ad
x
निर्वाचन समीक्षा

'चुनावमा भएका घटनाहरुको जिम्मेवारी आयोगले लिनुपर्छ'

शान्तिपूर्ण वातावरण हुँदा हुदाँपनि ८५ केन्द्रमा स्थगित, ६७ स्थानमा गोली चल्यो

person explore access_timeजेठ १३, २०७९ chat_bubble_outline0

निर्वाचन आयोगले हालै सम्पन्न स्थानीय तहको निर्वाचन शान्तिपूर्ण रुपमा सम्पन्न भएको दावी गरेपनि ८५ केन्द्रमा तनावको स्थिति उत्पन्न भयो । ति केन्द्रको मतदान प्रक्रिया स्थगित गर्दै फेरी दोहो¥याएर चुनाव गर्नुपर्ने स्थिति आयो । साथै देशका विभिन्न मतदान केन्द्रमा गरी ६७ स्थानमा प्रहरीले गोली चलायो । 


रौतहटको यमुनामाई गाउँपालिकामा मतपेटिका नै लुटपाट भयो । हुम्लाको चंखेलीमा झडप हुँदा मतदान अधिकृत नै घाइते भए । त्यहाँ प्रहरीले ८ राउण्ड गोली हानेको थियो । सिन्धुपाल्चोकको दुई मतदान केन्द्रमा झडप हुँदा सेनाले बन्दुक तेर्स्याएर मतदान गराएको तस्विहरु सार्वजनिक भएका थिए । उदयपुरको कटारी नगरपालिका वडा नंबर १० मा प्रहरीले १९ बर्षीय किशोर नवीन कटुवालको छातीमा गोली हान्दा उनको घटनास्थलमै मृत्यु भयो । अर्का बालक मोहन श्रेष्ठ गोलीबाट घाइते भए । निर्वाचनमा भएका यी प्रतिनिधि घटनामात्रै हुन् । आयोगले शान्तिपूर्ण रुपमा निर्वाचन सम्पन्न भएको दावी गरेपनि मतदान गर्ने दिन देशभर गरेर प्रहरीले ६७ स्थानमा गोली चलाएको हो । मतदानका क्रममा विवाद तथा झडपका कारण ८५ केन्द्रमा मतदान प्रक्रिया नै रोक्नु परेको थियो । ती केन्द्रमा फेरी मतदान गरेर मतगणना कार्य अन्तिम चरण पुगेको छ । अझै केही स्थानीय तहको मतगणनाको नतिजा आउन बाँकी रहेको छ । उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिकाको मतगणना जारी रहेको छ । रुपन्देहीको तिलोत्तमा नगरपालिकामा पनि मतगणना भइरहेको छ । 
यता मोरङको बुढीगंगा गाउँपालिकाको मतगणनाको कार्य अझै सुरु हुन सकेको छैन् ।आयोगका सहप्रवक्ता सूर्यप्रसाद अर्यालले भने–‘मतपेटिका निर्वाचन अधिकृतको कार्यालयमा सुरक्षित रहेको छ, दुवै पक्षले एक अर्काले धाँधली गरेको आरोप लगाइरहेका छन् । विवादका कारण रोकिएको छ । त्यहाँको अवस्था अध्ययनका लागि टोली पनि पठाएको हो । त्यहाँको अवस्थाबारे प्रतिवेदन पेश भएको छ, आयोगले त्यसबारे केही निर्णय गर्नेछ ।’अघिल्लो पटक २०७४ सालमा भएको स्थानीय तह निर्वाचनका बेला भन्दा यो पटक सुरक्षा चुनौती कम थियो । त्यतिबेला तराईका जिल्लाहरुमा नो भोट अभियान चलाइरहेको सिके राउतको जनमत पार्टी यसपटक स्थानीय तहको निर्वाचनमा उम्मेदवार उठाएर सक्रिय रुपमा सहभागी भएको थियो । यस्तै विप्लव नेतृत्वको नेकपाले त्यतिबेला चुनाव बिथोल्न ठाउँ ठाउँमा अवरोध गर्नुका साथै बम विष्फोटका घटना घटाउन उद्धत रहेको थियो । तर यसपटक सो दलपनि प्रत्यक्ष–अप्रत्यक्ष रुपमा चुनावमा सहभागी भएको थियो । त्यति हुँदा हुँदै पनि यो पटकको स्थानीय तहको निर्वाचन पूर्ण रुपमा शान्तिपूर्ण रुपमा सम्पन्न हुन सकेन । 

