ad
x
समाचार

दुःख र पीडालाई शक्तिमा बदल्दै अघि बढेकी अमृता !

‘म जस्तै दुःख र पीडा भोगिरहेका महिलाको पक्षमा आवाज उठाउँछु’

person explore access_timeअसार १३, २०७९ chat_bubble_outline0

आइतबार सुर्खेतको वीरेन्द्रनगरस्थित सिटी हलमा नेपाली काँग्रेसले निर्वाचित जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण र सम्मान दिने कार्यक्रम आयोजना गरेको थियो । पार्टी उपसभापति पूर्णबहादुर खड्काले सुर्खेत जिल्लामा काँग्रेसबाट निर्वाचित जनप्रतिनिधिहरूलाई पालै–पालो सम्मान–पत्र वितरण गरिरहेका थिए ।


सोही कार्यक्रममा कलिलो उमेरकी एक महिला दुधे बालक काखमा च्यापेर सम्मान–पत्र लिन लाइनमा लागिन् । मलिन मुहार, बायाँ हातमा दुधे बालक लिएकी उनले दायाँ हातले सम्मान–पत्र ग्रहण गरिन् । काखमा बच्चा च्यापेको देखेर नेताहरुले बच्चालाई पनि रातो टीका लगाइदिए । सम्मान–पत्र ग्रहणपछि हँसिलो मुहार लगाएर मञ्चबाट ओर्लिएकी उनी थिइन्– बराहताल गाउँपालिका–७ नयाँवन, बैरीमाझकी ३० वर्षीय अमृता विक ।उनी गत वैशाख ३० मा सम्पन्न स्थानीय तह निर्वाचनमा दलित महिला सदस्यमा निर्वाचित भएकी हुन् । सानै उमेरमा विवाह गरेकी उनले परिवारको तिरस्कार सहन नसकेर माईतीघरमै बस्दै आएकी रहिछन् । आफूले जीवनको एक दशकमा भोग्नुपरेको पीडा र दुःखले नै केही गर्नुपर्छ भनेर पार्टीमा लागेको बताउने उनले ४ सयभन्दा बढी मत ल्याएर निर्वाचित भएको सुनाइन् ।

उनी भन्छिन्, ‘म २०७४ को स्थानीय तहको निर्वाचनमा पनि दलित महिला सदस्यको उम्मेदवार बनेको थिएँ । त्यो बेला म डेढ सय (१५०) मतान्तरले पराजित भएँ । तर पराजितले नै आत्मबल पनि बढाउने रहेछ । जिन्दगीलाई अघि बढाउन हार, दुःख र पीडाले प्रेरणा र आत्मबल जगाउने रहेछ ।’

त्यसैले आफूले फेरि उम्मेदवारी दिएको र अहिले विजयी भएको उनले सुनाइन् । सामान्य परिवारमा जन्मे–हुर्केकी र बिहे गरेको घरमा निकै संघर्षशील जीवन बिताएकी अमृताले ठुलो कार्यक्रमको बीचमा, ठुलो नेताको हातबाट यसरी सम्मानित भइएला, प्रमाण–पत्र पाउँला भनेर कल्पनासमेत गरेकी थिइनन् । ‘मेरा लागि त यो सौभाग्य हो,’ उनले भनिन्, ‘आफू निर्वाचित दलको एउटा ठुलो नेताको हातबाट सम्मान–पत्र पाएँ । मेरा लागि योभन्दा ठुलो कुरा अरु के नै हुन सक्छ र !’

मजस्तै महिलाको पक्षमा आवाज उठाउँछु

कक्षा १० सम्मको अध्ययन गरेकी अमृता अब आफूजस्तै दुःख, पीडा भोगिरहेका दिदीबहिनीहरुको पक्षमा आवाज उठाउने प्रण गर्छिन् । ‘जनताले निर्वाचित गराएपछि जनताको पक्षमा रहेर काम गर्नुपर्छ भन्ने लाग्छ,’ उनी भन्छिन्, ‘स्पष्ट र निष्पक्ष भएर काम गर्ने र आफूजस्तै दुःख, पीडा भोगेका महिलाका समस्याका बारेमा आवाज उठाउने मन छ । राजनीति भनेको समाजसेवा हो ।’

उनले राजनीतिको नाममा कसरी पैसा कमाएर धनी बन्न सकिन्छ भन्ने मानसिकता पछिल्लो समय मानिसमा बढेको बताइन् । उनले भनिन्, ‘जनताको जिम्मेवारी लिएर आफू धनी बन्ने, जनतालाई बिर्सने हो भने त किन राजनीति गर्नु र, हैन र ?’ 

