेखमा हामी तपाईंलाई बच्चालाई हुर्काउँदा आमा–बुवाबाट हुने केही गल्तीबारे जानकारी दिँदैछौँ ।१. जिम्मेवारीबाट टाढा राख्नुअक्सर आमाबाबुले आफ्ना छोराछोरीलाई सानो सम्झेर कुनै जिम्मेवारी दिने गर्दैनन् । यसले गर्दा बच्चाले आफ्नो जिम्मेवारी बुझ्दैन र लापरवाह हुन्छ । यसबाट बच्न आफ्नो बच्चालाई बाल्यकालदेखि नै सानो भएपनि जिम्मेवारी दिने काम दिनुहोस् । उदाहरणका लागि – उनीहरूलाई आफ्नो कोठा सफा गर्न भन्नुहोस्, खाना खाएपछि बेसिनमा  प्लेट राख्न भन्नुहोस् । बच्चाहरूलाई आफ्नो स्कूलको ब्याग आफैँ मिलाउन भन्नुहोस् ।२. आफ्नै काममा अल्झिरहनुआजको व्यस्त जीवनमा अभिभावकहरू आफ्नो कार्यालयको काममा नै व्यस्त हुने गर्छन् । त्यसैले उनीहरू आफ्ना सन्तानलाई खासै ध्यान दिन भ्याउँदैनन् । यसैबीच अभिभावक अफिस जाँदा बालबालिका घरमा एक्लै हुन्छन् । उनीहरुसँग टिभी र मोबाइल मात्रै हुन्छन् । यस्तो अवस्थामा बच्चाले के हेर्छन् भनेर आमाबाबुलाई पत्तो हुँदैन । आमाबाबुले आफ्नो बच्चाको लागि समय निकाल्नु धेरै महत्त्वपूर्ण छ । उनीहरुलाई घुमाउन लैजानुहोस् ।

३. हरेक जिद्दी पूरा नगर्नुहोस्

हरेक आमाबाबुले आफ्नो बच्चालाई धेरै नै माया गर्छन् त्यसैले जब छोराछोरीले केहि माग्छन्, उनीहरूको हरेक माग पूरा गर्ने प्रयास गर्छन् । यस्तो अवस्थामा बच्चाहरुको मनमा आफ्नो सबै जिद्दी पुरा हुन्छ भन्ने पर्छ । उनीहरुलाई लाग्न थाल्छ कि उनीहरुले चाहेको कुरा सजिलै पूरा हुन्छ । फलस्वरुप, उनीहरुको जिद्दीपना बढेको बढ्यै हुन्छ ।

४. अनुशासन आवश्यक छ

बच्चा अनुशासनमा रहँदा सबैलाई मनपर्छ । तर यदि बच्चा जिद्दी र मात्तिएका छन् भने, उसले सबैलाई समस्यामा पार्ने गर्छ । बच्चाहरु अनुशासनमा रहन धेरै नै महत्वपूर्ण छ । आफ्ना छोराछोरीलाई सधैं ठूलाहरुको आदर गर्न सिकाउनुहोस् ।

५. उपहार नदिनुहोस्

आमाबाबुहरू आफ्नो बच्चा सधैं खुसी होउन् भन्ने चाहन्छन्, त्यसैले उनीहरू रिसाएका बेला उपहार दिएर फकाउने प्रयास गर्छन् । यस्तो अवस्थामा केटाकेटीलाई पनि लाग्छ कि उनीहरु रिसाएको बेला उपहार पाउँछन् र पछि गएर उनीहरुको बानी यस्तै हुन्छ ।

आफ्नो बच्चा हुर्काउँदै गर्दा यी गल्ती गर्नबाट जोगिनुहोस् । यसले तपाईंको बच्चालाई जिद्दी बनाउन सक्छ । बच्चाको राम्रो आचरणमा तपाईंको पालनपोषणको महत्वपूर्ण भूमिका हुन्छ ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।