ad
x

हिमाल, पहाड, तराईः कोही छैन पराई

person explore access_timeजेठ १२, २०७९ chat_bubble_outline0

मैले अध्ययन गरेका सबैजसो धर्ममा ईश्वर एक मात्र छन् । यद्यपि हिन्दू धर्ममा सुरुका ब्रह्मा, विष्णु र महेश्वर तीन भएपनि त्रिमूर्तिका रूपमा ती कहिले एक हुन्छन् त कहिले तीन पनि बन्छन् । मतलव सारमा तीन भएपनि ती एक हुन्, अर्थात परिस्थितिअनुसार कहिले एक र कहिले तीन । हिन्दू, ईसाई तथा इस्लाम यी तीनै धर्ममा ईश्वर निराकार, अलौकिक तथा सर्वव्यापी छन् । हिन्दू धर्ममा ईश्वरका सम्बाहक छैनन् भने इसाई धर्ममा सम्वाहकका रूपमा जिसस क्राइस्ट तथा इस्लाममा मोहम्मद छन् । इसाई धर्मको सुरुवात जिससबाट भएको हो भने इस्लाम धर्मको सुरुवात मोहम्मदबाट भएको हो । 


यसै गरी एक ईश्वरबाट सुरु भएका यी धर्ममा पछि गएर अनेक विभाजन भए । केहीमा अनेक ईश्वर भएर तिनका पनि अनेक नामधारी हाँगाबिंगा हुँदै गए भने एक ईश्वरमा नै रहिरहेकाहरूका पनि अनेक हाँगाबिंगामा विभाजन भए । हिन्दू धर्ममा द्वैत र अद्वैतवाद, वैष्णव, शैव आदि हुँदै अझै विभाजन हुँदै गयो । एकले अर्कोलाई नमान्ने, नसहने आदि हुँदै गयो । त्यस्तै इसाईमा एउटै जिससलाई माने पनि क्रिस्चियनहरू कतै रोमन क्याथोलिक, कतै फ्रेन्च क्याथोलिक, कतै बाप्टिस्ट, कतै मेथोडिस्ट आदिमा विभाजित भए । एकले अर्कोलाई नमान्ने, नसहने भएको सुनिएको र यदाकदा देखिएको पनि हो । त्यस्तै इस्लाम धर्ममा पनि सिया, सुन्नीलगायत अरू अल्पसंख्यक अन्य सम्प्रदाय हामी भेट्न सक्छौं । यी विभाजन किन भए त ? मैले अहिलेसम्म पढेको कुनै पनि धर्ममा अर्को धर्मका वा आफ्नो धर्म नमान्नेलाई मार्नु, काट्नु वा घृणा गर्नु भनेर उल्लेख भएको पाएको छैन । मेरो धर्म एक नम्बरको भनेको पाएको छैन । तर हाम्रा राजनैतिक नेताहरू सबैलाई सधैं एक नम्बरमा रहिरहनु पर्ने र त्यसमा टिकिरहन अनेक तिकडम, जालझेल गर्न पछि नहट्ने महारोग लागेको छ । एक नम्बर हुन नपाउने छाँट देखेपछि विभिन्न बहानामा पार्टी फोडेर भएपनि आफू एक नम्बरमा कायम हुने संस्कार बसालेका छन् । जसरी हाम्रा केही नेताहरूले आफ्नो स्वार्थअनुरुप जनतामा विभाजन ल्याएर आफ्नो दुनो सोझ्याइरहेछन्, संसारभर धर्मगुरुहरुले पनि धर्मको नाममा एउटै धर्मभित्र विभाजन ल्याएर आफ्नो छुद्र स्वार्थ पूरा गरिरहेछन् । 
पृथ्वीनारायण शाहले नेपाल एकीकरण गरेपछि नेपाल एक सूत्रमा बाँधिएको कुरा सर्वविदितै छ । त्यस बेलादेखि यहाँ क्षत्रीयताको बिषयमा कहिल्यै कुनै विवाद उठेन । हो, जातको बिषयमा भने बेलाबेलामा कुरा नउठेको हैन । ठूला जात भनाउँदाहरूले साना जातकालाई विभिन्न सामाजिक कार्य वा दैनिक प्रचलनमा पनि हेप्ने, तिरस्कार गर्ने, दण्डित गर्ने आदिका साथै छुवाछुतको अमानवीय व्यवहार नगरेका हैनन् । मुलुकी ऐन २०२० ले छुवाछुतको घृणित प्रथा उन्मुलन गर्ने उद्देश्यले छुवाछुत गरेमा दण्ड सजायको व्यवस्था गरे तापनि  व्यावहारिक रूपमा त्यो प्रथा व्यापक रूपमा समाजमा चलिराखेकै हो । मान्छे मान्छे बीचको सामाजिक भेदभाव कायमै रह्यो । यता लोकतन्त्रपछि जात जात बीचको भेदभावमा निकै कमी आएको र त्यो भेदभावलाई जारी राख्नेहरू विरुद्ध कारवाही हुने गरेको पनि पाइएको छ । विस्तारै जात जाति बीचको विभेद हट्दै जानेछ भन्ने आशा गरौं । विडम्वना आर्थिक शोषण, आर्थिक विभेदको गहिरो खाडल दिनानुदिन झन् बिकराल बन्दै गैरहेको हामीले देखिरहेकै छौं । यता आएर यो विभेद भन्दा कहालीलाग्दो विभेद अचेल नेपालमा केही वर्षदेखि केही व्यक्तिहरूले मच्चाउन थालेको हामीले देखेका छौं, भोगेका छौं । खास गरी पश्चिमा मुलुकले यस देशको सामाजिक, धार्मिक र मौलिक व्यवस्थालाई क्षतविक्षत पारेर वैमनश्यताको साम्राज्य फैलाउन केही एनजीओ र आइएनजिओ मार्फत धेरै अगाडिदेखि प्रयत्न गरिरहेकै हो । त्यही संस्थाहरूबाट पोसिएका र केही राजनैतिक स्वार्थीहरूबाट दिग्भ्रमित पारिएका सिधा साधा जनतालाई भड्काउने कोसिसअनुसार विदेशीकै आडमा कुनैबेला क्षेत्रीय र कुनैबेला जातीय बैमनश्यताका अस्त्रहरू मार्फत देशमा भाँडभैलो मच्चाएर आफ्नो नीच स्वार्थ पूर्तिहेतु यस देशलाई रणभूमि बनाउने षड्यन्त्र  नगरेका हैनन् । 
कुनैबेला एउटा नामधारी पार्टी त कुनैबेला अर्को नामधारी पार्टी र बेलाबेलामा बेग्लै अनुहार लिएर हाम्रो तराई, पहाड तथा हिमालमा बसोबास गरिरहेका सिधासाधा जनतालाई भ्रमित गर्ने कोसिस गरिरहेका छन् । तिनीहरूको क्षेत्रीयता र जातजातिबीच  बैमनश्यता फैलाउने कुरालाई दुत्कारेर हामी सबै नेपाली हौं र हामी अरुको ईशारामा नाच्दैनौं भन्ने प्रमाण हरेक चुनावका बेला जनताले प्रदर्शित गर्ने गरेका छन् । तराई होस् या पहाड वा हिमाल सबैतिरका महान नेपाली जनताले एउटै नेपाली भन्ने मनसायको प्रमाण हरेक चुनावमा दर्शाइरहेका छन् । त्यसको ज्वलन्त उदाहरण स्थानीय निर्वाचनमा काठमाडौं महानगरपालिकाको चुनावमा तराईमूलका बालेन साहको विजयलाई लिन सकिन्छ ।काठमाडौंका मतदाताले बालेनमा निहित राष्ट्रियताको भावना पहिचान गरेका छन्, भ्रष्टाचार विरोधी नियत भेटेका छन्, विकासका काम गरेर देखाउने संकल्पमा विश्वास गरेका छन् । जातीयता र क्षेत्रीयताको विद्वेषविरुद्ध डटेर अघि बढ्ने जाँगर देखेका छन् । त्यसैले त जनताले बालेनलाई अधिक मत दिएका हुन् । हुन सक्छ, राजनैतिक व्यक्तित्वले घेरिएको महानगरपालिकाका अन्य सदस्यहरूले बालेनको सोच अनुसारका विकास, निर्माणका कामहरू सुचारु गर्ने काममा छेकवार, बाधा विरोध उत्पन्न गर्लान् । खल्ती भर्ने  बानी लागेका ती व्यक्तिहरूले उनलाई विभिन्न बहानामा र बहुमतको घमण्ड गर्दै असफल तुल्याउने प्रयत्न गर्लान् । तर, बालेनले हरेक डर, त्रास र धम्कीको डटेर मुकावला गर्न जनताको सधैं साथ पाउनेछन् । उनले यत्ति गर्दिए पुग्छ कि कुनै पनि बाधा विरोध र धम्कीलाई जनतासामु तुरुन्तै उजागर गरुन् । काठमाडौंमा बालेन अहिले एक नम्बरमा आए । सधैं एक नम्बरमा रहिरहनु पर्ने भावनाको त्याग गर्दै, दाता होइन, सबैको सेवक बन्न प्रेरित होऊन् । सबै धर्म, संस्कृतिको बरोबर सम्मान गरुन् । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।