उनै अमृतासँग रातोपाटीले उनको संघर्षमय जीवनका बारेमा संक्षिप्त कुराकानी गरेको छ । प्रस्तुत छ, उनको धारणाको सम्पादित अंश–

म त सामान्य गाउँको महिला । सानै उमेरमा (२०६५) विवाह गरेँ । भावीको खेल भनुँ वा दैवको लीला, बिहे गरेको घरमा कहिल्यै म खुसीले बाँच्न सकिनँ । मेरो श्रीमानले मसँग भन्दा पहिला अर्कैसँग बिहे गर्नुभएको रहेछ । थाहै भएन । बहुविवाह नै मेरो लागि समस्याको जड बन्यो ।

छोरीको जात । घरमा बुहारी भएर कति संघर्ष गर्नुपर्छ ! अझ म त बहुविवाहमा परेकी थिएँ । घरमा मेरो कुरा कसैले सुन्दैनथे, सबैको तिरस्कारको सिकार हुनुपर्थ्यो । त्यतिकैमा छोरीको जन्म भयो । छोरीलाई पनि फाल्दिए (मारिदिए) हुन्थ्यो भन्थे । आफै भन्नुस् त ! नौ महिना खाई–नखाई कोखमा हुर्काएको बच्चालाई फालिदिनुपर्छ भन्दा एउटी अवोध आमालाई कस्तो भयो होला ? त्यसपछि पढाई पनि रोकियो । परिवारबाट धेरै टर्चर हुन्थ्यो ।

मानसिक तनावले पढाईमात्र होइन, दैनिकी कटाउन पनि निकै गाह्रो भइरहेको थियो । यसरी बाँचेर पनि मर्नुभन्दा माईतीमै गएर बस्छु, केही गर्छु, छोरीलाई राम्रो शिक्षादीक्षा दिन्छु भन्ने अठोट बोकर माईतीमै बस्न थालेँ ।

अहिले पहिलो छोरी १२ वर्षकी भइन् । बुबाआमाले पनि साथ दिनुभयो । म विभिन्न काम गर्दै गएँ । उसो त म विद्यार्थीकालदेखि नै विभिन्न गतिविधिमा सक्रिय हुने गर्दथेँ । गाउँमा सिंहदरबारहरु आए । पहिलो पटक हुने स्थानीय तहको निर्वाचनमा आफूलाई अग्रसर बनाएँ । म विद्यार्थीकालदेखि नै काँग्रेसप्रति आस्था राख्ने भएकाले मलाई पार्टीले अवसर दिएर उम्मेदवार बनायो । तर पराजित भएँ । मैले आफू पराजित हुनुलाई एउटा पाठ सम्झिएर पार्टीमा सक्रिय भएर लागेँ र पुनः पार्टीले उम्मेदवार बनाएको हो ।

आज म निकै हर्षित छु । मैले घर परिवारबाट पाएको दुःख, पीडालाई शक्तिमा बदल्ने कोसिस गरेँ । उनीहरुको सामु केही गरेर देखाउनुपर्छ भन्ने सोचेँ । त्यसैले नै मलाई यो यात्रासम्म ल्याउन मद्दत ग¥यो । मलाई अहिले कुनै पछुतो छैन ।

अहिले मेरो श्रीमान् पनि मसँगै आएर बस्न थाल्नुभएको छ । दुई वर्षदेखि हामी सँगै बस्दै आएका छौं । अहिले एक वर्षकी अर्की छोरी पनि छे । श्रीमानले बाख्रा पालन व्यवसाय गर्नुभएको छ । त्यसबाट घर खर्च चलाउन सहज भएको छ । १२ वर्षमा त खोला पनि फर्किन्छ भन्थे, हो रहेछ ! बिहे गरेको ठिक १२ वर्षपछि मेरो जिन्दगीमा नयाँ रङ थपिएका छन् ।

कमेन्ट

कमेन्ट गर्नुहोस्

info_outline

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ

नाम *:
इमेल *:
प्रतिक्रिया *:

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

रातोपाटीको अंग्रेजी, हिन्दीग्लोबल संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । एप्सबाट सिधै समाचार पढ्न एन्ड्रोइडका लागि यहाँ र आइफोनका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । फेसबुकट्वीटरमार्फत पनि हामीसँग जोडिन सकिनेछ ।