ad
x

प्रत्यक्षतर्फ ३३ प्रतिशत महिला उम्मेदवार उठाउने व्यवस्था गर्न पुष्पा भुसालको माग

person explore access_timeअसार १२, २०७९ chat_bubble_outline0

नेपाली काँग्रेसकी सचेतक पुष्पा भुसाल गौतमले आउँदो संसदीय र प्रदेशसभा सदस्य चुनावमा ३३ प्रतिशत महिला उम्मेदवार उठाउने व्यवस्था गर्न माग गरेकी छिन् । आइतबार प्रतिनिधिसभा बैठकको विशेष समयमा बोल्दै सांसद गौतमले आगामी चुनावमा समावेशी ढंगले महिला उम्मेदवार नउठाउने हो कि भन्ने प्रश्न उठेको बताइन् । 


उनले भनिन्– ‘हामी समावेशी लोकतन्त्रको कुरा गर्छौ, निर्वाचनमा ३३ प्रतिशत महिला उठाउने भनेर प्रतिबद्धता गरेर जाँदा समानुपातिक निर्वाचन प्रणालीमा पुरुषले कम अवसर पाएको छ, त्यसो हुनुपनि भएन । सभामुखमार्फत सरकारलाई आग्रह गर्न चाहन्छु कि आगामी प्रतिनिधिसभा निर्वाचन र प्रदेशसभा निर्वाचनमा  प्रत्यक्षतर्फ ३३ प्रतिशत महिला उम्मेदवार हुनुपर्ने व्यवस्था गरियोस् ।’उनले संविधान बनेपछि समावेशी लोकतन्त्रलाई महत्वपूर्ण रुपमा लिइएको बताउँदै संविधानको धारा ३८ को ५ मा पनि हरेक तहमा समावेशी समानुपातिक प्रतिनिधित्वको व्यवस्थामा महिलाको प्रतिनिधित्व सुनिश्चितता गरेको बताइन् । दिगो विकास लक्ष्य २०३० मा पनि महिलाहरुको उपस्थिति हरेक तहमा ५० प्रतिशत गराउने भनेर नेपाल सरकारले प्रतिबद्धता पनि गरेको र १९९१ मा महिला अधिकार सम्बन्धी महासन्धिमा पनि नेपालले हस्ताक्षर गरेको स्मरण गराइन् । 
उनले पेट्रोलको भाउ घटाएकोमा सरकारलाई धन्यवाद दिँदै न्यून आय भएका गरिबका लागि विशेष व्यवस्था गर्न आग्रह गरिन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।