निर्वाचनबारे पूर्व प्रमुख निर्वाचन आयुक्त डा.अयोधीप्रसाद यादवको विश्लेषण - 

म पूर्व प्रमुख निर्वाचन आयुक्त भएपनि आम नागरिक तथा मतदाताको रुपमा स्थानीय तह निर्वाचनको विश्लेषण गर्नुपर्दा चुनाव जुन रुपमा व्यवस्थित र शान्तिपूर्ण हुनुपर्ने थियो त्यसो हुन सकेन । सुरक्षाकर्मीको आपूर्ति गर्ने काम नेपाल सरकारको हो । सुरक्षा कमजोरी कहाँ–कहाँ हुन सक्छ त्यसको सुक्ष्म विश्लेषण गरेर ‘मोबिलाइज’ गर्ने काम निर्वाचन आयोगको हो ।

निर्वाचन आयोगले सुरक्षाकर्मी परिचालनमा जति मसिनो गरी ध्यान दिनुपर्ने हो, त्यसमा कमजोरी देखिएको छ । त्यसकारण मतदानका दिन ति घटनाहरु घटेका हुन् । अर्को कुरा भनेको ‘मोबिलाइजेसन अफ पोलिटिकल पार्टीज, क्याडर्स, भोटर्स’ उनीहरुलाई विश्वास दिलाउन सक्नुपर्ने हो कि ‘लेट्स द इलेक्सन फ्री एण्ड फेयर’ । यो निर्वाचन तपाईंहरुकै हो, तपाईहरुले नै यसको स्वामित्व ग्रहण गर्नुपर्छ । 
निर्वाचन आयोगले ‘स्ट्रोङ्गली’ जुन रुपमा मतदाता शिक्षा दिनुपर्ने हो, निर्वाचन व्यवस्थापन समितिले त्यसमा अलि ध्यान पु¥याउन नसकिएको हो कि जस्तो लाग्छ । 

मतदान स्थलमा सेना चौथो घेरामा बस्नुपर्ने हो तर अघिल्लो लाइनमा बसेको जुन घटनाहरु पाएका छौँ । देशैभरी चुनावका बेलामा शान्ति सुरक्षामा कमजोरी भयो । शान्ति सुरक्षा प्रबन्धमा भएको कमजोरीको जिम्मा निर्वाचन व्यवस्थापन समितिले लिनुपर्छ । निर्वाचन व्यवस्थापन समिति भनेको निर्वाचन आयोग हो । निर्वाचनका बेला जुन किसिमका घटनाहरु घटे त्यसको जिम्मेवारी आयोगले लिनुपर्छ ।

अर्को पक्ष भनेको निर्वाचनमा जहिले पनि प्रतिस्पर्धा हुन्छ । प्रतिस्पर्धाको मैदानमा कतिपय अवस्थामा स्वस्थ प्रतिस्पर्धा हुन्छ भने कतिपय मैदानमा अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा पनि हुन्छ । जसरी पनि कुर्सीमा पुग्नुपर्छ भन्ने उम्मेदवारका पक्षहरुको मनोभावनाका कारण पनि कतिपय मतदान केन्द्रमा द्धन्द्ध उत्पन्न हुनसक्छ । 
यसमा व्यवस्थापकको हैसियतले निर्वाचन आयोग जिम्मेवार हुनुपर्छ । अर्को पक्ष भनेको नेपाल सरकारले पनि जति सुरक्षाकर्मी परिचालन गर्नुपर्ने हो, त्यो नगर्दा मतदानका क्रममा सुरक्षा कमजोरीहरू देखा परेको छ । 

२०७४ सालको चुनाव गर्न कानुन निर्माण देखि सुरक्षा चुनौती धेरै थियो 

दुई दशकपछि स्थानीय तहको निर्वाचन भएको थियो । २०७२ सालमा जारी भएको नेपालको संविधानको आधारमा कानुन बनाउनुपर्ने बाध्यता एकातिर थियो भने संविधान नमान्ने धेरै शक्तिहरु थिए । उनीहरु ब्ल्याक आउट गर्नेदेखि धेरै लामो समयदेखि आन्दोलन चर्काइरहेका थिए । निर्वाचन बहिष्कार गर्ने समूहहरु क्रियाशिल थिए । विप्लव समूहले चुनाव बिथोल्नका लागि बम राख्ने अवरोध गर्ने कार्यक्रम राखेको सर्वविदितै भएको कुरा हो ।

त्यतिबेला चुनावका लागि ब्यापक मात्रामा जुन राजनीतिक सहमति हुनुपर्ने अवस्था थियो त्यसको अभाव थियो । चुनावका लागि वातावरण एकदम प्रतिकूल थियो । अहिलेको चुनावमा त दलहरुबीच असहमतिका कुराहरु केही पनि थिएनन् । त्यतिबेला त अहिले चुनावमा भाग लिएको जनमत पार्टीले विभिन्न स्थानीय तहमा नो भोटको अभियान चलाइरहेको थियो ।

विप्लव समूह, मधेस केन्द्रीत दलसमेत संविधान तथा चुनावको विरोधमा थिए तर यसपटक त त्यस्तो केही पनि थिएन । त्यतिबेला त चुनावका बेला ठूलो द्वन्द्व थियो तर यसपटक त त्यस्तो छैन सबै चुनावमा सक्रियताका साथ सहभागी भएका थिए । अर्को कुरा त्यतिबेला छोटो समयमा धेरैवटा कानुन बनाउनुपर्ने चुनौती थियो । तपाई नै बिचार गर्नुस् कि २ महिनाभित्र सबै निर्वाचनका लागि कानुन बनाउनुपर्ने बाध्यता थियो । १२ वटा कानुन बनाउनुपर्ने, त्यसको नियमावली बनाउनुपर्ने चुनौती थियो । 

अहिलेको चुनाव गर्न त आयोगलाई कुनै कानुनको मस्यौदा बनाउनु परेन । खाली त्यसको कार्यान्वयन पक्षमा ध्यान दिनुपर्ने थियो । हामीले त्यतिबेला १२ वटा कानुनको मस्यौदा बनाएर नेपाल सरकारमा पठायौँ । त्यतिबेला चुनाव सम्पन्न गर्न ठूलो चुनौती रहेको थियो । 

नयाँ संविधानको व्यवस्था अनुसार चुनाव हुन लागेकोले आम मतदातामा व्यापक मात्रामा जानकारी गराउनुपर्ने अवस्था थियो । हामीले मतदाता शिक्षा व्यापक बनाउन विभिन्न प्रयासहरु हामीले गर्यौ तर यसपाली त त्यो प्रयासहरु केही पनि भएन् । त्यतिबेला जति मत बदर भएको थियो त्यो बदर प्रतिशत घटाउनु पर्ने थियो तर त्यो घट्न सकेको देखिएन् । 

मतपत्र बदर हुनुका धेरै कारणहरु छन्, त्यसको मुख्य कारण निर्वाचन प्रणाली हो । मतपत्र बदर हुने दर रोक्न मतपत्रको ढाँचामा सुधार गर्नुका साथै निर्वाचन प्रणालीलाई सुधार गरेर लैजानु पर्ने अवस्था छ । 

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।